Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Salma Hayek (54): Mexičanka, která dobyla Hollywood
Flickr
O čem se mluví

Salma Hayek (54): Mexičanka, která dobyla Hollywood

datum: 15. 6. 2021 0:05 autor: Markéta Vavřinová
Ačkoli hrála ve více než třiceti filmech, exotická kráska Salma Hayek asi navždy zůstane v srdcích diváků zapsána jako Frida Kahlo.

Salma není žádná mexická „Popelka“, jak se o ní někdy mylně píše. Narodila se 2. září 1966 v mexickém městě Coatzacoalcos. Spolu s o čtyři roky mladším bratrem Sami vyrůstali v bohaté rodině, kde vládla přísná katolická výchova. Otec je ropný magnát libanonského původu, matka španělská operní zpěvačka.

Budoucnost dívky z dobré rodiny

Předpokládalo se, že Salma vystuduje a provdá se za muže z kruhů blízkých rodině. Tvrdohlavá dívka však šla svou cestou.

Toužila po publiku a popularitě. V dětství ji tak silně ovlivnilo vystoupení cirkusových akrobatů, že snila o tom, jak uteče z domova a bude s nimi jezdit po světě.

Když doma oznámila, že se chce stát herečkou, vyvolalo to v konzervativní rodině zděšení. Navíc ambiciózní dívka prohlásila, že bude skutečnou světovou celebritou, ne jen místní hvězdičkou. Po mnoha výměnách názorů pod tlakem rodičů nastoupila na katedru mezinárodního práva na jedné z nejvýznamnějších mexických univerzit Universidad Iberoamericana, aby se připravovala na diplomatickou dráhu.

Studium ji nebavilo a nezajímalo. Rodiče nakonec pochopili, že dívka diplomatickou kariéru dělat nebude, a vyslali ji studovat herectví na prestižní soukromou školu, do Hereckého studia Stelly Adler.

Cesta ke slávě

Kariéru pak Salma úspěšně začala v mexické telenovele Teresa. Zlomem v jejím hereckém životě byl rok 1994, kdy režisér Robert Rodriguez hledal vhodnou představitelku Caroline do filmu Desperado v hlavní roli s Antoniem Banderasem. Premiéra filmu se konala v roce 1995 a pro krásnou Mexičanku to byla vstupenka do vysněného Hollywoodu.


Frida Kahlo (†47): Mexická čarodějka

Problémem však zkraje byla Salmina angličtina. V dětství jí byla diagnostikována dyslexie, a tak pro ni bylo mnohem obtížnější než pro jiné studovat jazyky. Nakonec angličtinu zvládla perfektně!

Práce herečky ji bavila, ale chtěla se posunout dál, proto se pustila i do producentské práce. Jako producentka se podílela i na filmu, kde ztvárnila svoji zatím nejslavnější postavu – Frida (2002).

„Žiji skvělý život a nic mi nechybí. Možná to je pro mě snadné říct: ‚Buďte tím, čím chcete být‘. Vždycky říkám lidem, že by neměli příliš uctívat bohatství a slávu. Vím, o čem mluvím. Jsem bohatá, ale moje duše zůstala svobodná.“

Chci dokonalé manželství!

Zatímco profesně se talentované a jen 157 centimetrů vysoké Mexičance dařilo, na osobní život jí nezbýval čas. Připustila, že se dlouho bála vstoupit do manželství.

„Pocházím z milující rodiny a manželství mých rodičů je pro mě ideál,“ prohlásila.

Dlouho se jí ale nedařilo najít vhodného partnera.

Jak se seznámila s jedním z nejbohatších mužů planety, o pět let starším François-Henri Pinaultem, Salma tají. Říká se, že to bylo roku 2006 v Benátkách. Pak ji prý miliardář Pinault pozval na svou jachtu. Salma se do okouzlujícího Francouze se smyslem pro humor zamilovala a z jachty už se vrátili jako pár.

Možná to zkraje nebylo až tak idylické, protože ve stejném roce se Pinault stal potřetí otcem. Matkou jeho syna Augusta je modelka Linda Evangelista. Z manželství s Dorothée Lepère má dnes již dospělé děti – dceru Mathilde a syna François.

Majitel společností, pod které mj. patří modní značky Gucci, Saint Laurent nebo Alexander McQeeen, ale i francouzské vinařství Château Latour, měl vždy slabost pro celebrity. Kromě již zmínělé modelky Lindy Evangelisty chodil i s Nicole Kidman.


