Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
John Kennedy Jr. (†38): Dvacet let od tragického úmrtí amerického „korunního prince“
Wikimedia Commons
Inspirace / Osudy

John Kennedy Jr. (†38): Dvacet let od tragického úmrtí amerického „korunního prince“

datum: 8. 7. 2019 0:05 autor: Markéta Vavřinová
Smrt Johna Fitzgeralda Kennedyho Jr., John-Johna, jak se mu říkalo, vyvolala u Američanů stejné emotivní reakce jako u Britů smrt princezny Diany. John byl považován za „korunního prince“ mocného klanu Kennedyů. Sebevědomý, energický a zároveň okouzlující a skromný – byl vždy opravdovým miláčkem Ameriky.

V sobotu 17. července 1999 v sedm hodin ráno tehdejšího prezidenta Spojených států Billa Clintona probudil telefon. Do prezidentské rezidence v Camp Davidu, kde trávil víkend, mu volal vedoucí kanceláře Bílého domu John Podesta. Oznámil mu, že v pátek pozdě večer se ztratilo letadlo, které pilotoval syn 35. prezidenta USA Johna Kennedyho, John. Kromě něj byly na palubě ještě dvě ženy – Johnova manželka Carolyn a její sestra Lauren Bessete.

Prezident okamžitě kontaktoval Pentagon, ministerstva dopravy a letectví, a nařídil jim, aby všechny své síly soustředily na hledání letounu. Pak zavolal senátorovi Edwardu Kennedymu, doyenovi nejslavnější americké rodiny: „Tede, nevěřím, že jsi utrpěl další ztrátu. Modlím se a doufám. Pokud jsou stále naživu, najdeme je.“

Slavné dítě

John Kennedy Jr. se narodil 25. listopadu 1960, šestnáct dnů poté, co jeho otec John Kennedy byl zvolen prezidentem. Během prvních tří let svého života žil s rodiči a s o tři roky starší sestrou Caroline v Bílém domě. V tisku se pravidelně objevovaly fotografie „první rodiny“, na nichž dominoval roztomilý chlapeček.

22. listopadu 1963 se život Johna a jeho blízkých radikálně změnil – jeho otec byl zavražděn v Dallasu. Celý svět pak obletěly záběry malého Johna, jak salutuje projíždějící rakvi s ostatky svého táty. To bylo 25. listopadu a chlapec by za jiných okolností ten den slavil své třetí narozeniny. 

Po smrti otce žil John Kennedy Jr. se svou matkou Jacqueline v New Yorku na Manhattanu. Ta se v roce 1968 znovu provdala za řeckého lodního magnáta Aristotela Onassise, se kterým John ani jeho sestra Caroline neměli ideální vztahy. Jackie se po jeho smrti roku 1975 vrátila k práci nakladatelské redaktorky.

V hledáčku paparazzi

Po získání doktorátu práv John začal pracovat jako státní zástupce. Táhlo ho to ale také k žurnalistice. Roku 1995 založil měsíčník George, jehož se stal šéfredaktorem. Bývalí kolegové na něj vzpomínají jako na sympatického mladíka, který přijel první den do redakce na kolečkových bruslích a s úsměvem na tváři se všem představil: „Ahoj, já jsem John!“

Pohledný a stále se usmívající absolvent prestižních univerzit byl neustále pod „dozorem“ médií. Podle časopisu People byl John „nejmilejší a nejvíc sexy muž Ameriky“. Pod drobnohledem byly také jeho vztahy s celebritami. Mezi jeho oficiální přítelkyně patřily Daryl Hannah, Sarah Jessica Parker, krátké románky prožil s Madonnou nebo se Sharon Stone.

K oltáři šel v roce 1996 s Carolyn Bessete, nevlastní dcerou bohatého newyorského lékaře. S modelkou, která pracovala mj. pro Calvina Kleina, se poznal dva roky před tím. Oslnila ho svou krásou a neodolatelným úsměvem.

Láska k létání

Jednu z nejživějších vzpomínek na dětství měl John-John na vrtulníky přistávající na trávníku před Bílým domem. Když mu táta pořídil hračku, letadlo, prý chlapci řekl: „Až vyrosteš, koupím ti opravdové.“ Svůj slib už nesplnil.

Johnova matka Jackie synovu vášeň pro letadla a létání rozhodně nesdílela. Až po její smrti (1994) si John splnil svůj sen – navštěvoval kurzy létání a získal licenci. V dubnu 1999, jen tři měsíce před osudnou havárií, si John pořídil vlastní letadlo, jednomotorový šestimístný Piper Saragota. Zkušenosti s pilotováním měl mladý Kennedy minimální. Jeho licence byla zatím omezena na „let za viditelnosti země“ (VFR – Visual Flight Rules), tedy ve vyhovujících meteorologických podmínkách a za světla.

