Jde o jeden z druhů biorytmů, kterými se tělo přizpůsobuje řadě různých vnějších i vnitřních faktorů. Dal by se přirovnat k vnitřním hodinám, které řídí řadu procesů v těle a které mají své centrum ve žláze zvané hypotalamus.
Jeden cyklus v rámci cirkadiánního rytmu trvá obvykle 20-28 hodin. Může se u každého mírně lišit. Je však nesporné, že výrazně reaguje na množství denního světla a faktory v prostředí jako teplota, atmosférický tlak, hustota vzduchu a další. Aby bylo možné cirkadiánní rytmus co nejlépe využít v náš prospěch, hodí se ho sladit s koloběhem dne a noci v dané oblasti, protože míra osvitu hraje tu vůbec nejzásadnější roli.
Cirkadiánní rytmus ovlivňuje například usínání a vstávání. A spánek je tím nejkvalitnějším zdrojem regenerace, jež nám tělo dává. Takže je nasnadě začít s obnovou energie právě u něj správnou spánkovou hygienou. Jak na to? V pozdních odpoledních hodinách a večer se už nevěnujme žádnému intenzivnímu tréninku, mírná jóga nebo klidná procházka po večeři ale neuškodí.
Nedílnou součástí zvyšování hladiny energie je pravidelný pohyb, nejlépe na čerstvém vzduchu a pod slunečnou oblohou.
Nemusíme se vůbec nutit k tomu být šampioni v nějaké sportovní disciplíně, i mírná intenzita postačí k tomu, aby našemu tělu prospěla a přispěla k redukci stresu a lepšímu usínání i pozitivním dopadům na cirkadiánní rytmus.
Jen pozor na příliš intenzivní sportování ve večerních hodinách, to může mít právě opačný efekt. Nejlépe je pohyb zařadit mezi desátou dopoledne a pátou odpoledne, pokud to pracovní vytížení dovolí.
Dodržování pitného režimu a dostatečný přísun tekutin umožňuje efektivnější vylučování škodlivin z těla. Promývají se více mezibuněčné prostory, ale také ledviny, které společně s játry patří mezi nejdůležitější orgány, jež zajišťují přirozené detoxikační procesy v těle. A když navíc sportujeme, je potřeba počítat podle intenzity ještě s nějakým pitím navíc, protože tekutiny také ztrácíte pocením.
Základem pitného režimu by měla být čistá voda, případně doplněná o přiměřené množství zeleného či bylinkového čaje. Pozor! Kávu řadíme spíše mezi pochutiny. Protože má silný diuretický účinek, servírujeme ji vždy i se sklenicí vody, abychom doplnili to, co naše tělo za nedlouho po šálku lahodného moku vyloučí.
A kolik tekutin přijmout? Ideální je odvodit množství od váhy. Na kilogram hmotnosti byste měli přijmout asi 40 mililitrů tekutin. Pro ženu o váze 65 kg to bude tedy kolem 2,6 litrů. Pro muže o váze 80 kg pak 3,2 litrů. Ledviny za hodinu dokáží zpracovat bezpečně až 0,75 litru tekutin.
Během jara se naskýtá skvělá příležitost začít těžit z právě rašící vegetace: obsahuje spoustu vitaminů, enzymů a hlavně chlorofyl.
Objevují se zelené bylinky jako medvědí česnek, pažitka, naťová cibulka, divoká zelenina jako žabinec, potočnice, česnáček. Na zahradě už rostou polníček, rukola, špenát. Je vhodná doba také konzumovat klíčky, které jsou bohaté na makro i mikroživiny. Naklíčit můžeme nechat semena póru, mungo fazolí, čočky, vojtěšky a řeřichy.
Někdy je ale obtížné ve stravě zkonzumovat optimální množství těchto darů přírody. A tak můžeme tělu některé živiny dodat také prostřednictvím doplňků stravy.
Spirulina, hodná modrozelená sinice, je velice bohatá na bílkoviny, například aminokyseliny tyrosin a fenylalanin. Chlorella patří mezi tělu prospěšné sladkovodní řasy, jejichž stěna je tvořena speciálním druhem vlákniny, který na sebe v trávicím traktu dokáže nabalit řadu odpadních látek včetně těžkých kovů. Funguje společně s dalšími zdroji vlákniny zkrátka jako štětka, která kartáčuje střeva zevnitř. Nejsilnější pákou na únavu a chybějící vitalitu je v mladém ječmeni přítomnost vitaminu C a B6. U této kombinace látek je totiž dokonce jejich pozitivní vliv na hladinu energie klinicky potvrzen.
Nejlepší na uvedených možnostech je, že v důsledku přispívají také k dobrému psychickému rozpoložení. Přesně k tomu stavu, kdy má život ten správný drive a můžeme si ho užívat naplno.
Některé živiny můžeme dodat také prostřednictvím doplňků stravy. Chlorella, spirulina a mladý ječmen se řadí mezi superpotraviny a někdy se jim říká také supergreens a najdeme je také v nabídce Nupreme.
Zdroj informací: Nustore.cz
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Houbařská sezona je v plném proudu, a patříte-li k těm, které dráždí každá fotka s košíkem plným…
Tak jako o každé technologické novince, i kolem online podpisů koluje ve společnosti řada mýtů.…
Do péče o onkologické pacientky se vedle onkologů stále častěji zapojují i další specialisté.…
S podzimem častěji pokožka trpí. Je víc dehydratovaná, schází jí ochrana. Pne a svědí. Ale co kdyby…
V Česku trpí demencí více než 165 tisíc lidí a do roku 2050 se toto číslo může vyšplhat až na 280…
Říká se, že Shakespearovy knihy jsou nejcitovanějšími literárními díly hned po bibli. Aby ne, když…
Nový průzkum zpracovaný společností Ipsos nahlédl do českých kuchyní a přinesl zajímavá zjištění o…
Ačkoli obyvatelé Česka patří podle údajů EU mezi nejméně osamělé v unijní sedmadvacítce, osamělost…