Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Nancy (†94) a Ronald (†93) Reaganovi: Z podprůměrných herců prezidentským párem
Inspirace / Slavné páry

Nancy (†94) a Ronald (†93) Reaganovi: Z podprůměrných herců prezidentským párem

datum: 7. 3. 2022 0:05 autor: Markéta Vavřinová
Celých osm let brilantně zvládali role prezidenta USA a první dámy. Ačkoli se říkalo, že Nancy měla hodně blízko ke zpěvákovi Franku Sinatrovi a že Ronald to s věrností nepřeháněl, vždy působili dojmem šťastného a stále zamilovaného páru.

4. března 1981, v den výročí svatby, Nancy Reaganová obdržela dopis, který začínal: „Moje nejdražší první dámo! Jako prezidentu Spojených států je mi ctí poděkovat ti za to, že celých 29 let jsem díky tobě tím nejšťastnějším mužem na světě…“  

Kdo byla Nancy?

Když si jedenačtyřicetiletý Ronald Reagan bral svou osudovou ženu, byla Nancy Davisová druhým měsícem těhotná.

Ann (Nancy) Francis Robbins se narodila v New Yorku 6. července 1921, později si dva roky „ubrala“ a uváděla jako datum narození rok 1923. Matka Edith Luckette byla málo známou a ne moc úspěšnou herečkou, která se s vlastním otcem malé Ann Kennethem Seymourem Robbinsonem rozvedla krátce po jejím narození.

Podnikavá matka

Dvouletou Nancy svěřila do výchovy sestře a pokusila se znovu nastartovat kariéru. Když se jí to nedařilo, využila příležitosti a provdala se za do té doby nepříliš známého neurochirurga Loyala Davise, kterému díky svým známostem pomohla vybudovat bohatou klientelu. Davis si Nancy velice oblíbil, adoptoval ji a celý život jí byl skvělým otcem.

Nancy Davisová se vydala cestou své matky a po studiu na Smithově College se rozhodla, že bude herečkou. V hollywoodské „továrně snů“ získala menší role v devíti filmech, ale bez většího ohlasu.

Ženich v hledáčku

Ambiciózní dívka se ale chtěla proslavit za každou cenu. Do jejího hledáčku se dostal v té době také ne příliš úspěšný herec béčkových filmů, ale za to začínající politik a předseda Sdružení filmových tvůrců Ronald Reagan.

Poprvé se potkali na podzim roku 1949. Ronalda právě opustila první žena Jane Wyman, se kterou vychovával dvě děti, Maureen a Michaela, a Nancy se podařilo dostat do Sdružení filmových tvůrců, kde pozorně poslouchala jeho monology.


Nancy (†94) a Ronald (†93) Reaganovi: Z podprůměrných herců prezidentským párem

Prý to byla láska na první pohled… Ronniemu se znovu do chomoutu moc nechtělo. Ale Nancy dokázala, že 4. března 1952 řekl „ano“ v malé kapli na předměstí Los Angeles.

Po narození dcery Patricie (1952) Nancy opustila práci a zůstala v domácnosti. Ronald Jr. se narodil o šest let později (1958).

Vzhůru do politiky!

V té době Ronald Reagan moderoval populární televizní show finacovanou koncernem General Electric. Jeho zájem o politiku sílil. V roce 1962 se stal členem Republikánské strany a brzy se stal jedním z nejdůležitějších osobností v ní.

