Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
5 tipů, jak odměnit děti a vnoučata za vysvědčení
Haribo
O čem se mluví

5 tipů, jak odměnit děti a vnoučata za vysvědčení

datum: 30. 1. 2023 0:05 autor: Anna Vágnerová
Odměňovat či neodměňovat? Tato otázka běží hlavou většině rodičů, zvláště nyní s blížícím se pololetním vysvědčením. Jediná správná odpověď neexistuje, rozhodně by se to však nemělo s dárky přehánět. Čeho ale není nikdy dost, je společně strávený čas. Ten si můžete užít s novou knihou, společenskou hrou nebo třeba na výletě. Každé podobné ocenění dětského snažení zcela jistě patří do kategorie nejlepších a přípustných odměn.

Učte děti a vnoučata plavat

  1. Společně si hrajte Rozhodně teď nemluvíme o tom, že vytáhnete Xbox nebo něco podobného. Dětem dá mnohem víc, když oprášíte deskové hry, karty, pexeso nebo třeba puzzle. Schválně, kdo se bude nejvíc rozčilovat u Člověče, nezlob se. Případně kupte nějakou novinku, která možná i vám samotným rozšíří obzory. Může se stát, že vás takto strávený čas chytne natolik, že z herních večerů uděláte novou rodinnou tradici. Nemluvě o tom, že jde o skvělý způsob, jak přimět děti k samostatnému myšlení a rozvoji dalších schopností.
  2. Tvořte s dětmi Děti jsou v dnešní době bohužel zvyklé trávit čas hlavně na mobilu či u počítače, proto rozhodně není od věci dát elektroniku stranou a vzít do ruky papír, tužku a pár dalších pomůcek. To bude radosti, až z několika obyčejných věcí vznikne neobyčejné dílo, navíc si dítě procvičí jemnou motoriku. Zkuste například z plastové lahve a klacíku vyrobit krmítko pro ptáčky. Teď v zimě to jistě ocení a vy pak s dětmi můžete pozorovat, kdo všechno tento nový zahradní doplněk navštíví. Nebo si stáhněte šablonu a během pár chvil máte papírovou krabičku v podobě veselého tučňáka, do níž dětem za odměnu ještě přidejte pár bonbonů. Inspirace najdete spousty a mnoho výrobků lze vytvořit i ve znamení upcyklace.
  3. Podnikněte výlet za novým dobrodružstvím I když je zima, stále se toho dá spousta podnikat. Mnohé hrady a zámky nabízí prohlídky i mimo sezonu, což znamená, že se nemusíte tlačit mezi davy lidí. Skvěle si s dětmi užijete také návštěvu planetária či muzea, třeba Včelí svět prozradí vše o tak potřebném tvorečkovi, jakým včela bezesporu je a málo se to ví. A krom vědomostí si domů odnesete i nějaký ten včelí produkt, můžete si totiž například vyrobit svíčku. Možná se to zdá zvláštní, ale toto období je dobré také pro návštěvu jeskyní. V nich bývá stabilní teplota, takže přechod zvenku do jeskyně pro vás nebude přílišným teplotním šokem. Takové Bozkovské dolomitové jeskyně ukrývají největší podzemní jezero u nás. Nebo vás snad zlákají ledopády? Najdete je například v Českém Švýcarku a podívaná je to náramná. Rozhlédněte se i po blízkém okolí místa, kde žijete. Města často pořádají nejrůznější akce pro děti, zájmové spolky a kulturní centra připravují kupříkladu kreativní dílničky a mnoho další akcí.
  4. Vydejte se do přírody Trávíte-li rádi čas v přírodě, pak krom pár výše zmíněných tipů určitě stojí za to i obyčejná procházka do lesa. Vezměte zvěři něco dobrého, jen si předem ověřte, že jde skutečně o to, co jí prospívá. Cestou můžete pozorovat stopy ve sněhu a tipovat, kterému obyvateli lesa patří. Pokud zrovna není po sněhu ani památky, stále je tu možnost postavit domeček pro lesní skřítky nebo větvičky, šišky a kamínky využít jako přírodní piškvorky. Klacíky poslouží k výrobě hracího pole a dál už to jistě znáte. Jestliže máte štěstí a dočkali jste se sněhové nadílky, tak sáňkování, koulovačky a soutěž o nejlepšího sněhuláka nikdy nevyjdou z módy.
  5. Rozjeďte to v kuchyni Kdo vyráží na výlet, rozhodně musí mít v batůžku dobrou svačinku. Než se tedy kamkoliv vydáte, vezměte to přes kuchyň a užijte si zábavu u společného vaření či pečení. Kromě známé klasiky v podobě řízků, které se ale hodí spíš na delší výlety, rozhodně vždy potěší domácí sušenky. Dětem jen připravte ingredience a pak už je nechte pracovat samostatně. Pouze dohlížejte a raďte. Když sidobrotu samy připraví, o to víc jim pak bude chutnat.

