Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Karcinom prsu: Včasná rehabilitace po léčbě zkvalitňuje život i oddaluje potenciální recidivu
Freepik, freepik
O čem se mluví

Karcinom prsu: Včasná rehabilitace po léčbě zkvalitňuje život i oddaluje potenciální recidivu

datum: 2. 10. 2024 0:05 autor: Markéta Vavřinová
Do péče o onkologické pacientky se vedle onkologů stále častěji zapojují i další specialisté. Jednou z možností je i onkorehabilitace. Odborníci upozorňují, že pro ženy, které prodělaly karcinom prsu, hraje fyzioterapie klíčovou roli pro jejich zotavení.

Co říkají čísla

Každý rok je v České republice diagnostikováno kolem 8 000 nových případů žen s karcinomem prsu. Výskyt nemoci stoupá především mezi mladšími pacientkami. Přesto se u nás daří stále větší procento nemocných uzdravovat. Vyvstává ovšem otázka, jakou další péči mohou využít léčené i vyléčené ženy, aby byla kvalita jejich života co nejpodobnější té před onemocněním. 

Zhoubný novotvar prsu byl 2. nejčastějším zhoubným novotvarem v ČR v letech 2018–2022. U žen šlo o nejčastěji diagnostikovaný novotvar s 37% podílem pacientek do 60 let. V tomto časovém rozmezí zaujímal mezi novotvary 4. nejčastější příčinou úmrtí u nás a podílel se na 1,4 % všech úmrtí v populaci. Ke konci roku 2022 žilo v ČR téměř 100 000 žen se zhoubným novotvarem prsu nebo s jeho minulostí, což je 1 813 na 100 000 žen.


Co by vás ještě mohlo zajímat 
Příběh Ivety (48): Manžel mě opustil, když jsem onemocněla

Úspěšnost léčby stoupá

Nicméně naštěstí můžeme konstatovat, že úspěšnost léčby žen s rakovinou prsu rok od roku stoupá. Zásluhu na tom mají dobře fungující screening karcinomu prsu (u nás od roku 2003), intenzivní osvěta mladých žen ohledně samovyšetřování i zavádění inovativní léčby a nových léků. Díky tomu stoupá počet včasně objevených novotvarů, a to především v prvním, nejlépe léčitelném, stadiu.

„Ve statistikách vidíme úspěch screeningového programu karcinomu prsu, kde významně roste míra pětiletého přežití. Kdybychom srovnali začátek 90. let s analýzou periody 2020-2022, což je rozdíl 30 let, vidíme, že s prvním a druhým stádiem karcinomu prsu přežívalo v 90. letech 81 % žen. Teď je to téměř 100 %. U třetího stádia, což už je považováno za pokročilé onemocnění, to bylo 60 %, nyní je to 97 %. A u čtvrtého generalizovaného stádia na 5 let přežívalo 30 % nemocných oproti 43 %,“ popisuje prof. MUDr. Jindřich Fínek, Ph.D., MHA, přednosta Onkologické a radioterapeutické kliniky Fakultní nemocnice Plzeň, děkan Lékařské fakulty v Plzni, místopředseda České onkologické společnost (ČOS).

Ženy po karcinomu prsu léčí i pohyb

Díky rostoucí účinnosti moderní léčby přežívá onemocnění stále více žen vč. těch s metastatickým rozsevem nádoru. Prodlužuje se také délka života i u pacientek, které onemocnění nakonec bohužel podlehnou.

Do popředí se tak dostává i kvalita života pacientek během léčby a po ní. Proto se onkologové zaměřují nejen na samotnou záchranu života pacientek, ale i na to, jak bude jejich život vypadat následně. Snaží se předcházet krátkodobým i chronickým nežádoucím účinkům léčby, pečovat o duševní zdraví pacientek spolu s psychology, pomáhat řešit sociální problémy a také dopady nemoci a její léčby na sexualitu, fertilitu apod.

„K návratu do života jednoznačně pomáhá i pohyb, který nejenže zvyšuje kondici nemocných, zlepšuje jejich náladu a snižuje váhu, ale umí také v mnoha případech oddálit případný návrat nemoci. S odborníky z Masarykova onkologického ústavu v Brně řešíme dostupnost vhodných, soustavných a bezpečných pohybových aktivit,“ popisuje prof. Petra Tesařová, přednostka Ústavu radiační onkologie na Bulovce a členka výboru České onkologické společnost (ČOS).

