Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Radka Barvínková: Kvalitní vzdělání začíná otevřenou komunikací mezi učiteli a rodiči
menimeosnovy.cz
Inspirace / Osobnost týdne

Radka Barvínková: Kvalitní vzdělání začíná otevřenou komunikací mezi učiteli a rodiči

datum: 29. 6. 2024 0:05 autor: Petra Tomanová
Fungující a efektivní komunikace je klíčovým pilířem pro úspěšné vzdělávání. To neplatí jen pro komunikaci mezi žáky a učiteli, ale také mezi školou a rodiči. Toho názoru je i paní učitelka Radka Barvínková, která prozrazuje, jak na její škole komunikují s rodiči žáků a co je podle ní základem dobré komunikace.

Spolupráce rodičů a školy je důležitá

„Už při nástupu dítěte k nám do školy zdůrazňujeme rodičům, že je pro nás práce s rodiči velmi důležitá. Často pořádáme různé akce, na které je zveme. Vítáni jsou u nás ale i mimo ně. Každý z rodičů k nám do školy může kdykoli přijít ať už v pozici experta, asistenta nebo jen jako pozorovatel. Vědí, že u nás mají dveře vždy otevřené a mohou s námi řešit jakýkoli problém. A je vidět, že si takového přístupu váží,“ říká paní učitelka Radka Barvínková ze Základní a Mateřské školy Dolní Třešňovec v Lanškrouně, která funguje v programu Začít spolu.

Kvalitní vzdělání, podpora a rozvoj dítěte je společným cílem rodičů a učitelů. Právě proto je důležité, aby mezi těmito dvěma stranami fungovala efektivní komunikace. Děti se ve velké míře učí tím, co vidí u dospělých, otevřená komunikace, které probíhá mezi učitelem a rodičem na partnerské úrovni, tak může být velkým přínosem k rozvoji komunikačních dovedností, které by měli patřit mezi základní pilíře vzdělávání.  

Skupiny na sociálních sítích

Komunikace mezi školou a rodiči může probíhat různými formami, některé z nich popisuje paní učitelka Barvínková: „Rodiče pravidelně prostřednictvím messengerových skupin informujeme o tom, jakému tématu se zrovna ve škole věnujeme. Dvakrát ročně pak pro rodiče organizujeme kavárničky, které se věnují aktuálnímu tématu u nás či ve světě. Na začátku školního roku společně celá škola vítáme prvňáčky a na konci se loučíme s páťáky, na obě tyto akce jsou zvaní i všichni rodiče.“

Dobře fungující komunikace je důležitá i mezi učiteli a žáky, ale také mezi žáky samotnými. Podstatnou součástí komunikačních dovedností je i umět řešit konflikty, což často nezvládají ani dospělí, je proto důležité rozvíjet tuto schopnost u dětí již v nízkém věku, aby pro ně v budoucnu konflikty neznamenaly překážku.

„K řešení konfliktů používáme takzvaný semafor. Strany se postaví naproti sobě, postupně se posunují a podle semaforu se snaží vyřešit konflikt, který mezi nimi nastal. Na červené si říkají, co se stalo a co jim vadilo, zatímco druhá strana poslouchá. Na oranžové obě strany komunikují, co by potřebovaly a na zelené pak následuje nějaké smíření, dovysvětlení a pokud byl konflikt jednostranný, tak i omluva,“ říká paní učitelka Barvínková a dodává, že děti semafor aktivně využívají nejen mezi sebou, ale dokáží na semafor pozvat také učitele, aby vykomunikovali to, jak se cítí a co se jim nelíbí.

Tripartita aneb Žák, rodič a učitel

Součástí dobře vedené komunikace jsou také tripartity. Schůzka tří stran – žák, rodič a učitel – nahrazuje třídní schůzku tak, jak je známe. Tripartity, jinak také triády, se konají dvakrát do roka a soustředí se hlavně na žáka, na jeho úspěchy i místa pro zlepšení. Dítě je zde ve středu pozornosti a má prostor pro sdílení svých názorů i emocí.

„Tripartity jsou u nás jeden ze základních pilířů. Vidím velkou výhodu v tom, že se jich účastní i dítě a nemluvíme o někom bez něj. Vždy se snažím, aby žák byl opravdu středem pozornosti, aby dostal prostor sdílet s námi vše, co cítí jako důležité. Tripartity navíc pomáhají rozvíjet u dětí právě komunikační dovednosti,“ vysvětluje paní učitelka Barvínková.

Více informací naleznete na www.menimeosnovy.cz


Další užitečné kontakty

Komunikační i další základní kompetence veřejnosti přibližuje iniciativa Měníme osnovy. Na projektu spolupracuje Národní pedagogický institut (NPI ČR), Nadace České spořitelny, Nadace BLÍŽKSOBĚ, Unie rodičů a další partneři.