Osudný den

John neprožíval zrovna nejšťastnější období svého života. Jako správný Kennedy zatoužil po politické kariéře, přestože dříve tuto možnost kategoricky odmítal. Měl v plánu kandidovat do Senátu za New York. S tím nesouhlasila jeho žena. Manželství bylo v troskách i kvůli Carolynině žárlivosti a zřejmě i duševní poruše. Už teď těžko žila s novináři v patách. Nepomohly ani návštěvy u manželského psychologa. John chtěl oznámit jejich rozchod, ale nakonec se domluvili, že ho Carolyn ještě doprovodí na svatbu sestřenice Rory, která byla naplánována na 17. července v Hyannis Portu v Massachuchetts. Spolu s nimi se rozhodla část cesty letět i Carolynina sestra Lauren.

Zdálo se, že 16. července 1999 se proti Johnovi všechno spiklo. Protože měl zlomenou nohu, uvažoval o tom, že najme pilota. Jeho letecký instruktor však měl dovolenou, proto se rozhodl pilotovat sám. Lauren se zdržela v práci a cestou na letiště se dostali do dopravní zácpy. Krátce poté, co vzlétli, se začalo stmívat. Ve 21.40 letadlo neočekávaně sestoupilo z výšky 540 metrů na 21 metrů a u pobřeží Massachuchetts se ztratilo z radarů.

Více než dvacet letadel a helikoptér pobřežní stráže se zúčastnily pátrací a záchranné operace. Později bylo nalezeno kolo Saratogy, části pilotova sedadla, taška s oblečením Lauren a Johnův sportovní batoh. Potvrdila se ta nejhorší varianta, John Kennedy byl mrtvý. Na tiskové konferenci v Bostonu, která byla svolána na 17. července, admirál Richard Larrabe vyjádřil soustrast rodinám pohřešovaných.

Rodové prokletí

John Kennedy Jr. byl dalším z početné řady tragicky zemřelých příbuzných. První obětí Kennedyovského prokletí byl jeho strýc Joseph, otcův nejstarší bratr, s nímž explodovalo letadlo v době druhé světové války. Při letecké havárii na jihu Francie zemřela v roce 1948 i otcova sestra Kathleen.

Kulky v Dallasu ukončily pak život Johnova otce, prezidenta Johna Fitzeralda Kennedyho. O pět let později, v roce 1968, byl zavražděn jeho bratr, senátor Robert Kennedy. Předčasná smrt čekala i na dvě z Robertových sedmi dětí. David se předávkoval drogami v roce 1984, Michael se roku 1998 smrtelně zranil při lyžování. 

Krátce po letecké katastrofě se šířila zpráva, že klan Kennedyů se rozhodl už nikdy nedat žádnému chlapci v rodině jméno John. Dva tragicky mrtví nositelé tohoto jména stačili.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Eva Gerová (†93): Nenápadná knihovnice, která se vzdala filmové kariéry

Eva Gerová (†93): Nenápadná knihovnice, která se vzdala filmové kariéry

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 15. 8. 2022 0:05

Bylo jí teprve šestnáct, když po boku Zity Kabátové zazářila v melodramatu Manželství na úvěr.…

Marilyn Monroe (†36): Poslední dny blonďaté sexbomby

Marilyn Monroe (†36): Poslední dny blonďaté sexbomby

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 11. 8. 2022 0:05

Navenek byla největší hollywoodskou femme fatale, ale uvnitř se křehká herečka potýkala s démony,…

František Palacký (†77): Dvě velké lásky „otce národa“

František Palacký (†77): Dvě velké lásky „otce národa“

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 1. 8. 2022 0:05

Zakladatel moderní české historie vůbec nebyl nudný patron. Od mládí to byl pohledný muž, který se…

Daniel Radcliffe (33): Harry Potter měl potíže s alkoholem

Daniel Radcliffe (33): Harry Potter měl potíže s alkoholem

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 28. 7. 2022 0:05

Před natáčením šestého pokračování série o čarodějnickém učni Harry Potter a Princ dvojí krve tehdy…

Audrey Hepburn (†63): Hvězda, která nenáviděla jídlo

Audrey Hepburn (†63): Hvězda, která nenáviděla jídlo

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 27. 7. 2022 0:13

„Zlato, pamatuj, že skutečná dáma by neměla vážit víc než čtyřicet šest kilogramů. Přísahej, že…

11 zajímavostí o Kryštofu Kolumbovi

11 zajímavostí o Kryštofu Kolumbovi

Autor: Hana Lorencová, Datum: 26. 7. 2022 0:05

Koncem roku to bude 530 let od chvíle, kdy mořeplavec Kryštof Kolumbus ve službách španělské koruny…

Božena Viková–Kunětická (†71): Trochu zapomenutá první česká poslankyně

Božena Viková–Kunětická (†71): Trochu zapomenutá první česká poslankyně

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 25. 7. 2022 0:05

V době, kdy ženy v rakousko-uherské monarchii teprve bojovaly za volební právo, poslankyní Českého…

Kate Winsletová (46): Kila navíc neřeší a má se ráda

Kate Winsletová (46): Kila navíc neřeší a má se ráda

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 21. 7. 2022 0:05

Jedna z nejslavnějších britských hereček Kate Winsletová je známá tím, že si nepřeje na obálkách…

Tip šéfredaktorky

Příběh Jany (33): Pes nám zachránil život!

23. 7. 2022 0:05 autor podle příběhu Jany V. napsala Jana Hradilová