Před větrem a vysycháním mohou bulvy chránit brýle, které zmírní nápor mrazu a větru. Jestliže je mlhavé a zatažené počasí, anebo šero, jsou vhodná skla se žlutým, zelenožlutým a žlutooranžovým zabarvením, jež obraz krásně rozjasní – můžete si je pořídit i bez dioptrií, a kromě toho, že poskytnou očím ochrannou funkci, doladíte tak zajímavě i svůj outfit.
Jestliže v mrazivém dni svítí slunce, sáhněte po tmavých slunečních brýlích se 100% UV filtrem chránícím před UVA i UVB zářením – a to nejen pokud jste na horách, ale i při cestách do města.
Tmavé brýle mějte na očích, zejména pokud je slunečno a zemi přikryla sněhová pokrývka. Odrazem paprsků od bílé plochy totiž vzniká světelná reflexe. Elektromagnetické záření o malých vlnových délkách (do 400 nm) může být příčinou „sněžné slepoty“ a přispívat k rozvoji šedého zákalu (nukleární katarakta) nebo makulární degenerace.
Brýle by měly být zejména pohodlné a také dostatečně velké, aby zakryly nejen oči, ale i jejich okolí. Jestliže se oddáváte venku pohybu a vyrážíte běhat, běžkovat či bruslit, vsaďte na sportovní brýle chránící oči i z boku. Jsou zároveň prevencí proti vlétnutí nečistot do oka během outdoorových aktivit.
Jestliže při mrazivém a větrném počasí pociťujete podrážděnost a suchost očí, projevující se pálením, řezáním, nadměrným slzením či zarudnutím, ulevit vám mohou zvlhčující oční kapky. Tyto obtíže se v zimě zhoršují zejména lidem, kteří trpí syndromem suchého oka, při němž se nevytváří dostatečné množství slz, anebo jsou tyto slzy nekvalitní.
Podráždění se může zhoršovat také u nositelů kontaktních čoček. Umělé slzy povrch oka zvlhčí a poskytnou tak první pomoc – jestliže však nosíte kontaktní čočky, vždy je před aplikací kapek vyndejte. Dále dbejte na to, aby vzduch v místnosti, kde trávíte čas, nebyl příliš suchý – pravidelně větrejte, nevytápějte na vysoké teploty a používejte zvlhčovač vzduchu.
Pokud vás problémy s podrážděným a suchým okem trápí dlouhodobě, neváhejte navštívit očního lékaře. „Podle výsledku lékaři pacientovi doporučí řešení. Tím mohou být umělé slzy, oční gel nebo ucpávky slzných kanálků, tzv. plugy – dle závažnosti a také dle preferencí pacienta,“ vysvětluje doc. MUDr. Šárka Skorkovská, CSc., primářka Oční kliniky NeoVize Brno.
Zdroje infromací: grandjunctioneyecare.com a neovize.cz
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Před rokem o něm téměř nikdo nevěděl, dnes patří mezi nejprodávanější doplňky stravy. Berberin,…
V dnešní době se také tatínkové stále více zapojují do péče o své děti, což odráží i legislativa,…
Letoviska u Baltského moře v Polsku se letos řadí mezi nejoblíbenější cíle českých turistů.
Minimální mzda činí pro letošní rok 20 800 a pobírá ji kolem 150 tisíc zaměstnanců, z celkových…
Ačkoliv je stárnutí přirozenou součástí lidského života, pro mnoho žen bývá obávaným strašákem.…
„Na Světový den štěstí připravujeme speciální ochutnávku čokolád, díky níž se dozvíte, proč je…
Restaurant Passage s výjimečnou kuchyní a vyhlášeným týdenním menu si našel pevné postavení mezi…
Po dlouhé zimě nakopněte orgasnimus superpotravinami! BIO zelený ječmen, BIO mladá pšenice, BIO…