O čtyři roky později vyhrál volby v Kalifornii a usedl do guvernérského křesla. Přes noc se pak stal politickou hvězdou první velikosti, a to nejen v Kalifornii. Pro něj existovala jen jedna hvězda, Nancy:

„Jsi mou nejkrásnější hvězdou, jedinou hvězdou, kterou miluji více než cokoli jiného na celém světě.“ 

Při příležitosti 20. výročí svatby (1972) se Ronald veřejně označil za „nejvíce ženatého muže na světě“ a řekl, že „žádný guvernér si nezaslouží takové štěstí“. Kolegové nicméně nemohli uvěřit, že nikdy neměl s Nancy větší rozpory a že se nikdy nehádali. „Samozřejmě, že byly věci, na kterých jsme se neshodli,“ řekla Nancy. „Ale díky naší lásce bylo naše manželství vždycky tak šťastné ...“ 

Boj o Bílý dům

Na guvernérském postu strávil Reagan osm let, tedy dvě volební období. Jeho úspěchy však nebyly nijak přesvědčivé. Na rozdíl od předvolebních slibů se daně značně zvýšily, počet státních zaměstnanců se nezmenšil. Nicméně, guvernér jasně zapůsobil na voliče projevy o návratu ke staré dobré morálce a práva. 

V roce 1967 průzkum veřejného mínění prokázal nárůst jeho popularity v celostátním měřítku. To umožnilo Ronaldovi účastnit se boje o nejvyšší státní úřad ve Spojených státech. Ve volbách však ztratil hlasy s Richardem Nixonem. 

Situace se změnila koncem sedmdesátých let. Na první pohled měl Reagan malé šance. Američané však věřili vysokému, hezkému muži, který se svým chováním ukázal, že je stejný jako oni.

„Fakt, že se stal prezidentem,“ vzpomínala Nancy, „Ronnieho vůbec nezměnil. Samozřejmě na něj padla velká odpovědnost a on to cítil. Ale pokud to bylo možné, snažili jsme se zachovat naše zakořeněné návyky.“

První dáma

V roce 1980 se bývalá první dáma Kalifornie stala první americkou dámou.

Od prvního dne se Nancy cítila v Bílém domě jako ryba ve vodě. Změnila všechno: od nábytku k pokojovým rostlinám, platilo se rozpočtovými penězi a sponzorskými dary. Neměla problém přijmout jako dar drahé šaty a šperky z módních domů a klenotnictví. 

Výsledkem bylo, že žádná z manželek prezidentů nebyla tak neoblíbená jako Nancy.

Kdo doopravdy řídil USA?

Trvalá přítomnost Nancy vedle jejího manžela, její rozhodující vliv na něj ve všech důležitých záležitostech podráždily zaměstnance Bílého domu, členy kabinetu a obyčejné Američany.

Například během jednoho z rozhovorů se Reagan dlouho zamyslel nad tím, co může Amerika udělat, aby „přivedla Rusy na vyjednávací stůl“. Nancy, která se rychle podívala na svého manžela, zašeptala: „Udělá vše, co je možné.“ Prezident začal s úsměvem opakoval: „Udělá vše, co je možné“. 


Barbara a George Bushovi: 72 let šťastného manželství

Takové „neobvyklé“ způsoby brzy vstoupily do praxe. Postupem času se administrace naučila využívat vliv Nancy na Reagana. Je známo, že Ronald byl velmi pověrčivý. Každé ráno si do kapsy vložil cennou minci a zlatý amulet, hodil si přes rameno sůl, pokud se něco rozlilo, vyhýbal se schodům atd. 

Navíc Nancy byla vždy prvním člověkem, kterého Ronald informoval o politických plánech, i jeho prvním poradcem.

Kartářky věštily osud

O tom, jak první dáma důvěřovala věštitelům, se vyprávějí legendy. Všechno to začalo v roce 1981, kdy jeden věštitel předpověděl pokus o atentát na prezidenta a za chvíli se Reagan opravdu stal terčem střelby psychicky nemocného muže. Nancy to později označila jako svůj nejtěžší psychický kolaps, během pár dní ztratila na váze šestnáct kilo. Ale všechny ty dny, než se její manžel úplně zotavil, byla vedle něj a opakovala: „Jsem blízko. Miluji tě.“

Kulka vystřelená teroristou byla kousek od srdce prezidenta. Ačkoli se to nedostalo do tisku, Ronald byl na pokraji smrti. Nicméně i v tomto stavu myslel na prvním místě na svou ženu. Když Nancy vstoupila do nemocničního pokoje, kam byl umístěn hned po zranění, jeho tvář byla bílá jako papír a v koutcích rtů měl ještě zaschlou krev. Přesto s viditelnou námahou zvedl kyslíkovou masku a řekl:

