Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
15 zajímavostí ze života Alberta Einsteina
Wikimedia Commons, Orren Jack Turner, Princeton, Public Domain
Inspirace / Osudy

15 zajímavostí ze života Alberta Einsteina

datum: 12. 9. 2022 0:05 autor: Markéta Vavřinová
Geniální fyzik byl velice složitá osobnost a nebylo lehké s ním žít. Podívejme se pod pokličku jeho radostí a slabostí.

Rudolf Diesel (†55): Sebevražda, nebo vražda slavného vynálezce?

 1. Einstein se špatně učil Jako dítě nebyl slavný vědec žádným zázrakem. Mnozí pochybovali o jeho inteligenci a jeho matka Pauline dokonce myslela, že je duševně retardovaný. Ve škole byl líný, pomalý, učení ho nebavilo a spolužáci se mu posmívali. Učitelé nad ním lámali hůl a upozorňovali rodiče, že z Alberta nic nebude. Einstein nikdy nesložil maturitu na gymnáziu, proto se sám připravoval k přijímacím zkouškám na polytechniku v Curychu. A to se mu nakonec podařilo! Ovšem ani tam nebyl kdovíjakým studentem. Velmi často vynechával přednášky a místo nich vysedával po kavárnách, kde si četl články o nejnovějších vědeckých teoriích. Studium nakonec ukončil a začal pracovat jako odborník na patentovém úřadě. Údajně se však ve skutečnosti většinu času zabýval vývojem svých teorií.
 2. Neměl rád sport Kromě plavání („sport, který vyžaduje nejmenší energii“, jak říkal sám Einstein) se vyhýbal jakékoliv pohybové aktivitě. Jednoho dne vědec řekl: „Když se vrátím domů z práce, nechci dělat nic jiného než myslet na práci.“
 3. Obtížné úkoly řešil hrou na housle Einstein měl zvláštní způsob myšlení. Uměl získat nad problémy nadhled a pak je vidět z jiné perspektivy. Při tom mu pomáhala hra na housle. Údajně během ní vyřešil mnoho úloh.
 4. Nenosil ponožky Einstein si na módu nijak nepotrpěl, elegantní oblékání nebylo jeho prioritou: „Když jsem byl mladý, zjistil jsem, že mám na palci pokaždé díru, tak jsem prostě ponožky přestal nosit.“
 5. Miloval kouření dýmky Einstein byl celoživotním členem klubu kuřáků dýmek v Montrealu. Kouření dýmky byl pro něho obřad a věřil, že „kouření pomáhá klidně a objektivně přemýšlet o věcech kolem sebe“.
 6. Nenáviděl sci-fi Vědecko fantastické knihy podle něj narušují schopnost objektivně se zabývat vědou. „Nikdy nepřemýšlím o budoucnosti – vždy brzy přijde!“
 7. První ženu si vzal proti vůli rodičů S Milevou Marić se Einstein setkal v roce 1896 v Curychu, kde společně studovali na polytechnice. Albertovi bylo 17 let, Milevě 21. Pocházela ze srbské katolické rodiny, která žila v Maďarsku. Albertovi rodiče zásadně nesouhlasili se sňatkem. Skromná svatba se konala 6. ledna 1903 a novomanželé zůstali v Curychu. Dva roky před svatbou, v roce 1901, Einstein napsal své milé: „... ztratil jsem rozum, umírám láskou a touhou. Polštář, na kterém spíš, je stokrát šťastnější než moje srdce! Přicházíš ke mně v noci, ale bohužel jen ve snu... “ Krátce po svatbě už psal docela jiným tónem: „Chceš-li zůstat v manželství, musíš souhlasit s mými podmínkami.“ Donutil pak Milevu, která mimochodem byla prachmizerná hospodyně a nerada uklízela a vařila, podepsat jakousi „smlouvu“. Mileva se v ní mj. musela zavázat, že mu bude třikrát denně připravovat teplé jídlo, prát prádlo a nevstupovat bez vyzvání do jeho pracovny. Ponižující podmínky mladá žena přijala, ale manželství, ve kterém se narodili synové Hans Albert a Edward, se rozpadlo a Einstein odešel do Berlína.
 8. Pevně ​​věřil, že obdrží Nobelovu cenu Albert Einstein se opravdu stal laureátem Nobelovy ceny roku 1922. Paradoxně ji neobdržel za teorii relativity, jak doufal, ale za „vysvětlení fotoefektu a za zásluhy o teoretickou fyziku“. 32 tisíc dolarů (na tu dobu neuvěřitelně vysoká částka), které dostal, dal své bývalé manželce Milevě!
 9. Oženil se se sestřenicí V únoru 1917 osmatřicetiletý autor teorie relativity vážně onemocněl. Extrémní pracovní vypětí a špatná strava vyvolaly akutní onemocnění jater. Pak se přidala žloutenka a žaludeční vřed. Pacienta převzala do péče o tři roky starší sestřenice Elsa, čerstvě rozvedená matka dvou dcer. Albert a Elsa byli přátelé od dětství, nové okolnosti přispěly k jejich sblížení. Srdečná, mateřská Elsa ho zbožňovala. Vzali se v roce 1919.
 10. Nic nebral vážně Za normálních okolností byl Albert Einstein nepřirozeně klidný a tichý. Ze všech emocí upřednostňoval spontánní radost ze života. Nesnesl, když byl někdo smutný. Neviděl, co nechtěl vidět. Problémy a potíže zlehčoval a nebral vážně. 
 11. Neměl rád zájmeno „my“ Říkal jen „já“ a „já“, nedovolil lidem kolem sebe říkat „my“. Ostatní lidé podle něj nedosáhli takové úrovně, aby se mu mohli rovnat a být plnohodnotnými spolupracovníky. Když jeho první žena (která mimochodem byla jeho blízkou spolupracovnicí a asistentkou) řekla „my“, vyvolalo to v něm silný záchvat zuřivosti.
 12. Uzavíral se sám do sebe Aby byl nezávislý na obecně přijímaných názorech, často se izoloval. Byl to zvyk z dětství. Začal totiž mluvit až v sedmi letech, protože neměl potřebu komunikovat. Budoval si svůj vlastní svět, který byl zcela odlišný od skutečnosti. „Pokud voda stoupá po schodech vašeho chrámu, zavřete dveře,“ říkal.
 13. Pracoval, i když odpočíval Génius se vždy snažil soustředit na svou práci, a to i když se staral o své děti. Byl schopný psát, přitom odpovídat na otázky staršího syna a mladšího houpat na kolenou. Opravdovým odpočinkem pro něho byla hra na housle.
 14. Poslední práce spálil V posledních letech svého života se Einstein snažil popsat interakci tří základních sil: elektromagnetické, gravitační a jaderné s použitím jediné rovnice. Odpověď si bohužel vzal velký fyzik s sebou na onen svět, protože z neznámých důvodů výsledky tohoto bádání spálil.
 15. Dal svůj mozek k dispozici vědě Einstein věřil, že jen maniak posedlý jednou myšlenkou je schopen získat významný výsledek. Souhlasil, aby jeho mozek byl podroben vědeckému výzkumu. Vědci, kteří zkoumali Einsteinův mozek, přišli na to, že jedna část mozku nebyla vyvinuta, a to oblast, která je zodpovědná za řeč a jazyk. Oproti tomu temenní lalok, který podporuje matematické myšlení a prostorovou představivost, byl o 15 % větší než u jiných lidí.

