Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Děti doplácejí na pandemická opatření, nemají imunitní paměť. Přijde masivnější šíření respiračních onemocnění
Freepik, user18526052
O čem se mluví

Děti doplácejí na pandemická opatření, nemají imunitní paměť. Přijde masivnější šíření respiračních onemocnění

datum: 26. 1. 2023 0:05 autor: MUDr. Richard Rýznar, pediatr
Aktuální masivní šíření koktejlu rozličných virů čekal podle známého pediatra MUDr. Richarda Rýznara málokdo. Jaká souhra událostí k alarmující situaci podle něj vedla? Jak to, že u dětí poklesla imunitní paměť? Proč mohou být RS viry horší než černý kašel?

Několik virů současně

Podobnou epidemiologickou situaci, jaká začala v období na konci listopadu 2022, si za celou svou dlouholetou praxi nepamatuji. V této sezóně respiračních onemocnění epidemiologové očekávali těžší epidemii chřipky a pokračující nákazy onemocněním covid-19, avšak frontální nástup závažného koktejlu rozličných virů čekal patrně málokdo.

Platila totiž jakási poučka, že vždy dominuje jeden typ viru. V sezóně 2022/2023 se však současně vyskytují viry chřipky A+B, koronaviry, RS viry, adenoviry, enteroviry a další. A to mnohdy dokonce u jednoho člověka současně. Epidemie začala u předškoláků a školáků. Nyní již přechází na starší děti a dospělé.

Viry navíc doprovázejí bakterie. Třeba výskyt angín je nyní u dětí vysoký – a bohužel se současně překrývá s vrcholícím nedostatkem penicilínu. Případně bakterie viry v organismu následují jako jejich komplikace, což samozřejmě znamená, že je již často potřeba použít antibiotika.


6 mýtů o antibiotikách

Třetina aktuálních virů je extrémně nebezpečná

Přibližně 30 % všech aktuálně vyskytujících se virů spadá do extrémně nebezpečné sekce RS virů, které bývají přirovnávány k černému kašli. Ten je však způsoben bakteriemi a lze ho tudíž, na rozdíl od RSV, léčit antibiotiky.

Masivní výskyt těchto virů je způsoben zejména menším šířením v uplynulých letech. To zcela jistě alespoň zčásti souvisí s pandemickými opatřeními za poslední dva roky.

Nařízení v podobě lockdownů, uzavření škol, homeofficů nebo používání ochrany dýchacích cest bránila rychlému šíření covidu a zahlcení nemocnic.

Zároveň se však méně objevovala i jiná kapénková onemocnění. Kupříkladu chřipka se v posledních dvou letech prakticky nevyskytovala. Z tohoto důvodu se nyní obáváme masivnějšího šíření s těžšími průběhy, protože u populace došlo k oslabení imunitní paměti. Menší děti se s těmito viry například ještě nikdy nesetkaly, což je vidět na dětských JIP či na ARO. Ohroženi jsou současně i senioři.


5 zajímavostí o otužování

Kdy jet s dítětem na pohotovost?

Respirační onemocnění u dětí mohou v tomto období probíhat na škále od lehčího nachlazení přes zánět průdušek až po těžký zápal plic. Vždy dominuje velmi úporný, v záchvatech se dostavující a vyčerpávající kašel, který připomíná onemocnění černým kašlem.

Při infektu přesto není nutné hned první den běžet do čekárny plné dětí, které navíc mohou být nakaženy jiným virem. Nejdůležitější je hlídat tělesnou teplotu a při vzestupu nad 38 stupňů Celsia ji srážet za pomoci léků či fyzikálních prostředků. Mezi těmi bych zmínil zejména zábaly a vlažnou sprchu.

Doporučuji vždy dbát na dostatečný přísun vlažných tekutin a navýšení dávky vitaminů. Jestliže ale teplota trvá více než tři dny, je dobré se k lékaři objednat, případně s ním alespoň stav telefonicky zkonzultovat.

Pokud se u dítěte objeví další příznaky jako větší spavost, prudké bolesti hlavy, zvracení, vyrážky a podobně, pak doporučuji vyhledat lékařskou pomoc bezodkladně.

Obvykle je možné se při zhoršení stavu obrátit také na dětskou lékařskou pohotovostní službu, kde slouží zkušení pediatři.


Proč v této době u dětí dochází k opakovaným infekcím?
Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Richard Rýznar, pediatr z Rýmařova.

