Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
5 tipů, jak účinně zatočit s únavou
Freepik, kotkoa
O čem se mluví

5 tipů, jak účinně zatočit s únavou

datum: 18. 4. 2023 0:05 autor: Markéta Vavřinová
Během jarního období dostává náš organismus zabrat. Po prvních měsících roku bývá vyčerpaný. Ale jakmile vysvitne sluníčko a dny se začnou protahovat, ordinujeme si většinou akčnější a náročnější program. To však může být zatěžkávací zkouška pro hladinu energie. Jak tedy tělu poskytnout podmínky a podporu, aby si našlo přirozenou rovnováhu a my překypovali vitalitou?

5 tipů na zdravý a kvalitní spánek

1. Respekt k vlastnímu cirkadiánnímu rytmu

Jde o jeden z druhů biorytmů, kterými se tělo přizpůsobuje řadě různých vnějších i vnitřních faktorů. Dal by se přirovnat k vnitřním hodinám, které řídí řadu procesů v těle a které mají své centrum ve žláze zvané hypotalamus.

Jeden cyklus v rámci cirkadiánního rytmu trvá obvykle 20-28 hodin. Může se u každého mírně lišit. Je však nesporné, že výrazně reaguje na množství denního světla a faktory v prostředí jako teplota, atmosférický tlak, hustota vzduchu a další. Aby bylo možné cirkadiánní rytmus co nejlépe využít v náš prospěch, hodí se ho sladit s koloběhem dne a noci v dané oblasti, protože míra osvitu hraje tu vůbec nejzásadnější roli.

Cirkadiánní rytmus ovlivňuje například usínání a vstávání. A spánek je tím nejkvalitnějším zdrojem regenerace, jež nám tělo dává. Takže je nasnadě začít s obnovou energie právě u něj správnou spánkovou hygienou. Jak na to? V pozdních odpoledních hodinách a večer se už nevěnujme žádnému intenzivnímu tréninku, mírná jóga nebo klidná procházka po večeři ale neuškodí.

2. Pohyb

Nedílnou součástí zvyšování hladiny energie je pravidelný pohyb, nejlépe na čerstvém vzduchu a pod slunečnou oblohou.

Nemusíme se vůbec nutit k tomu být šampioni v nějaké sportovní disciplíně, i mírná intenzita postačí k tomu, aby našemu tělu prospěla a přispěla k redukci stresu a lepšímu usínání i pozitivním dopadům na cirkadiánní rytmus.

Jen pozor na příliš intenzivní sportování ve večerních hodinách, to může mít právě opačný efekt. Nejlépe je pohyb zařadit mezi desátou dopoledne a pátou odpoledne, pokud to pracovní vytížení dovolí.

3. Pitný režim s probiotickými nápoji

Dodržování pitného režimu a dostatečný přísun tekutin umožňuje efektivnější vylučování škodlivin z těla. Promývají se více mezibuněčné prostory, ale také ledviny, které společně s játry patří mezi nejdůležitější orgány, jež zajišťují přirozené detoxikační procesy v těle. A když navíc sportujeme, je potřeba počítat podle intenzity ještě s nějakým pitím navíc, protože tekutiny také ztrácíte pocením.

Základem pitného režimu by měla být čistá voda, případně doplněná o přiměřené množství zeleného či bylinkového čaje. Pozor! Kávu řadíme spíše mezi pochutiny. Protože má silný diuretický účinek, servírujeme ji vždy i se sklenicí vody, abychom doplnili to, co naše tělo za nedlouho po šálku lahodného moku vyloučí.

A kolik tekutin přijmout? Ideální je odvodit množství od váhy. Na kilogram hmotnosti byste měli přijmout asi 40 mililitrů tekutin. Pro ženu o váze 65 kg to bude tedy kolem 2,6 litrů. Pro muže o váze 80 kg pak 3,2 litrů. Ledviny za hodinu dokáží zpracovat bezpečně až 0,75 litru tekutin.

4. Doplnění klíčových živin ve stravě: v hlavní roli chlorofyl a vitaminy

Během jara se naskýtá skvělá příležitost začít těžit z právě rašící vegetace: obsahuje spoustu vitaminů, enzymů a hlavně chlorofyl.