Kvalitnější život díky rehabilitaci

Jenže pacienty dosud neměly vždy odpovídající přístup k léčebné rehabilitaci. Zhoubný nádor v léčbě nebo v anamnéze je totiž stále v mnoha případech kontraindikací k rehabilitační péči. To ovšem chce změnit Česká kooperativní skupina pro léčebnou rehabilitaci v onkologii, jejímž členem je i profesorka Tesařová.

„Hlavním úkolem onkologické léčby je zničit a zastavit nádorové onemocnění a pacienty uzdravit. Její součástí by měl být také zájem o kvalitu zachráněného života našich pacientek. K tomu chceme využít evropské a světové zkušenosti s prospěšností a bezpečností rehabilitace, která by se měla stát součástí komplexní podpůrné léčby onkologických pacientů. Nyní pracujeme na osvětě a propojení odborníků z oblasti léčby zhoubných nádorů, fyzioterapie a rehabilitace tak, aby se mohla rozvinout vzájemná spolupráce.“

Fyzioterapeut pro onkologické pacientky? Nedostatkové zboží

V současné době se ženy, které prodělaly karcinom prsu, často potýkají s nedostatečnou dostupností fyzioterapie, která může zásadně pomoci jejich zotavení.

Na vině je nedostatek fyzioterapeutů, kteří mají specializované vzdělání na léčbu žen po onkologických onemocněních, dlouhá čekací doba v řádech měsíců i nedostatečné povědomí o důležitosti rehabilitace. Přitom opožděné zahájení rehabilitace mohou vést k vážným komplikacím, jako je lymfedém, omezení rozsahu pohybu v ramenních kloubech apod.

„Ženy se zkušeností s karcinomem prsu se často dostávají na fyzioterapii až s velkým časovým odstupem. Některé se s fyzioterapeutem setkají až při lázeňské péči, což je cca 9 měsíců po léčbě. Jenže čím dříve žena po operaci zahájí rehabilitaci, tím je účinnější. Včasná intervence může výrazně snížit riziko vzniku komplikací a zlepšit kvalitu života pacientek,“ vysvětluje Mgr. Petra Holubová, fyzioterapeutka se zaměřením na onkorehabilitaci.


Co by vás ještě mohlo zajímat 

Příběh Nikol (35): Ve třiadvaceti bojovala s rakovinou

Ženy často neví, jak významně jim onkorehabilitace může pomoci

Pro zlepšení situace je důležitá osvěta žen, zvýšení počtu specializovaných fyzioterapeutů a zahájení léčby co možná nejdříve.

„Jako magistr fyzioterapie mohu se ženami pracovat. Během studia jsme se ale dozvěděli více o kontraindikacích léčebných procedur, než jak bychom ženám mohly pomoci. Přitom se ukazuje, že včasná péče o jizvu, rozcvičení rozsahu pohybu nebo příprava na radioterapii je velmi důležitá,“ dodává fyzioterapeutka.

Větší důvěra ve fyzické schopnosti i lepší hybnost ramene

Obor onkofyzioterapie se teprve rozvíjí, nicméně její pozitivní dopady na kvalitu života žen po karcinomu prsu potvrdilo několik britských studií. Jedné se zúčastnilo 91 žen, které podstoupily léčbu rakoviny prsu.

Následná fyzioterapie významně zlepšila funkci plic a celkový fyzický stav po léčbě. Jiná studie zaměřená na funkci ramene po zákroku zaznamenala významné zlepšení pohyblivosti ramene a snížení bolesti po onkofyzioterapii. Zároveň bylo prokázáno, že fyzioterapeutické intervence zvyšují celkovou kvalitu života pacientek, které přežily rakovinu prsu.

Vyléčené ženy uváděly zvýšenou důvěru ve své fyzické schopnosti a větší pocit kontroly nad svým zotavením ve srovnání s těmi, které onkorehabilitaci nepodstoupily.

„Studie naznačují, že zatímco tradiční léčba je nezbytná pro léčbu rakoviny, začlenění fyzioterapie může významně zmírnit nepříznivé účinky a zlepšit funkční výsledky, a tím zlepšit celkovou zkušenost pacientů s léčbou,“ doplňuje prof. Petra Tesařová, přednostka Ústavu radiační onkologie na Bulovce a členka výboru České onkologické společnost (ČOS).