Prevencí je očkování, zdravá životospráva a ochrana dýchacích cest

Nejdůležitější opatření spatřuji v očkování, je to takzvaná primární prevence. Češi jsou bohužel na rozdíl od občanů okolních států k očkování nedůvěřiví, zejména tomu proti chřipce. Za tuto neoprávněnou skepsi pak platí naše společnost zemřelými a nakonec i miliardovými ekonomickými ztrátami.

Věřím, že kdyby stát (ale také my lékaři) očkování lépe vysvětloval a doporučoval, situace by byla odlišná.

Samozřejmě bychom jako zdravotníci měli jít ve vlastním zájmu příkladem. V naší ordinaci jsme tedy očkovaní, abychom mohli o pacienty pečovat bez nutnosti jít kvůli chřipce na neschopenku.

Posilování imunity

Jako poučení z pandemie jsme si odnesli nošení ochrany dýchacích cest na veřejnosti. Pokud má někdo příznaky respiračního onemocnění, vždy prosíme o ohleduplnost k ostatním a nošení respirátoru.

Vhodné je posilovat imunitu, a to jak u dospělých, tak u dětí, jejichž imunitní systém ještě není tak zralý. Doporučujeme volit kvalitní doplňky stravy. Například komplexní přípravky jako třeba Immun44 ve formě sirupu či kapslí. Immun 44 obsahuje totiž mimo jiné i denní přísun vitaminů a stopových prvků důležitých pro podporu imunity.

Další možností jsou vitaminové přípravky včetně vitaminu D nebo imunoglukany. Také vždy doporučuji dodržovat zásady správné životosprávy, mít dostatek pohybu a kvalitně se stravovat. Žádoucí je rovněž omezit míru stresu, který hraje negativní roli. Raději se proto nedívejte na večerní zprávy.


Kdo je MUDr. Richard Rýznar?

MUDr. Richard Rýznar je praktický lékaře pro děti a dorost s více než 30letou praxí. Získal dvě atestace z pediatrie i neonatologie, působil jako lékař JIP na dětské klinice, zastával pozici zástupce primáře dětského oddělení okresní nemocnice a ředitele dětského centra. V současné době provozuje soukromou dětskou praxi s přibližně 1400 pacienty, pro tuto činnost má specializovanou způsobilost.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Oko: Jeden z nejsložitějších a nejmenších orgánů na svůj vývoj potřebuje roky

Oko: Jeden z nejsložitějších a nejmenších orgánů na svůj vývoj potřebuje roky

Autor: redakce ve spolupráci s MUDr. Pavlem Stodůlkou, přednostou sítě očních klinik Gemini, Datum: 19. 2. 2024 0:05

Vývoj zraku trvá přibližně sedm let – až v sedmi letech vidí dítě stejně jako dospělý. Většina dětí…

Zase je tu Valentýn

Zase je tu Valentýn

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 14. 2. 2024 0:05

Ať už Valentýna milujete, nebo ho nenávidíte, jedna věc je jasná: historie Valentýna sahá daleko do…

7 žen Karla III. aneb „Charlieho andílci“

7 žen Karla III. aneb „Charlieho andílci“

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 12. 2. 2024 0:05

Tisk jim přezdíval „Charlie's Angels“ (Charlieho andílci) a modrooké krásky vyplňovaly prázdnotu v…

Co víme o pizze?

Co víme o pizze?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 9. 2. 2024 0:05

9. února po celém světě slavíme Mezinárodní den pizzy, což je skvělá příležitost pro všechny…

Na Valentýna vsaďte na červenou

Na Valentýna vsaďte na červenou

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 8. 2. 2024 0:05

Sezóna valentýnské lásky má červenou barvu.

Suchý únor – co s tělem udělá měsíc bez alkoholu?

Suchý únor – co s tělem udělá měsíc bez alkoholu?

Autor: Hana Lorencová, Datum: 5. 2. 2024 0:05

Někdo se zapojil už v lednu, někoho to čeká v únoru. Světová kampaň zaměřená na jeden měsíc…

Nealkoholické víno existuje již více než sto let aneb Co jste možná netušili o tomto nápoji

Nealkoholické víno existuje již více než sto let aneb Co jste možná netušili o tomto nápoji

Autor: -ava-, Datum: 4. 2. 2024 16:15

Chcete si odpočinout od alkoholu, ale nechcete se vzdát jedinečné chuti vína? Nabízí se popíjet…

Frank Sinatra (†82): Lépe zpíval, než četl

Frank Sinatra (†82): Lépe zpíval, než četl

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 4. 2. 2024 0:05

Nikdy se nenaučil pořádně číst a psát. Přesto se Frank Sinatra stal legendou už během svého života.

Tip šéfredaktorky

KVÍZ: Znáte francouzskou kuchyni?

14. 1. 2024 14:50 autor -jav-