Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Florence Nightingale (†90): „Dáma s lampou“, která položila základy moderního ošetřovatelství
Wikimedia Commons
Inspirace / Retro

Florence Nightingale (†90): „Dáma s lampou“, která položila základy moderního ošetřovatelství

datum: 14. 12. 2021 0:05 autor: Markéta Vavřinová
Stát se zdravotní sestrou pro ni bylo nejprve velkým snem, pak posláním. Toto povolání však bylo v první polovině 19. století považováno za ponižující. Právě díky Florence Nightingale začala být profese zdravotní sestry společensky respektována.

Přestože se narodila do velice vážené a bohaté aristokratické rodiny, jako dívka měla v tehdejší době omezené možnosti rozvíjet se. Posláním ženy bylo vdát se a starat se o manžela a děti. Florence měla mnohem vyšší ambice – pomáhat lidem.

Mezi nemocnými

Frances a William Nightingalovi žili několik let po svatbě v Itálii. Tam se jim ve Florencii 12. května 1820 narodila dcera Florence. Když se pak rodina vrátila do rodné Británie, trávila Florence hodně času s otcem, který ji i její sourozence učil základy matematiky, historie, dějepisu a filozofie a také cizí jazyky. Učení Florence moc bavilo stejně jako toulat se v přírodě a číst si.

Ráda se také starala o domácí mazlíčky – kočky a kanáry. Zásadním se pro ni stala péče o zraněného psa pastýře Rogera, který žil v sousedství. Docházela za ním každý den a dokázala ho dostat z těžkých zranění. Tehdy pochopila, že chce zmírňovat utrpení nemocných – a to lidí i zvířat. Už v šestnácti letech navštěvovala nemocné lidi v okolí a snažila se jim pomáhat. Logické se tak zdálo její rozhodnutí stát se ošetřovatelkou.

Nechtěla žít jako ostatní dívky

Rodiče však rozhodně nebyli nadšeni a doufali, že jde jen o mladický nápad, který časem zmizí. Ani otec, který měl „Flo“ ze všech děti nejraději a byli si blízcí, její touhu nesdílel. Vždyť před Florance přece podle nich byly důležitější úkoly – první ples a návštěvy společenských akcí, kde se dozajista potká s budoucím ženichem.

Atraktivní a inteligentní Florence o nápadníky nouzi neměla. V 17 letech se zasnoubila s pro rodinu „vhodným“ mužem, o 11 let starším Richardem Moncktonem Milnesem. Do manželství se jí ale moc nechtělo, chtěla pracovat a být užitečná. K údivu svého snoubence i rodičů získala povolení dělat ošetřovatelku v nemocnici v Salisbury. Pro její okolí to byl šok.

Měla ráda společnost chytrých mužů

V Anglii 19. století to znamenalo strávit celé dny u postele pacientů po úrazech nebo s horečkou. Obvykle to byla práce pro lidi s chudších vrstev, žebračky nebo prostitutky, které ztratily klienty. Základní medicínské znalosti i základy hygieny jim většinou byly cizí.

Obecně odmítala společnost žen a přátelila se s chytrými muži. Protože neměla problém s penězi, mohla si dovolit cestovat. Na jedné ze svých cest do Říma se potkala s manželi Elisabeth a Sidneyem Herbertovými, kteří byli na svatební cestě. To bylo pro její další profesní život velice důležité setkání. Hrabě Sidney Herbert byl už v té době poslancem Dolní sněmovny a později se stal ministrem války.

Herbert se mj. intenzivně zabýval charitou a do svých projektů zapojil i Florence. Zatímco Florence se vrhla do práce, Milnesovi začala pomalu docházet trpělivost. Jejich zasnoubení bylo zrušeno po sedmi letech. Florence to nevadilo a krátce poté odmítla i žádost o ruku od rodinného lékaře Archibalda Snowfielda. Roku 1849 odjela „na zkušenou“ do nemocnice v německém Kaiserswerthu (součást Düsseldorfu).

„Dáma s lampou“ v akci

Herbert už jako ministr války požádal Florence, aby dala dohromady skupinu ošetřovatelek, které odjely na frontu krymské války. Britští vojáci tam umírali v nemocnicích kvůli nedostatečné péči. V roce 1854 dorazilo 38 žen pod vedením Florence do vojenské nemocnice ve Scutari (Üsküdar) blízko Istanbulu.