A kdyby vám zrovna chyběl recept, máme pro vás tip na veselé ovocné sušenky!

Sušenky s ovocem

Zdroj informací: Haribo


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Čerti a Mikuláš – pomáhají, nebo spíše škodí?

Čerti a Mikuláš – pomáhají, nebo spíše škodí?

Autor: -ava-, Datum: 27. 11. 2023 13:20

„Nevím si rady s dítětem, pohrozím mu čertem a Mikulášem“. Myslíte si, že může tato myšlenka…

SOUTĚŽ o 3 balíčky doplňků stravy na podporu imunity, každý za 900 Kč

SOUTĚŽ o 3 balíčky doplňků stravy na podporu imunity, každý za 900 Kč

Autor: -mav-, Datum: 23. 11. 2023 19:58

Podzim a zima s sebou každoročně přinášejí vyšší riziko nákazy virovými infekcemi. Ty jsou pro…

5 nejstrašidelnějších knihoven světa

5 nejstrašidelnějších knihoven světa

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 6. 11. 2023 0:05

Tajemný hřbitov, hrad nebo mlýn. Určitě už jste o nějakém slyšeli. Děsivým místem ale může být i…

6 zvířat, která jsme doslova „vyžrali“

6 zvířat, která jsme doslova „vyžrali“

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 31. 10. 2023 0:05

Lidé se ne vždy umí dobře uskromnit, zvláště když se zdá, že je všeho dostatek a že je to chutné.…

Světový den lupénky: Téměř polovina pacientů s psoriázou trpí úzkostí

Světový den lupénky: Téměř polovina pacientů s psoriázou trpí úzkostí

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 28. 10. 2023 0:05

Již více než deset let se 29. října připomíná Světový den lupénky, která má za cíl rozptýlit mýty o…

Preventivní odstranění prsou?

Preventivní odstranění prsou?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 24. 10. 2023 0:05

V rámci kampaně Růžový říjen přinášíme příběhy dvou žen, které kvůli mutaci BRCA genů podstoupily…

Zkuste zmrazit džíny a pořiďte si kočku aneb 5 tipů, jak uspořit vodu v domácnosti

Zkuste zmrazit džíny a pořiďte si kočku aneb 5 tipů, jak uspořit vodu v domácnosti

Autor: -ket-, Datum: 20. 10. 2023 12:00

Na začátku letošního roku se zdražilo vodné a stočné. Výhled na následující rok sice vypadá lépe,…

Co dělat, když se nedaří otěhotnět?

Co dělat, když se nedaří otěhotnět?

Autor: redakce ve spolupráci s MUDr. Miladou Brandejskou z kliniky reprodukční medicíny Europe IVF, Datum: 18. 10. 2023 5:00

Problémy s plodností řeší v Česku aktuálně každý pátý pár. Ať už jsou příčiny zdravotního,…

Tip šéfredaktorky

KVÍZ: Jak znáte české vánoční filmy a pohádky?

2. 12. 2023 13:06 autor -red-