Současné statistiky ovšem potvrzují, že prevence je stále spíše okrajovou záležitostí. O vyšetření plodnosti totiž obvykle v Česku žádají ženy ve věku kolem 40 let a na preventivní spermiogram přicházejí muži až kolem věku 34 let.
Obě pohlaví by přitom tyto základní prohlídky měly absolvovat ještě před dovršením třicítky.
Pokud jste se rozhodli, že si konečně založíte rodinu, ale těhotenství se ne a ne dostavit, zbytečně se netrapte.
„Je přirozené, že zplodit potomka přirozenou cestou je proces, který se někomu může podařit hned napoprvé, druhému může ovšem trvat i několik měsíců. Pravděpodobnost otěhotnění během jednoho nechráněného pohlavního styku je kolem 20-25 %, což se však s věkem postupně snižuje,” dodává MUDr. Milada Brandejská z kliniky reprodukční medicíny Europe IVF.
Páry přistupují k početí obvykle spontánně, tedy až do okamžiku, než začnou přemýšlet nad svými neúspěšnými pokusy. Zvýšení šancí na otěhotnění lze dosáhnout hned několika způsoby. Mezi ně patří například i četnost sexuálních aktivit.
Málokdo totiž ví, že spermiím trvá více než dva měsíce, než kompletně dozrají. Aby byly v ejakulátu více koncentrované a oplodnění schopné, je ideální mít pohlavní styk v plodném období ženy ob den či ob dva dny.
Důležitou součástí je také správná životospráva. Pokud se snažíte počít dítě, je žádoucí vyhnout se kouření, minimalizovat konzumaci alkoholu a zajistit tělu dostatečné množství vitaminů.
Pro ženy má pak zvláštní význam například kyselina listová, která spolu s komplexem vitaminů B, zejména B2, B6 a B12, pozitivně ovlivňuje podmínky pro plod a snižuje riziko vrozených vad, zejména rozštěpu páteře a centrálního nervového systému.
Muži by se zase měli zaměřit na vyšší příjem selenu, zinku a vitaminů ze skupiny antioxidantů. Ty mají pozitivní vliv na tvorbu a vývoj spermií. Dle posledních výzkumů má totiž zdravé a plně funkční spermie (tzv. normospermii) méně než 48 % mužů ve věku do 37 let.
Vliv může mít také nadměrná psychická zátěž. Někteří odborníci označují stres jako jednu z velmi pravděpodobných psychogenních příčin neplodnosti, jiní ho považují spíše za spolučinitele než za příčinu. Ať tak, či onak, pravděpodobně vás překvapí, že stres spojený s neplodností psychologové často přirovnávají ke stresu, který zažívají pacienti s nádorovým onemocněním.
Při nadměrné stresové zátěži proto ženám, pokoušejícím se otěhotnět, odborníci doporučují různé meditační tréninky, které mohou důsledky stresu zmírnit. Čím dál populárnější jsou rovněž tzv. „mindfulness techniky“, při nichž hraje hlavní roli všímavost a uvědomění.
V případě, že se o miminko snažíte déle než rok, nebo máte jakékoliv pochybnosti, vyhledejte odbornou pomoc.
Zdravotní pojišťovny přitom hradí první tři cykly umělého oplodnění klientkám do 40 let.
Léčbu na klinice asistované reprodukce může ze zákona podstoupit žena mladší 49 a u jejich partnerů není věková hranice nijak omezena. Odhady přitom naznačují, že se díky IVF, tedy metodě oplodnění ve zkumavce, narodilo již více než 7 milionů dětí na celém světě.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Každé roční období je něčím specifické. Potemnělý podzim nás „nutí“ se více zastavit a ponořit do…
S příchodem chladných a kratších dnů je ideální čas naplánovat únik do teplejších krajin.
Podzim je nejen časem slábnoucí intenzity slunečních paprsků a zlátnoucího listí, ale také dobou,…
Keltové věřili, že v noci 31. října se hranice mezi světem živých a světem lidí stírá, a proto…
Na otázky čtenářů odpovídá Hana Haráková, zakladatelka a předsedkyně správní rady Nadačního fondu…
Drobná blondýnka Ursula von Layenová, předsedkyně Evropské komise, nosí velikost 34, maso jí…
Barvy mají magickou moc ovlivnit naši náladu a sebevědomí. Dokážou o nás také mnohé napovědět. Bílá…
Zákazníci McDonald’s mohou i letos vykouzlit úsměv na tvářích členů rodin s vážně nemocnými dětmi.…