Mileva Marić (†73): První žena Alberta Einsteina umřela v zapomnění

Víte, že...

...před třemi lety vyšla v nakladatelství Universum zajímavá monografie Waltera Isaacsona Einstein (stále je k dostání např. na  www.booktook.cz.)? Opírá o exkluzivní dokumenty a informace z rodinného archivu. Kniha se tedy nevěnuje jen vědeckým teoriím, ale odkrývá i Einsteinův osobní život: jeho léta dospívání a první experimenty v Německu, práci na švýcarském patentovém úřadě, dvě manželství a děti, jeho roli při vývoji atomové bomby nebo nabídku stát se prezidentem Izraelského státu.


Zdroj informací: Walter Isaacson: Einstein, Biography.com


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Královna Alžběta (†96) a princ Filip (†99): Příběh lásky

Královna Alžběta (†96) a princ Filip (†99): Příběh lásky

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 24. 7. 2024 0:05

Milostný příběh královny Alžběty II. a prince Filipa se začal psát už ve 30. letech minulého…

Elvis Presley (†46): Krátký život talentovaného zpěváka

Elvis Presley (†46): Krátký život talentovaného zpěváka

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 23. 7. 2024 0:05

Lékaři při pitvě těla Elvise Presleyho objevili šestnáct druhů léků! Oficiální příčinou smrti byl…

Marlene Dietrich (†90): Modrý anděl, který pletl hlavy mužům i ženám

Marlene Dietrich (†90): Modrý anděl, který pletl hlavy mužům i ženám

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 21. 7. 2024 0:05

Měla tisíce šatů, stovky milenců (a milenek) a byl po ní pojmenován jeden asteroid. Hollywoodská…

7 osudových mužů Jennifer Lopez

7 osudových mužů Jennifer Lopez

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 20. 7. 2024 0:05

Jennifer Lopez, tanečnice, zpěvačka a herečka známá například z filmu Krásná pokojská, je ve své…

John Kennedy Jr. (†38): Čtvrt století od tragického úmrtí amerického „korunního prince“

John Kennedy Jr. (†38): Čtvrt století od tragického úmrtí amerického „korunního prince“

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 17. 7. 2024 0:05

Smrt Johna Fitzgeralda Kennedyho Jr., John-Johna, jak se mu říkalo, vyvolala u Američanů stejné…

9 faktů o královně Boudice

9 faktů o královně Boudice

Autor: Jana Vavřinová, Datum: 16. 7. 2024 0:05

V letech 60-61 n. l. vedla nejslavnější keltská královna krvavou vzpouru proti Římu, odhodlaná…

Ivana Trumpová (†73): 11 zajímavostí o chytré a pracovité blondýně ze Zlína, která se nedokázala smířit se stárnutím

Ivana Trumpová (†73): 11 zajímavostí o chytré a pracovité blondýně ze Zlína, která se nedokázala smířit se stárnutím

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 13. 7. 2024 0:05

14. července uplynou dva roky od náhlého úmrtí Ivany Trumpové. Novináři si na ní většinou smlsli…

Thomas Alva Edison (†84): Muž, který rozsvítil zeměkouli

Thomas Alva Edison (†84): Muž, který rozsvítil zeměkouli

Autor: Matěj Vavřina, Datum: 10. 7. 2024 0:05

Stál za spoustou technických vynálezů, které změnily svět. Nejvíc se hovoří o žárovce. Thomas Alva…

Tip šéfredaktorky

Nová SOUTĚŽ o krmivo pro kočky

12. 7. 2024 14:57 autor -red-