Tyto děti se potřebují učit zapojením smyslů, používat praktické pomůcky a vidět spojení učiva s jejich životem. Aby něco pochopily a zapamatovaly, potřebují to doslova zažít na vlastní kůži a ideálně se přitom pohybovat. Ve výuce, kde jenom sedí a mají vnímat výklad učitele, se v podstatě nemohou nic naučit. Často to pak dohánějí s rodiči doma.
Tento typ dětí se musí překonávat, když jim učitel logicky nevysvětlil, proč mají něco dělat. Případně tehdy, když mají trénovat něco, co už pochopily, ale ony chtějí jít dál, učit se něco nového.
Tyto děti se hůř učí tehdy, když je učitel přísný a ony mají pocit, že se o ně osobně nezajímá. A také jim dělá problém, když je výuka příliš systematická a metodická bez možnosti zapojit fantazii a kreativitu.
Pro tento typ dětí je problematické prostředí, které je nepředvídatelné a kde je až příliš možností si volit, co, kdy a jakým způsobem se budou učit.
„Školy se svobodným přístupem ke vzděláváním jsou přitom právě takto založeny. Tyto děti ale potřebují velmi konkrétní zadání, ideálně příklad, jak může výsledek vypadat, nebo postup, který přímo vede k cíli,“ vysvětluje zkušená psycholožka. „Poté dochází k paradoxu, že rodiče dali dítě do svobodné školy, aby co nejvíc rozvíjelo svůj potenciál, ale ono je bez podpůrného vedení zejména u kreativních zadání a komplexnějších projektů ztracené.“
Více o rozdělení do 4 typů najdete zde, nebo v knize Milovat nestačí.
Ačkoliv je pro dítě důležité, aby se učilo ideálně v souladu se svým učebním stylem, neznamená to, že tomu má být pořád. Problém však nastává, když téměř nikdy nemá prostor osvojovat si učivo tak, jak by to jeho mozek potřeboval. A ještě za to dostává špatné známky.
Děti se určitě mají potkávat i s činnostmi, které je z podstaty nelákají, a naučit se zvládat frustrace, když se jim něco nedaří. Je ale otázka, jak se to mají učit.
V útlém dětství se vytváří sebehodnota a dítě potřebuje, aby mu rodiče a později učitelé potvrzovali, že jeho přirozené fungování je v pořádku. Díky zdravé sebehodnotě se pak bude ochotně pouštět i do náročných výzev. Naopak znevažování jeho přirozených tendencí vede k narušené sebehodnotě i ztrátě motivace k učení. A ve výsledku i k horším výsledkům na vysvědčení.
Jak již bylo zmíněno, každému dítěti nemusí vyhovovat školy, které jsou více založeny na kreativitě a svobodě projevu.
„Rodiče, kteří mají možnost školu dítěti vybrat, bohužel většinou nezohledňují osobnost dítěte a vybírají školu spíš pro sebe než pro něj. Jim by se možná v dětství v takové škole líbilo, ale jejich dítě nemusí být osobnostně stejné,“ objasňuje autorka knihy Milovat nestačí.
Určitě bychom neměli opomíjet skutečnost, že poměrně velkou roli ve školních výsledcích mohou hrát vztahy mezi dětmi ve třídě.
Špatné školní výsledky kvůli špatným vztahům v kolektivu mohou mít děti napříč všemi typy osobnosti. Dle průzkumu společnosti SYRI udává 25 % žáků 6. tříd, že nemají ve škole přátele a necítí, že by do školy patřili a vrstevníci je měli rádi.
A to bohužel negativně ovlivňuje schopnost jejich mozku se ve škole učit.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Letoviska u Baltského moře v Polsku se letos řadí mezi nejoblíbenější cíle českých turistů.
Minimální mzda činí pro letošní rok 20 800 a pobírá ji kolem 150 tisíc zaměstnanců, z celkových…
Ačkoliv je stárnutí přirozenou součástí lidského života, pro mnoho žen bývá obávaným strašákem.…
„Na Světový den štěstí připravujeme speciální ochutnávku čokolád, díky níž se dozvíte, proč je…
Restaurant Passage s výjimečnou kuchyní a vyhlášeným týdenním menu si našel pevné postavení mezi…
Po dlouhé zimě nakopněte orgasnimus superpotravinami! BIO zelený ječmen, BIO mladá pšenice, BIO…
Březen označovaný měsícem knih, je skvělou příležitostí podívat se na to, jak se mění český trh a…
Říká se, že těhotenství a mateřství by měly být nejkrásnějšími obdobími v životě. Ale ruku na srdce…