Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Voda živá a mrtvá?
Pixabay
Životní styl

Voda živá a mrtvá?

datum: 12. 9. 2018 12:49 autor: -an-
Setkáváme se s ní v pohádkách. Ve skutečnosti ale není voda jako voda a některá má opravdu zázračné účinky, jiná zase škodí zdraví.

V dávných dobách se staří Římané vydávali za léčivými prameny až k severním úpatím Alp. To japonští šlechtici pořádali výpravy na ostrov Hokkaidó, kde jsou sirné prameny. Ve Francii najdeme například v okolí měst Vichy nebo La Roche-Posay minerální vody, které se využívají v kosmetickém průmyslu. A nesmusíme chodit daleko, lázeňská tradice je rozšířená v Česku i po celé Střední Evropě.

Pro náš organismus je pravidelná konzumace vody nezbytná. Pokud pijeme málo, můžeme být unaveni, častěji nás bolí hlava, trpíme zažívacími obtížemi, nedostatek vody v našem těle se projeví i na pleti a pokožce vůbec. A jakou vodu vlastně pijeme a jak nám může prospět? Pitná voda obsahuje rozpuštěné plyny a především minerální a zčásti i organické látky. Ne každá voda je ale tělu prospěšná. Dlouhodobé pití slané vody může přivodit dehydrataci a dokonce i celkový kolaps.

  • Kohoutková Ta v současné době zažívá renesanci. Ve spoustě restaurací a kaváren ji dostaneme zadarmo na stůl. Stejně jako ve většině evropských zemích nám z kohoutku teče kvalitní upravovaná voda. Samozřejmě ta z jednotného vodovodního řadu. To neznamená, že z vlastních zdrojů, ze studny, je špatná. Naopak často mnohem lépe chutná a nejsou v ní stopy po chloru. Vyplatí se však nechat pravidelně dělat její rozbor. 
  • Stolní Pokud nám voda z kohoutku nechutná (přece jen je v každém místě trochu jiná), alternativou jsou balené vody, které nesou označení „pramenitá“ nebo „stolní voda.“ Ty mají nízký obsah minerálů, i sodíku, který by se podle odborníků měl omezovat. Jsou ideální například k vínu nebo ke kávě, protože mají neutrální chuť. 
  • Minerální je běžné označení pro vodu z podzemí, tedy z minerálního prostředí. Termín „minerální voda“ může být použit pro jakoukoli vodu získanou z podzemí bez ohledu na stupeň její „mineralizace“. Mineralizace, obsah minerálních solí, by měl být minimálně 1 gram/1 litr. Při konzumaci někdy cítíme lehkou chuť minerálu, kterého obsahují nejvíce (např. hořčík nebo železo). Neměly by sloužit jako výhradní zdroj tekutin, ideální je kolem půl litru denně, protože minerály ve větší míře mohou zatěžovat například ledviny. 
  • Lázeňské, tedy silně mineralizované vody mají léčebné účinky, proto jsou na doporučení lékaře součástí lázeňských procedur. Obsah minerálů je vysoký, proto při jejich nadměrné konzumaci může dojít ke zdravotním problémům, jako jsou otoky či zvýšený tlak.
  • Destilovaná Je tak čistá, až škodí! Při procesu destilace voda byla zbavena minerálních látek. Destilovaná voda je čirá, průhledná kapalina, která může vypadat namodrale. Nemá chuť ani zápach. Pro lidský organismu představuje velké riziko, protože její dlouhodobé popíjení ho oslabuje. Dochází například k poškození střev a do těla se nedostávají potřebné minerály. Může dojít k poškození střevní výstelky. Vede to pak i k častějšímu močení. První příznaky požití destilované vody jsou slabost, bolest hlavy, celková únava a křeče.

 

 

 

 


Další články z rubriky

10 věcí, které jste (ne)věděli o menopauze

10 věcí, které jste (ne)věděli o menopauze

Autor: -gul-, Datum: 15. 5. 2021 11:00

Víte, že 75 % žen trápí nepříjemné potíže související s klimakteriem? Jaké bylinky mohou dámám v…

5 tipů na zdravý a kvalitní spánek

5 tipů na zdravý a kvalitní spánek

Autor: -gul-, Datum: 4. 5. 2021 15:00

Kvalitní spánek je základním stavebním kamenem zdraví, dobré kondice i pevné imunity, která je…

10 rad, jak uspořádat malou svatbu

10 rad, jak uspořádat malou svatbu

Autor: -an-, Datum: 22. 4. 2021 15:00

Doby, kdy svatba zákonitě představovala velkolepou událost pro celé příbuzenstvo a všech známých,…

Křen: Český žen-šen

Křen: Český žen-šen

Autor: -mav-, Datum: 19. 4. 2021 15:00

Pivo jako „křen“, říká se. A právě tohle lidové přirovnání víc než cokoli jiného ukazuje význam…

Trio pro snazší menopauzu

Trio pro snazší menopauzu

Autor: -an-, Datum: 17. 4. 2021 11:00

Nástup menopauzy ovlivňuje zejména genetika. Svou roli ale může hrát i životní styl. Proto pokud…

7 potravin, kvůli kterým nemůžete usnout

7 potravin, kvůli kterým nemůžete usnout

Autor: -red-, Datum: 13. 4. 2021 15:00

Mnoho z nás moc dobře zná pocit, kdy si jdeme lehnout, dlouhé hodiny se převalujeme ze strany na…

Víte, že je 4. duben je Světový den mrkve?

Víte, že je 4. duben je Světový den mrkve?

Autor: -gul-, Datum: 4. 4. 2021 10:15

Staré známé pořekadlo praví, že kdo jí hodně mrkve, ten bude mít oči jako rys. Mrkev je známá i…

Mámy hubnou s námi

Mámy hubnou s námi

Autor: Šárka Adámková, Datum: 17. 3. 2021 10:00

Zdravé hubnutí nespočívá ve hladovění, ale ve vyváženém jídelníčku s obsahem všech důležitých…

Tip šéfredaktorky

Nový zábavný kvíz na téma: České filmové maminky

9. 5. 2021 11:00 autor -jav-