Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Voda živá a mrtvá?
Pixabay
Životní styl

Voda živá a mrtvá?

datum: 12. 9. 2018 12:49 autor: -an-
Setkáváme se s ní v pohádkách. Ve skutečnosti ale není voda jako voda a některá má opravdu zázračné účinky, jiná zase škodí zdraví.

V dávných dobách se staří Římané vydávali za léčivými prameny až k severním úpatím Alp. To japonští šlechtici pořádali výpravy na ostrov Hokkaidó, kde jsou sirné prameny. Ve Francii najdeme například v okolí měst Vichy nebo La Roche-Posay minerální vody, které se využívají v kosmetickém průmyslu. A nesmusíme chodit daleko, lázeňská tradice je rozšířená v Česku i po celé Střední Evropě.

Pro náš organismus je pravidelná konzumace vody nezbytná. Pokud pijeme málo, můžeme být unaveni, častěji nás bolí hlava, trpíme zažívacími obtížemi, nedostatek vody v našem těle se projeví i na pleti a pokožce vůbec. A jakou vodu vlastně pijeme a jak nám může prospět? Pitná voda obsahuje rozpuštěné plyny a především minerální a zčásti i organické látky. Ne každá voda je ale tělu prospěšná. Dlouhodobé pití slané vody může přivodit dehydrataci a dokonce i celkový kolaps.

  • Kohoutková Ta v současné době zažívá renesanci. Ve spoustě restaurací a kaváren ji dostaneme zadarmo na stůl. Stejně jako ve většině evropských zemích nám z kohoutku teče kvalitní upravovaná voda. Samozřejmě ta z jednotného vodovodního řadu. To neznamená, že z vlastních zdrojů, ze studny, je špatná. Naopak často mnohem lépe chutná a nejsou v ní stopy po chloru. Vyplatí se však nechat pravidelně dělat její rozbor. 
  • Stolní Pokud nám voda z kohoutku nechutná (přece jen je v každém místě trochu jiná), alternativou jsou balené vody, které nesou označení „pramenitá“ nebo „stolní voda.“ Ty mají nízký obsah minerálů, i sodíku, který by se podle odborníků měl omezovat. Jsou ideální například k vínu nebo ke kávě, protože mají neutrální chuť. 
  • Minerální je běžné označení pro vodu z podzemí, tedy z minerálního prostředí. Termín „minerální voda“ může být použit pro jakoukoli vodu získanou z podzemí bez ohledu na stupeň její „mineralizace“. Mineralizace, obsah minerálních solí, by měl být minimálně 1 gram/1 litr. Při konzumaci někdy cítíme lehkou chuť minerálu, kterého obsahují nejvíce (např. hořčík nebo železo). Neměly by sloužit jako výhradní zdroj tekutin, ideální je kolem půl litru denně, protože minerály ve větší míře mohou zatěžovat například ledviny. 
  • Lázeňské, tedy silně mineralizované vody mají léčebné účinky, proto jsou na doporučení lékaře součástí lázeňských procedur. Obsah minerálů je vysoký, proto při jejich nadměrné konzumaci může dojít ke zdravotním problémům, jako jsou otoky či zvýšený tlak.
  • Destilovaná Je tak čistá, až škodí! Při procesu destilace voda byla zbavena minerálních látek. Destilovaná voda je čirá, průhledná kapalina, která může vypadat namodrale. Nemá chuť ani zápach. Pro lidský organismu představuje velké riziko, protože její dlouhodobé popíjení ho oslabuje. Dochází například k poškození střev a do těla se nedostávají potřebné minerály. Může dojít k poškození střevní výstelky. Vede to pak i k častějšímu močení. První příznaky požití destilované vody jsou slabost, bolest hlavy, celková únava a křeče.

 

 

 

 


Další články z rubriky

7 rad, jak přežít podzim ve zdraví

7 rad, jak přežít podzim ve zdraví

Autor: -an-, Datum: 27. 10. 2020 15:00

Při nemocech i nachlazení se snažíme tělu dodat co nejvíce vitaminů, abychom mu boj s viry ulehčili…

7 cviků, díky nimž ani při home office „neztuhnete“

7 cviků, díky nimž ani při home office „neztuhnete“

Autor: -red-, Datum: 22. 10. 2020 15:00

Průměrný Čech prosedí více než 8,5 hodiny denně. Naše těla na to přitom vůbec nejsou nastavena. I…

Zaměřeno na muže po padesátce

Zaměřeno na muže po padesátce

Autor: -an-, Datum: 20. 10. 2020 15:00

Říká se, že muži nestárnou. Obelstít roky se bohužel nemůže podařit ani pánům tvorstva, a tak i na…

7 druhů pohybu pro 7 typů žen

7 druhů pohybu pro 7 typů žen

Autor: -dab-, Datum: 20. 10. 2020 10:00

Každý člověk je jedinečný a neopakovatelný! Platí to i pro jeho zájmy, fyzické a duševní schopnosti…

10 tipů, jak se bránit virům

10 tipů, jak se bránit virům

Autor: -gul-, Datum: 16. 10. 2020 15:00

Na podzim každoročně začínají na naše tělo útočit nemoci, letos navíc všudypřítomná hrozba šířícího…

10 faktů a zajímavostí o prachu

10 faktů a zajímavostí o prachu

Autor: -ket-, Datum: 12. 10. 2020 10:00

Prach v domácnosti má mnohem složitější podobu, než jen částice různých velikostí, o kterých se…

Móda má duši: 8 typů žen – 8 stylů oblékání

Móda má duši: 8 typů žen – 8 stylů oblékání

Autor: -mav-, Datum: 8. 10. 2020 15:00

Móda. Můžete sice říkat, že vás nezajímá, ale ať chcete nebo nechcete, móda vás provází 24 hodin…

Víte, co dýcháte?

Víte, co dýcháte?

Autor: -ket-, Datum: 7. 10. 2020 10:00

Mikrobiologové odhalili, že vzduchem nám doma létá guma z pneumatik, částice slunečního krému a…