Její vedení ženám zpočátku dovolilo jen vařit a spravovat oblečení. Až na příkaz samotného ministra Herberta, kterému si Florence písemně stěžovala, se ošetřovatelky mohly konečně starat o pacienty. Florance kontrolovala především hygienu, větrala, přemisťovala částečně vyléčené vojáky na jiné pokoje, aby se zabránilo šíření infekčních nemocí – cholery a tyfu. Tehdy také dostala přezdívku „Dáma s lampou“, to když v noci obcházela pacienty s provizorní lucernou v ruce.

Během roku klesla úmrtnost v nemocnici ze 45 na pouhá 2 procenta!

Její odkaz žije dál

Po návratu do Británie se zotavovala z mrtvice, kterou prodělala a která ji na dlouhý čas upoutala na invalidní vozík. V té době začala psát odborné knihy o výuce ošetřovatelství a stála u zrodu první britské školy pro ošetřovatelky (1860), která nesla její jméno a kterou vedla. Celkem vydala kolem dvou set většinou odborných knih. Ty ještě řadu desítek let zůstávaly hlavními učebními texty pro studentky ošetřovatelství.

„Každý, kdo má to štěstí a smí přinášet pomoc a dobro, měl by pochopit, že se mu tím dostává velké milosti.“

Věřila, že posláním zdravotních sester je starat se o nemocné nejen fyzicky, ale také duchovně: například jim pomáhat v korespondenci s příbuznými. Zdůraznovala odlišnost lékařské profese od ošetřovatelské, která podle ní potřebuje také specifické znalosti. Zabývala se prevencí a díky své lásce k matematice se stala průkopnicí vizuálních prezentací se statistickými grafy.

Tato pozoruhodná žena a nositelka mnoha vysokých britských vyznamenání se dožila úctyhodných 90 let. To už byla částečně hluchá a ztrácela zrak. Do poslední chvíle však neodmítla nikoho, kdo se s ní chtěl setkat. Dožívala s milovanými kočkami, kterými byla obklopena. 1. srpna 1910 vydechla naposledy. 12. květen, den jejího narození, se od roku 1965 slaví jako Mezinárodní den zdravotních sester.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Alžběta II. a Diana: Taková normální tchyně a snacha?

Alžběta II. a Diana: Taková normální tchyně a snacha?

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 16. 11. 2024 0:05

I britská královna byla někdy „jen“ obyčejná žena a matka. Snachu Dianu přivítala do rodiny s…

Kennedyovi: Prokletí nejznámější americké rodiny

Kennedyovi: Prokletí nejznámější americké rodiny

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 10. 11. 2024 0:05

Jsou zosobněním amerického snu. Potomci chudých irských přistěhovalců, kteří se dostali mezi…

Anna Bayerová (†71): Druhá česká lékařka dostala povolení k praxi až v 60 letech!

Anna Bayerová (†71): Druhá česká lékařka dostala povolení k praxi až v 60 letech!

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 9. 11. 2024 0:05

Byl poslední listopadový den roku 1881. Na univerzitě ve švýcarském Bernu probíhaly promoce. Diplom…

Marie Antoinetta: Co se stalo s jejími dětmi?

Marie Antoinetta: Co se stalo s jejími dětmi?

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 8. 11. 2024 0:05

Marie Antoinetta je často popisována jako marnotratná manželka, která se pletla do politických…

John Boyd Dunlop (†81): Veterinář, který vynalezl pneumatiku

John Boyd Dunlop (†81): Veterinář, který vynalezl pneumatiku

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 7. 11. 2024 0:05

Před více než sto lety byli lidé zvyklí jezdit na kolech s dřevěnými koly, často s ocelovými ráfky,…

Vasco da Gama: První mořeplavec, jehož lodě dopluly z Evropy přímo do Indie

Vasco da Gama: První mořeplavec, jehož lodě dopluly z Evropy přímo do Indie

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 29. 10. 2024 0:05

Odvážný muž, výborný navigátor a bojovník s korupcí, ale také dobyvatel a kolonizátor. To všechno…

Greta Garbo (†84): Hollywoodská sfinga

Greta Garbo (†84): Hollywoodská sfinga

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 26. 10. 2024 0:05

Filmová herečka Greta Garbo vešla do historie jako majestátní žena mimořádné krásy. Tichá, uzavřená…

Marilyn Monroe (†36): Poslední dny blonďaté sexbomby

Marilyn Monroe (†36): Poslední dny blonďaté sexbomby

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 19. 10. 2024 0:05

Navenek byla největší hollywoodskou femme fatale, ale uvnitř se křehká herečka potýkala s démony,…