Nadace BLÍŽKSOBĚ byla založena v roce 2016 Martinem Vohánkou, jeho rodinou a přáteli jako nástroj k podpoře projektů, organizací, či aktivit jednotlivců, které zvyšují kvalitu života ve společnosti a stmelují ji. Zaměřuje se na oblast ochrany demokracie a systémové změny ve vzdělávání. Věří, že vzdělávání je hlavně o lidech, a záleží jí na podpoře učitelů, ředitelů a ostatních klíčových aktérů ve vzdělávání. Věří, že jedině spolupráce je klíčovým faktorem k překonání všech výzev dnešní doby.

Nadace České spořitelny již více jak 20 let podporuje takové projekty a přístupy, které posouvají český vzdělávací systém a motivují žáky, aby rozvíjeli své znalosti a dovednosti potřebné pro aktivní osobní i profesní život v 21. století. Hlavní misí Nadace ČS je rozvoj dětí a mladých lidí a motivace učitelů i vedení škol, aby rozvíjeli výuku založenou na kompetencích. Jádrem nadační činnosti je tvorba a šíření inovativních vzdělávacích metod a nástrojů a posilování sítě klíčových aktérů v oblasti vzdělávání. 

Society for All (SOFA) Jsme nezisková organizace Society for All (SOFA). Už více než dekádu konzistentně a usilovně pracujeme na změnách, díky kterým je stále více škol, v nichž všechny děti zažívají přijetí a úspěch. Bez ohledu na startovní podmínky dostávají šanci stát se sebevědomými dospělými, kteří znají svou cenu a místo ve společnosti.

Národní pedagogický institut České republiky Jsme servisní organizací českého systému předškolního, základního a středního vzdělávání. V naší nabídce máme připraveny pečlivě promyšlené a důkladně navržené nástroje, které podporují školní týmy i jednotlivé učitele při cestě k rozvoji žáků.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Josef Maršálek představil svou vlastní edici designových mís a podělil se o recept na výboný chléb

Josef Maršálek představil svou vlastní edici designových mís a podělil se o recept na výboný chléb

Autor: Jana Nováková, Datum: 4. 7. 2024 0:05

Autor proslulých dezertů a laskomin, který své zkušenosti získával mimo jiné i v luxusním…

Hélène Dutrieu (†83): Žena mnoha povolání

Hélène Dutrieu (†83): Žena mnoha povolání

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 1. 7. 2024 0:05

Hélène Dutrieu toho stihla tolik, že by to vydalo na několik životů. Do historie se zapsala jako…

Mgr. Pavla Horáková, lekarna.cz: „Lékaři mnohdy neberou lékárníky jako plnohodnotné partnery pro debatu.“

Mgr. Pavla Horáková, lekarna.cz: „Lékaři mnohdy neberou lékárníky jako plnohodnotné partnery pro debatu.“

Autor: Jana Nováková, Datum: 20. 6. 2024 0:05

Role lékárníka v moderním zdravotnickém systému nabrala na obrátkách během pandemie Covid19. První…

Byl jsem uličník, říká legenda v oboru plastické chirurgie Jan Měšťák

Byl jsem uličník, říká legenda v oboru plastické chirurgie Jan Měšťák

Autor: Jana Nováková, Datum: 7. 6. 2024 0:05

Jeden z nejznámějším českých plastických chirurgů Jan Měšťák brzy oslaví neuvěřitelnou osmdesátku.…

Prof. MUDr. Petr Urbánek: Chystáte se do zahraničí? Vyvarujte se riziku nákazy žloutenkou C

Prof. MUDr. Petr Urbánek: Chystáte se do zahraničí? Vyvarujte se riziku nákazy žloutenkou C

Autor: Jana Nováková, Datum: 4. 6. 2024 0:05

Většina z nás má letní měsíce spojené s návštěvou nějaké pěkné země s mořem. Přestože je v…

Jitka Benešová: Porodní bába a strážný anděl v porodnici

Jitka Benešová: Porodní bába a strážný anděl v porodnici

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 20. 4. 2024 0:05

Pečují o zdraví žen v těhotenství, během porodu i v šestinedělí a jejich laskavá slova i ruce…

Jak být v online světě v bezpečí? Vysvětluje Karol Suchánek, expert na kybernetickou bezpečnost

Jak být v online světě v bezpečí? Vysvětluje Karol Suchánek, expert na kybernetickou bezpečnost

Autor: Jana Nováková, Datum: 16. 4. 2024 0:05

Jak našlapovat v online světě bezpečně? Jak mít soukromí na sítích i jinde pod kontrolou? Nejen na…

MUDr. Marta Sobotková z Ústavu imunologie 2. LF UK a FN Motol: „HAE je velmi vzácné onemocnění, nebezpečné otoky můžeme zastavit díky lékům z plazmy.“

MUDr. Marta Sobotková z Ústavu imunologie 2. LF UK a FN Motol: „HAE je velmi vzácné onemocnění, nebezpečné otoky můžeme zastavit díky lékům z plazmy.“

Autor: Jana Nováková, Datum: 11. 4. 2024 0:09

Každoročně se 16. květen připomíná jako Světový den HAE. Pod touto zkratkou se ukrývá vzácná…

Tip šéfredaktorky

Nová SOUTĚŽ o krmivo pro kočky

12. 7. 2024 14:57 autor -red-