Nicole Kidman (53): Kvůli sektě nemohla vychovávat své dvě adoptované děti

Vzali se třikrát

Valentina, společná dcera Salmy a François-Henri Pinaulta, přišla na svět jen rok po narození nevlastního bratra, tedy v roce 2007. V bulváru se psalo, že krátce potom se pár rozešel. Otec Salmina jediného dítěte řešil s Lindou spory o výživné na syna.

Salma údajně nikdy nelitovala, že nakonec Pinaultovi odpustila, ale přiznává, že od té doby ho doslova pronásleduje žárlivostí... Manželství uzavřeli v Paříži v únoru 2009, přímo na den svatého Valentýna. Ještě ve stejném roce uspořádali obrovskou svatební hostinu v Benátkách a v létě 2018 obnovili manželský slib během dovolené na Bora Bora.

Před sňatkem měla Salma podmínku: „Řekla jsem mu, že v žádném případě nezůstanu doma jako ‚manželka‘, ale budu dál pracovat. Umřela bych, kdybych měla na práci jen péči o sebe a společenské obědy.“

S manželem je spojuje i filantropie. Salma je spoluzakladatelkou Chime to Change, která podporuje zdravotní péči a možnost vzdělávání žen a dětí na celém světě. V roce 2019 se rodina Pinaultů zavázala poskytnout 113 milionů USD na obnovu požárem zničené katedrály Notre Dame v Paříži ve Francii

Přestože je manželkou zřejmě nejbohatšího Francouze, který se navíc pohybuje ve světě módy, Salma módu moc neprožívá. Stejně tak nevyhledává pomoc estetické medicíny.

„Věřím, že každá žena má právo bojovat za zachování svého mládí. Ale ne prostřednictvím plastické chirurgie. Je to jako uniforma a není to vždy přirozené. Sice nemáte vrásky, ale není to krása.“


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

10 tipů, jak si na Valentýna dopřát společnou radost

10 tipů, jak si na Valentýna dopřát společnou radost

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 3. 2. 2023 0:02

Největší radost je ta, o kterou se můžeme podělit s někým blízkým. Zkuste letos na Valentýna…

7 velkých strašáků očí

7 velkých strašáků očí

Autor: redakce ve spolupráci s MUDr. Pavlem Stodůlkou, přednostou sítě očních klinik Gemini, Datum: 31. 1. 2023 0:05

Mezi nejčastější příčiny zhoršování zraku patří dědičnost, rostoucí věk nebo onemocnění. Spousta…

5 tipů, jak odměnit děti a vnoučata za vysvědčení

5 tipů, jak odměnit děti a vnoučata za vysvědčení

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 30. 1. 2023 0:05

Odměňovat či neodměňovat? Tato otázka běží hlavou většině rodičů, zvláště nyní s blížícím se…

Děti doplácejí na pandemická opatření, nemají imunitní paměť. Přijde masivnější šíření respiračních onemocnění

Děti doplácejí na pandemická opatření, nemají imunitní paměť. Přijde masivnější šíření respiračních onemocnění

Autor: MUDr. Richard Rýznar, pediatr, Datum: 26. 1. 2023 0:05

Aktuální masivní šíření koktejlu rozličných virů čekal podle známého pediatra MUDr. Richarda…

5+4 tipy na domácí tělocvičnu

5+4 tipy na domácí tělocvičnu

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 25. 1. 2023 0:05

Přemýšlíte, jak dodržet novoroční předsevzetí, že budete pravidelně cvičit? Pokud se vám nechce…

Co (ne)víte o rakovině děložního čípku?

Co (ne)víte o rakovině děložního čípku?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 24. 1. 2023 0:05

Leden je měsícem rakoviny děložního čípku. Věděli jste, co nemoc způsobuje a jak se jí vyhnout?

MUDr. Jan Strojil: „Objev antibiotik ovlivnil válku. Bohužel ale přestávají být účinná.“

MUDr. Jan Strojil: „Objev antibiotik ovlivnil válku. Bohužel ale přestávají být účinná.“

Autor: Šárka Podlenová, Datum: 23. 1. 2023 0:05

Lidé dříve umírali hlavně na infekce. Už téměř 100 let nám s infekcemi bakteriálního původu…

5 tipů jak nakupovat oblečení, aby nezůstalo ležet na dně skříně

5 tipů jak nakupovat oblečení, aby nezůstalo ležet na dně skříně

Autor: redakce ve spolupráci s Bárou Havlíkovou, stylistkou nákupního centra Metropole Zličín, Datum: 18. 1. 2023 10:00

Novoroční slevy jsou v plném proudu. Velké nápisy ve výlohách lákají na snížené ceny, a tak…

Tip šéfredaktorky

Frances Clevelandová (†83): Nejmladší americká první dáma

11. 1. 2023 0:05 autor Markéta Vavřinová