Před větrem a vysycháním mohou bulvy chránit brýle, které zmírní nápor mrazu a větru. Jestliže je mlhavé a zatažené počasí, anebo šero, jsou vhodná skla se žlutým, zelenožlutým a žlutooranžovým zabarvením, jež obraz krásně rozjasní – můžete si je pořídit i bez dioptrií, a kromě toho, že poskytnou očím ochrannou funkci, doladíte tak zajímavě i svůj outfit.
Jestliže v mrazivém dni svítí slunce, sáhněte po tmavých slunečních brýlích se 100% UV filtrem chránícím před UVA i UVB zářením – a to nejen pokud jste na horách, ale i při cestách do města.
Tmavé brýle mějte na očích, zejména pokud je slunečno a zemi přikryla sněhová pokrývka. Odrazem paprsků od bílé plochy totiž vzniká světelná reflexe. Elektromagnetické záření o malých vlnových délkách (do 400 nm) může být příčinou „sněžné slepoty“ a přispívat k rozvoji šedého zákalu (nukleární katarakta) nebo makulární degenerace.
Brýle by měly být zejména pohodlné a také dostatečně velké, aby zakryly nejen oči, ale i jejich okolí. Jestliže se oddáváte venku pohybu a vyrážíte běhat, běžkovat či bruslit, vsaďte na sportovní brýle chránící oči i z boku. Jsou zároveň prevencí proti vlétnutí nečistot do oka během outdoorových aktivit.
Jestliže při mrazivém a větrném počasí pociťujete podrážděnost a suchost očí, projevující se pálením, řezáním, nadměrným slzením či zarudnutím, ulevit vám mohou zvlhčující oční kapky. Tyto obtíže se v zimě zhoršují zejména lidem, kteří trpí syndromem suchého oka, při němž se nevytváří dostatečné množství slz, anebo jsou tyto slzy nekvalitní.
Podráždění se může zhoršovat také u nositelů kontaktních čoček. Umělé slzy povrch oka zvlhčí a poskytnou tak první pomoc – jestliže však nosíte kontaktní čočky, vždy je před aplikací kapek vyndejte. Dále dbejte na to, aby vzduch v místnosti, kde trávíte čas, nebyl příliš suchý – pravidelně větrejte, nevytápějte na vysoké teploty a používejte zvlhčovač vzduchu.
Pokud vás problémy s podrážděným a suchým okem trápí dlouhodobě, neváhejte navštívit očního lékaře. „Podle výsledku lékaři pacientovi doporučí řešení. Tím mohou být umělé slzy, oční gel nebo ucpávky slzných kanálků, tzv. plugy – dle závažnosti a také dle preferencí pacienta,“ vysvětluje doc. MUDr. Šárka Skorkovská, CSc., primářka Oční kliniky NeoVize Brno.
Zdroje infromací: grandjunctioneyecare.com a neovize.cz
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Keltové věřili, že v noci 31. října se hranice mezi světem živých a světem lidí stírá, a proto…
Na otázky čtenářů odpovídá Hana Haráková, zakladatelka a předsedkyně správní rady Nadačního fondu…
Drobná blondýnka Ursula von Layenová, předsedkyně Evropské komise, nosí velikost 34, maso jí…
Barvy mají magickou moc ovlivnit naši náladu a sebevědomí. Dokážou o nás také mnohé napovědět. Bílá…
Zákazníci McDonald’s mohou i letos vykouzlit úsměv na tvářích členů rodin s vážně nemocnými dětmi.…
Houbařská sezona je v plném proudu, a patříte-li k těm, které dráždí každá fotka s košíkem plným…
Tak jako o každé technologické novince, i kolem online podpisů koluje ve společnosti řada mýtů.…
Do péče o onkologické pacientky se vedle onkologů stále častěji zapojují i další specialisté.…