Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Voda živá a mrtvá?
Pixabay
Životní styl

Voda živá a mrtvá?

datum: 12. 9. 2018 12:49 autor: -an-
Setkáváme se s ní v pohádkách. Ve skutečnosti ale není voda jako voda a některá má opravdu zázračné účinky, jiná zase škodí zdraví.

V dávných dobách se staří Římané vydávali za léčivými prameny až k severním úpatím Alp. To japonští šlechtici pořádali výpravy na ostrov Hokkaidó, kde jsou sirné prameny. Ve Francii najdeme například v okolí měst Vichy nebo La Roche-Posay minerální vody, které se využívají v kosmetickém průmyslu. A nesmusíme chodit daleko, lázeňská tradice je rozšířená v Česku i po celé Střední Evropě.

Pro náš organismus je pravidelná konzumace vody nezbytná. Pokud pijeme málo, můžeme být unaveni, častěji nás bolí hlava, trpíme zažívacími obtížemi, nedostatek vody v našem těle se projeví i na pleti a pokožce vůbec. A jakou vodu vlastně pijeme a jak nám může prospět? Pitná voda obsahuje rozpuštěné plyny a především minerální a zčásti i organické látky. Ne každá voda je ale tělu prospěšná. Dlouhodobé pití slané vody může přivodit dehydrataci a dokonce i celkový kolaps.

  • Kohoutková Ta v současné době zažívá renesanci. Ve spoustě restaurací a kaváren ji dostaneme zadarmo na stůl. Stejně jako ve většině evropských zemích nám z kohoutku teče kvalitní upravovaná voda. Samozřejmě ta z jednotného vodovodního řadu. To neznamená, že z vlastních zdrojů, ze studny, je špatná. Naopak často mnohem lépe chutná a nejsou v ní stopy po chloru. Vyplatí se však nechat pravidelně dělat její rozbor. 
  • Stolní Pokud nám voda z kohoutku nechutná (přece jen je v každém místě trochu jiná), alternativou jsou balené vody, které nesou označení „pramenitá“ nebo „stolní voda.“ Ty mají nízký obsah minerálů, i sodíku, který by se podle odborníků měl omezovat. Jsou ideální například k vínu nebo ke kávě, protože mají neutrální chuť. 
  • Minerální je běžné označení pro vodu z podzemí, tedy z minerálního prostředí. Termín „minerální voda“ může být použit pro jakoukoli vodu získanou z podzemí bez ohledu na stupeň její „mineralizace“. Mineralizace, obsah minerálních solí, by měl být minimálně 1 gram/1 litr. Při konzumaci někdy cítíme lehkou chuť minerálu, kterého obsahují nejvíce (např. hořčík nebo železo). Neměly by sloužit jako výhradní zdroj tekutin, ideální je kolem půl litru denně, protože minerály ve větší míře mohou zatěžovat například ledviny. 
  • Lázeňské, tedy silně mineralizované vody mají léčebné účinky, proto jsou na doporučení lékaře součástí lázeňských procedur. Obsah minerálů je vysoký, proto při jejich nadměrné konzumaci může dojít ke zdravotním problémům, jako jsou otoky či zvýšený tlak.
  • Destilovaná Je tak čistá, až škodí! Při procesu destilace voda byla zbavena minerálních látek. Destilovaná voda je čirá, průhledná kapalina, která může vypadat namodrale. Nemá chuť ani zápach. Pro lidský organismu představuje velké riziko, protože její dlouhodobé popíjení ho oslabuje. Dochází například k poškození střev a do těla se nedostávají potřebné minerály. Může dojít k poškození střevní výstelky. Vede to pak i k častějšímu močení. První příznaky požití destilované vody jsou slabost, bolest hlavy, celková únava a křeče.

 

 

 

 


Další články z rubriky

Když srdce bije na poplach...

Když srdce bije na poplach...

Autor: redakce ve spolupráci s Ing. et. Ing. Barborou Procházkovou, vedoucí vědeckého týmu společnosti Chromozoom, Datum: 27. 9. 2022 10:00

Na kardiovaskulární onemocnění zemře každý třetí Čech. Onemocnění srdce patří nejen u nás, ale i ve…

11 tipů, jak si okořenit sexuální život

11 tipů, jak si okořenit sexuální život

, Datum: 22. 9. 2022 15:00

V lásce jsou samozřejmě velmi důležité city, vzájemné porozumění, tolerance a důvěra. Buďme ale k…

Přichází doba kaki

Přichází doba kaki

Autor: -ket-, Datum: 21. 9. 2022 10:00

Malé, oranžové, ovšem velmi silné a plné vitaminů. Tak by se dalo jednoduše popsat ovoce kaki,…

Začne Evropský týden sportu

Začne Evropský týden sportu

Autor: -ket-, Datum: 19. 9. 2022 15:00

V pátek 23. 9. 2022 začne Evropský týden sportu, do kterého se prostřednictvím projektu BEACTIVE…

5 tipů, aby děti jedly správně

5 tipů, aby děti jedly správně

Autor: -gul-, Datum: 16. 9. 2022 15:00

Samé jedničky začínají na talíři! Vhodný jídelníček pomůže překonat nápor učení, testů a zkoušek. S…

Víte, že výhřez ploténky jde vyřešit za hodinu?

Víte, že výhřez ploténky jde vyřešit za hodinu?

Autor: redakce ve spolupráci s Mgr. Ivou Bílkovou, hlavní fyzioterapeutkou FYZIOkliniky, Datum: 12. 9. 2022 10:00

Výhřez ploténky může vznikat pomalu a plíživě nebo naopak náhle, jedním špatným pohybem. Zkušenost…

Podzimní trendy ve spodním prádle

Podzimní trendy ve spodním prádle

Autor: -lym-, Datum: 8. 9. 2022 10:00

Jaké spodní prádlo právě letí? Malá procházka posledními novinkami!

Telemedicína „jede“

Telemedicína „jede“

Autor: -an-, Datum: 6. 9. 2022 10:00

Výstava v Praze představí nové technologie na hubnutí!

Tip šéfredaktorky

Nová SOUTĚŽ o 5 balíčků kosmetiky DERMEDIC

27. 9. 2022 15:00 autor -mav-