Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Salma Hayek: Mexičanka, která dobyla Hollywood
Flickr
O čem se mluví

Salma Hayek: Mexičanka, která dobyla Hollywood

datum: 5. 12. 2019 0:05 autor: Markéta Vavřinová
Ačkoli hrála ve více než třiceti filmech, exotická kráska Salma Hayek asi navždy zůstane v srdcích diváků zapsána jako Frida Kahlo.

Salma není žádná mexická „Popelka“, jak se o ní někdy mylně píše. Narodila se 2. září 1966 v mexickém městě Coatzacoalcos. Spolu s o čtyři roky mladším bratrem Sami vyrůstali v bohaté rodině, kde vládla přísná katolická výchova. Otec je ropný magnát libanonského původu, matka španělská operní zpěvačka.

Budoucnost dívky z dobré rodiny

Předpokládalo se, že Salma vystuduje a provdá se za muže z kruhů blízkých rodině. Tvrdohlavá dívka však šla svou cestou.

Toužila po publiku a popularitě. V dětství ji tak silně ovlivnilo vystoupení cirkusových akrobatů, že snila o tom, jak uteče z domova a bude s nimi jezdit po světě.

Když doma oznámila, že se chce stát herečkou, vyvolalo to v konzervativní rodině zděšení. Navíc ambiciózní dívka prohlásila, že bude skutečnou světovou celebritou, ne jen místní hvězdičkou. Po mnoha výměnách názorů pod tlakem rodičů nastoupila na katedru mezinárodního práva na jedné z nejvýznamnějších mexických univerzit Universidad Iberoamericana, aby se připravovala na diplomatickou dráhu.

Studium ji nebavilo a nezajímalo. Rodiče nakonec pochopili, že dívka diplomatickou kariéru dělat nebude, a vyslali ji studovat herectví na prestižní soukromou školu, do Hereckého studia Stelly Adler.

Cesta ke slávě

Kariéru pak Salma úspěšně začala v mexické telenovele Teresa. Zlomem v jejím hereckém životě byl rok 1994, kdy režisér Robert Rodriguez hledal vhodnou představitelku Caroline do filmu Desperado v hlavní roli s Antoniem Banderasem. Premiéra filmu se konala v roce 1995 a pro krásnou Mexičanku to byla vstupenka do vysněného Hollywoodu.

Problémem však zkraje byla Salmina angličtina. V dětství jí byla diagnostikována dyslexie, a tak pro ni bylo mnohem obtížnější než pro jiné studovat jazyky. Nakonec angličtinu zvládla perfektně!

Práce herečky ji bavila, ale chtěla se posunout dál, proto se pustila i do producentské práce. Jako producentka se podílela i na filmu, kde ztvárnila svoji zatím nejslavnější postavu – Frida (2002).

„Žiji skvělý život a nic mi nechybí. Možná to je pro mě snadné říct: ‚Buďte tím, čím chcete být‘. Vždycky říkám lidem, že by neměli příliš uctívat bohatství a slávu. Vím, o čem mluvím. Jsem bohatá, ale moje duše zůstala svobodná.“

Chci dokonalé manželství!

Zatímco profesně se talentované a jen 157 centimetrů vysoké Mexičance dařilo, na osobní život jí nezbýval čas. Připustila, že se dlouho bála vstoupit do manželství. „Pocházím z milující rodiny a manželství mých rodičů je pro mě ideál,“ prohlásila. Dlouho se jí ale nedařilo najít vhodného partnera.

Jak se seznámila s jedním z nejbohatších mužů planety, o pět let starším François-Henri Pinaultem, Salma tají. Říká se, že to bylo roku 2006 v Benátkách. Pak ji prý miliardář Pinault pozval na svou jachtu. Salma se do okouzlujícího Francouze se smyslem pro humor zamilovala a z jachty už se vrátili jako pár.

Možná to zkraje nebylo až tak idylické, protože ve stejném roce se Pinault stal potřetí otcem. Matkou jeho syna Augusta je modelka Linda Evangelista. Z manželství s Dorothée Lepère má dnes již dospělé děti – dceru Mathilde a syna François.

Majitel společností, pod které mj. patří modní značky Gucci, Saint Laurent nebo Alexander McQeeen, ale i francouzské vinařství Château Latour, měl vždy slabost pro celebrity. Kromě již zmínělé modelky Lindy Evangelisty chodil i s Nicole Kidman.