S čím může onkofyzioterapie pomoci?
  1. Péče o jizvy Správná péče o jizvu může přispět k jejímu lepšímu hojení a snížení rizika komplikací. Nesprávně ošetřená jizva může způsobovat překážku v toku lymfy a do budoucna způsobovatzřetězení obtíží do vzdálenějších míst na těle. Neošetřené jizvy mohou způsobovat bolest i několik let po operaci.
  2. Prevence lymfedému: Je velmi důležité, aby žena znala režimová opatření, jejichž dodržování je pro prevenci lymfedému nezbytné. Cílená  fyzioterapie napomáhá správnému fungování lymfatického systému, čímž snižuje riziko vzniku otoku horní končetiny a hrudníku.
  3. Ovlivnění axillary web syndromu Problém na úrovní lymfatického systému, který se vyskytuje u většiny žen po operaci uzlin. V podpaží se objevují bolestivé pruhy, které omezují rozsah pohybu v ramenním kloubu. Fyzioterapie může pomoci obnovit pohyblivost a předcházet opakovanému objevení.
  4. Zlepšení rozsahu pohybu před radioterapií Ženy, které čeká radioterapie, potřebují mít co největší rozsah pohybu v ramenních kloubech, aby mohly být správně nastavené do pozice při ozařování (leh na zádech a vzpažení). Ženy ve většině případů dostanou v nemocnici leták s cviky. Provádí je ale bez jakékoliv instruktáže a neví, jak přesně a kdy cviky aplikovat.
  5. Návrat do kondice Cvičení pod vedením fyzioterapeuta pomáhá ženám získat zpět sílu a zlepšit celkovou kondici. Pohyb je v poslední době ve studiích zmiňován jako jedna z prevencí recidivy onemocnění.

Zdroj informací: Česká onkologická společnost


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Houby? Rostou!

Houby? Rostou!

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 8. 10. 2024 0:05

Houbařská sezona je v plném proudu, a patříte-li k těm, které dráždí každá fotka s košíkem plným…

3 mýty o elektronickém podpisu

3 mýty o elektronickém podpisu

Autor: Michal Bočan, zakladatel Podpisovny, Datum: 3. 10. 2024 19:36

Tak jako o každé technologické novince, i kolem online podpisů koluje ve společnosti řada mýtů.…

Nová SOUTĚŽ: Pleťové mléko Astrali uleví pokožce

Nová SOUTĚŽ: Pleťové mléko Astrali uleví pokožce

Autor: -mav-, Datum: 23. 9. 2024 17:40

S podzimem častěji pokožka trpí. Je víc dehydratovaná, schází jí ochrana. Pne a svědí. Ale co kdyby…

Jak předcházet demenci a jak ji rozpoznat?

Jak předcházet demenci a jak ji rozpoznat?

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 21. 9. 2024 0:05

V Česku trpí demencí více než 165 tisíc lidí a do roku 2050 se toto číslo může vyšplhat až na 280…

William Shakespeare: Otazníky kolem života slavného dramatika

William Shakespeare: Otazníky kolem života slavného dramatika

Autor: Hana Lorencová, Datum: 15. 9. 2024 0:05

Říká se, že Shakespearovy knihy jsou nejcitovanějšími literárními díly hned po bibli. Aby ne, když…

Společné večeře jsou důležité pro dvě třetiny Čechů, vyžadují ale dobré plánování

Společné večeře jsou důležité pro dvě třetiny Čechů, vyžadují ale dobré plánování

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 12. 9. 2024 0:05

Nový průzkum zpracovaný společností Ipsos nahlédl do českých kuchyní a přinesl zajímavá zjištění o…

Osamělost mladých v Česku roste

Osamělost mladých v Česku roste

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 11. 9. 2024 0:05

Ačkoli obyvatelé Česka patří podle údajů EU mezi nejméně osamělé v unijní sedmadvacítce, osamělost…

Karel Hašler (†62): Zpívající rukavičkář, po kterém jsou pojmenované bonbóny

Karel Hašler (†62): Zpívající rukavičkář, po kterém jsou pojmenované bonbóny

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 9. 9. 2024 0:05

Na přání otce se vyučil rukavičkářem. Krátce poté, co Karel Hašler získal výuční list, utekl z…

Tip šéfredaktorky

Nová SOUTĚŽ: Pleťové mléko Astrali uleví pokožce

23. 9. 2024 17:40 autor -mav-