Objevují se zelené bylinky jako medvědí česnek, pažitka, naťová cibulka, divoká zelenina jako žabinec, potočnice, česnáček. Na zahradě už rostou polníček, rukola, špenát. Je vhodná doba také konzumovat klíčky, které jsou bohaté na makro i mikroživiny. Naklíčit můžeme nechat semena póru, mungo fazolí, čočky, vojtěšky a řeřichy.

Někdy je ale obtížné ve stravě zkonzumovat optimální množství těchto darů přírody. A tak můžeme tělu některé živiny dodat také prostřednictvím doplňků stravy.

Spirulina, hodná modrozelená sinice, je velice bohatá na bílkoviny, například aminokyseliny tyrosin a fenylalanin. Chlorella patří mezi tělu prospěšné sladkovodní řasy, jejichž stěna je tvořena speciálním druhem vlákniny, který na sebe v trávicím traktu dokáže nabalit řadu odpadních látek včetně těžkých kovů. Funguje společně s dalšími zdroji vlákniny zkrátka jako štětka, která kartáčuje střeva zevnitř. Nejsilnější pákou na únavu a chybějící vitalitu je v mladém ječmeni přítomnost vitaminu C a B6. U této kombinace látek je totiž dokonce jejich pozitivní vliv na hladinu energie klinicky potvrzen. 

5. Návod na lepší náladu?

Nejlepší na uvedených možnostech je, že v důsledku přispívají také k dobrému psychickému rozpoložení. Přesně k tomu stavu, kdy má život ten správný drive a můžeme si ho užívat naplno.

Některé živiny můžeme dodat také prostřednictvím doplňků stravy. Chlorella, spirulina a mladý ječmen se řadí mezi superpotraviny a někdy se jim říká také supergreens a najdeme je také v nabídce Nupreme.


Zdroj informací: Nustore.cz


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Oko: Jeden z nejsložitějších a nejmenších orgánů na svůj vývoj potřebuje roky

Oko: Jeden z nejsložitějších a nejmenších orgánů na svůj vývoj potřebuje roky

Autor: redakce ve spolupráci s MUDr. Pavlem Stodůlkou, přednostou sítě očních klinik Gemini, Datum: 19. 2. 2024 0:05

Vývoj zraku trvá přibližně sedm let – až v sedmi letech vidí dítě stejně jako dospělý. Většina dětí…

Zase je tu Valentýn

Zase je tu Valentýn

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 14. 2. 2024 0:05

Ať už Valentýna milujete, nebo ho nenávidíte, jedna věc je jasná: historie Valentýna sahá daleko do…

7 žen Karla III. aneb „Charlieho andílci“

7 žen Karla III. aneb „Charlieho andílci“

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 12. 2. 2024 0:05

Tisk jim přezdíval „Charlie's Angels“ (Charlieho andílci) a modrooké krásky vyplňovaly prázdnotu v…

Co víme o pizze?

Co víme o pizze?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 9. 2. 2024 0:05

9. února po celém světě slavíme Mezinárodní den pizzy, což je skvělá příležitost pro všechny…

Na Valentýna vsaďte na červenou

Na Valentýna vsaďte na červenou

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 8. 2. 2024 0:05

Sezóna valentýnské lásky má červenou barvu.

Suchý únor – co s tělem udělá měsíc bez alkoholu?

Suchý únor – co s tělem udělá měsíc bez alkoholu?

Autor: Hana Lorencová, Datum: 5. 2. 2024 0:05

Někdo se zapojil už v lednu, někoho to čeká v únoru. Světová kampaň zaměřená na jeden měsíc…

Nealkoholické víno existuje již více než sto let aneb Co jste možná netušili o tomto nápoji

Nealkoholické víno existuje již více než sto let aneb Co jste možná netušili o tomto nápoji

Autor: -ava-, Datum: 4. 2. 2024 16:15

Chcete si odpočinout od alkoholu, ale nechcete se vzdát jedinečné chuti vína? Nabízí se popíjet…

Frank Sinatra (†82): Lépe zpíval, než četl

Frank Sinatra (†82): Lépe zpíval, než četl

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 4. 2. 2024 0:05

Nikdy se nenaučil pořádně číst a psát. Přesto se Frank Sinatra stal legendou už během svého života.

Tip šéfredaktorky

KVÍZ: Znáte francouzskou kuchyni?

14. 1. 2024 14:50 autor -jav-