„Zlato, představ si, zapomněl jsem se ohnout.“  

Dožil s Alzeimerem

V listopadu 1994 Reagan řekl svým spoluobčanům, že trpí nevyléčitelnou mozkovou nemocí, známou jako Alzheimerova choroba. O šest let později jeho osobní lékař doktor Hatton připustil, že zdravotní stav bývalého prezidenta se stále zhoršuje. „Teď je pro něj jen Nancy,“ zdůraznil Hutton. 

„Je pro mě velmi těžké zabránit tomu, že Ronnie už mě nepoznává, ale náš šťastný společný život a láska mi dává sílu,“ řekla. 

Ronald Reagan, 40. prezident Spojených států amerických, zemřel 5. června 2004. Jeho žena Nancy ho přežila téměř o 12 let. Zemřela 6. března 2016.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Simone Signoret (†64) a Yves Montand (†70): Do jejich lásky se připletla Marilyn Monroe

Simone Signoret (†64) a Yves Montand (†70): Do jejich lásky se připletla Marilyn Monroe

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 8. 6. 2024 0:05

Když Simone 5. srpna 1962 obědvala s přáteli v restauraci, zašeptal jí číšník, že má u něj telefon.…

Wallis Simpsonová a Eduard VIII.: Láska, která otřásla britskou monarchií

Wallis Simpsonová a Eduard VIII.: Láska, která otřásla britskou monarchií

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 17. 5. 2024 0:05

Láska k dvakrát rozvedené Američance Wallis způsobila, že Eduard VIII. odstoupil z britského trůnu.…

Humphrey Bogart (†57) a Lauren Bacallová (†89): Láska z filmového plátna se stala skutečností

Humphrey Bogart (†57) a Lauren Bacallová (†89): Láska z filmového plátna se stala skutečností

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 19. 12. 2023 0:05

Milostný románek mezi herci Humphreym Bogartem a Lauren Bacallovou zůstal v historii zapsán jako…

Jimmy a Rosalynn Carterovi: Prezidentský pár spolu byl 77 let

Jimmy a Rosalynn Carterovi: Prezidentský pár spolu byl 77 let

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 2. 12. 2023 0:05

V říjnu 2019 se Jimmy Carter a jeho manželka Rosalynn stali manželským prezidentským párem s…

Napoleon a Joséphine: Bouřlivý milostný příběh

Napoleon a Joséphine: Bouřlivý milostný příběh

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 28. 11. 2023 0:05

Milovali se i nenáviděli, ona měla milence, on milenky. Ačkoli se nakonec rozvedli, do konce svého…

Gala (†87) a Salvador (†84) Dalí: Talentovaný umělec a jeho výstřední múza

Gala (†87) a Salvador (†84) Dalí: Talentovaný umělec a jeho výstřední múza

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 16. 6. 2023 0:05

Za každým úspěšným mužem vždy hledej ženu! Vztah legendárního malíře Salvadora Dalího a jeho…

Ingrid Bergman (†67) a Roberto Rossellini (†71): Bouřlivé italské manželství

Ingrid Bergman (†67) a Roberto Rossellini (†71): Bouřlivé italské manželství

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 8. 6. 2023 0:05

Ingrid se pro lásku k italskému režisérovi Robertu Rossellinimu vzdala všeho – i dcery Pii z…

Charles (74) a Camilla (75): Láska, která musela počkat

Charles (74) a Camilla (75): Láska, která musela počkat

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 4. 5. 2023 0:05

V den, kdy zemřela princezna Diana, se Camilla Parker-Bowles stala nejvíce nenáviděnou ženou ve…

Tip šéfredaktorky

Byl Napoleon Bonaparte otráven? Záhadná smrt ve vyhnanství

10. 6. 2024 0:05 autor Anna Vágnerová