Mrazivé volání o pomoc zachytily dvě americké lodě i britské a nizozemské odposlouchávací stanice. Muži obsluhující tato stanoviště vypočítali, že tísňové volání pravděpodobně vychází z nizozemské nákladní lodi známé jako Ourang Medan, která se plavila Malackým průlivem.
Nejblíže k předpokládané poloze Ourang Medanu byla americká obchodní loď Silver Star. Kapitán a posádka Silver Star neztráceli čas a vydali se na pomoc. Trvalo několik hodin, než spatřily Ourang Medan, s kterou v rozbouřených vodách Malackého průlivu házely vlny.
Když se Silver Star přiblížila k plavidlu, posádka si všimla, že na palubě nejsou žádné známky života! Američané se opakovaně pokoušeli přivolat oslovit nizozemskou posádku. Bezvýsledně.
Poté kapitán rozhodl poslat na loď výsadek ze svých námořníků. Ti si po chvíli připadali jako ve scéně z hororu. Všude na lodi byly roztroušeny mrtvoly, jejichž vyděšené tváře dokazovaly, že v posledních okamžicích svého života námořníci byli svědky něčeho strašlivého. Mrtvý byl i pes a i jeho posmrtný výraz byl děsivý.
Tělo kapitána bylo nalezeno na můstku, zatímco komunikační důstojník byl stále na svém stanovišti a jeho studené ruce byly stále na telegrafu.
Američané sestoupili do podpalubí, kde také ležela těla mrtvé posádky. Přestože venku bylo nesnesitelné vedro a teplota neměla daleko ke čtyřiceti stupňům, dole bylo mrazivo.
Pátrací tým sice viděl jasné důkazy, že posádka Ourang Medan v okamžiku smrti hluboce trpěla, ale na rychle se rozkládajících tělech nenašel žádné zjevné násilí a loď nebyla vůbec poškozena.
Vrátili se na Silver Star, aby informovali kapitána o tom, co objevili. Ten pak vydal rozkaz odtáhnout Ourang Medan do nejbližšího přístavu. Jakmile posádka připojila tažné lano k nizozemské lodi, všimli si zlověstných obláčků kouře stoupajících z podpalubí.
O chvíli později Ourang Medan explodoval a potopil se.
Čeho hrozného byla posádka svědkem?
Prvním problémem při snaze zjistit, co se stalo, je skutečnost, že neexistují žádné oficiální záznamy o existenci Ourang Medan!
Vyskytly se domněnky, že tato loď pašovala nebezpečné materiály, zřejmě kyanid draselný a nitroglycerin. K nim mohla proniknout mořská voda a vyvolat chemickou reakci, která uvolnila toxické plyny a způsobila otravu posádky. Nitroglycerin později způsobil explozi.
Další variantou je únik kysličníku uhelnatého z kotelny. Někteří lidé zase věří, že to bylo dílo paranormálních jevů.
Ačkoli čas od času někdo tento příběh otevře a objevují se nové a nové spekulace, záhadu lodi Ourang Medan nikdo nevyřešil. V okamžiku, kdy se ponořila do svého vodního hrobu, si s sebou loď vzala všechna svá tajemství.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Zakladatelka společnosti, která nese její jméno, byla vizionářkou a vzorem. Estée Lauder ve všech…
Benjamin Franklin vzal 10. června 1752 za bouřky ven papírového draka, připevnil ho ke kovové tyči…
Ačkoli máme často pocit, že lidé cestují jen posledních několik desetiletí, pravda je taková, že…
Zakladatel moderní české historie vůbec nebyl nudný patron. Od mládí to byl pohledný muž, který se…
Ve filmu Jamese Camerona Titanic byla pravdivě zobrazena jako dáma, která nabádala posádku…
Jan Janský se narodil před 150 lety. Jeho významný objev posunul moderní medicínu o velký krok…
Po jednom z nejvýznamnějších vědců je také pojmenována jeden ze způsobů konzervace potravin –…
Kdo stojí za jejich vznikem? Která ikona nošení silonek zpopularizovala? A jak se nosí dnes?
Komentáře