Vzali se třikrát

Valentina, společná dcera Salmy a François-Henri Pinaulta, přišla na svět jen rok po narození nevlastního bratra, tedy v roce 2007. V bulváru se psalo, že krátce potom se pár rozešel. Otec Salmina jediného dítěte řešil s Lindou spory o výživné na syna.

Salma údajně nikdy nelitovala, že nakonec Pinaultovi odpustila, ale přiznává, že od té doby ho doslova pronásleduje žárlivostí... Manželství uzavřeli v Paříži v únoru 2009, přímo na den svatého Valentýna. Ještě ve stejném roce uspořádali obrovskou svatební hostinu v Benátkách a v létě 2018 obnovili manželský slib během dovolené na Bora Bora.

Před sňatkem měla Salma podmínku: „Řekla jsem mu, že v žádném případě nezůstanu doma jako ‚manželka‘, ale budu dál pracovat. Umřela bych, kdybych měla na práci jen péči o sebe a společenské obědy.“ S manželem je spojuje i filantropie. Salma je spoluzakladatelkou Chime to Change, která podporuje zdravotní péči a možnost vzdělávání žen a dětí na celém světě.

Přestože je manželkou zřejmě nejbohatšího Francouze, který se navíc pohybuje ve světě módy, Salma módu moc neprožívá. Stejně tak nevyhledává pomoc estetické medicíny.

„Věřím, že každá žena má právo bojovat za zachování svého mládí. Ale ne prostřednictvím plastické chirurgie. Je to jako uniforma a není to vždy přirozené. Sice nemáte vrásky, ale není to krása.“


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Listopád

Listopád

Autor: -mav-, Datum: 28. 4. 2021 15:00

Ptali jste se někdy sami sebe, jaký by byl váš život, kdyby v listopadu 1989 dopadlo všechno jinak?…

Jurij Gagarin (†34): Člověk, který otevřel cestu ke hvězdám

Jurij Gagarin (†34): Člověk, který otevřel cestu ke hvězdám

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 8. 4. 2021 0:05

Důvody, proč do Vostoku 1 nastoupil zrovna Jurij Gagarin, byly nejen profesionální, ale možná i…

Johanka z Arku (†19): Hrdinka, nebo duševně nemocná žena?

Johanka z Arku (†19): Hrdinka, nebo duševně nemocná žena?

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 7. 4. 2021 0:05

V samém srdci Paříže, na náměstí Place des Pyramides, stojí jezdecká socha Johanky z Arku. Letos v…

Zábavný kvíz: Letem velikonočním světem

Zábavný kvíz: Letem velikonočním světem

Autor: -jav-, Datum: 2. 4. 2021 15:00

Co víte o Velikonocích u nás i ve světě? Otestujte se v našem kvízu!

Donald Trump (74): 30 faktů o prezidentovi, který často rychleji mluvil, než myslel

Donald Trump (74): 30 faktů o prezidentovi, který často rychleji mluvil, než myslel

Autor: Jana Vavřinová, Datum: 1. 4. 2021 0:05

Je hlučný, ambiciózní, odvážný a nebojí se být kontroverzní. I přes všechny své velmi nekorektní…

Erich von Däniken (85): Muž, který celý život vzpomíná na budoucnost

Erich von Däniken (85): Muž, který celý život vzpomíná na budoucnost

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 23. 3. 2021 0:05

Šarlatán a snílek, který překrucuje fakta a nerespektuje vědecké výzkumy, nebo obdivovaný…

3 rady, jak podat daňové přiznání na dálku

3 rady, jak podat daňové přiznání na dálku

Autor: -red-, Datum: 17. 3. 2021 15:00

Týká se i vás povinnost podat daňové přiznání za rok 2020? První dobrou zprávou je, že letos…

Právě probíhá Světový týden glaukomu

Právě probíhá Světový týden glaukomu

Autor: -an-, Datum: 8. 3. 2021 10:00

Polovina lidí s glaukomem (zeleným zákalem) o své nemoci neví – a hrozí jim oslepnutí! Patříte mezi…

Tip šéfredaktorky

Nový zábavný kvíz na téma: České filmové maminky

9. 5. 2021 11:00 autor -jav-