Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
9 zajímavostí o plukovníku Sandersovi, zakladateli KFC
Wikimedia Commons. Norman Rockwell , Public Domain, a Flickr, Steve Webel
Inspirace / Retro

9 zajímavostí o plukovníku Sandersovi, zakladateli KFC

datum: 26. 8. 2022 0:05 autor: Anna Vágnerová
Zakladatele Kentucky Fried Chicken s jeho charakteristickým bílým oblekem a kozí bradkou zná celý svět. Ale kdo byl ve skutečnosti – a byl opravdu plukovníkem?

Christian Dior (†52): Symbol luxusní ženské módy byl pověrčivý

  1. Životní příběh plukovníka Sanderse Než se z Kentucky Fried Chicken stal druhý největší řetězec rychlého občerstvení na světě, byl to nápad muže jménem Harland Sanders (9. 8. 1890–16. 12. 1980), který vařil jednoduchá venkovská jídla na benzínové pumpě u silnice. I po své smrti v roce 1980 je Sanders stále okamžitě rozpoznatelnou tváří společnosti. Jeho životní příběh – a jeho cesta ke slávě rychlého občerstvení – zahrnuje mnohem víc než jen kuřecí maso.
  2. Sanders otevřel svou první restauraci na benzínové pumpě Když Harland Sanders začal v roce 1930 poprvé podávat jídlo řidičům kamionů u starého rodinného jídelního stolu v přední části své čerpací stanice v Corbinu v Kentucky, smažené kuře nebylo na jídelním lístku, protože jeho příprava trvala příliš dlouho. Jeho večeře s venkovskou šunkou a steaky se však ukázaly být natolik oblíbené, že brzy otevřel naproti přes ulici kavárnu Sanders' Café a začal podávat kuře smažené na železné pánvi. Právě tady plukovník v roce 1939 pomocí fritéz zdokonalil své rychle smažené kuře obalené v tajném receptu z 11 bylinek a koření.
  3. Ve smrtící přestřelce zranil svého obchodního konkurenta Když budoucí gigant rychlého občerstvení namaloval reklamní nápisy na stodoly na míle daleko od benzinové stanice Shell Oil, tato agresivní marketingová taktika vadila Mattu Stewartovi, který provozoval nedalekou čerpací stanici Standard Oil. Sanders se dozvěděl, že Stewart již podruhé přemaloval jednu z jeho cedulí, a spolu se dvěma vedoucími pracovníky společnosti Shell spěchal na místo. Podle knihy Joshe Ozerského Colonel Sanders and the American Dream Stewart vyměnil štětec za pistoli a smrtelně postřelil oblastního manažera společnosti Shell Roberta Gibsona. Sanders opětoval palbu a zranil Stewarta do ramene. Stewart byl za vraždu odsouzen k 18 letům vězení, obvinění proti Sandersovi byla stažena.
  4. Sanders sloužil v armádě, ale byl čestným plukovníkem Sanders zfalšoval datum narození, aby mohl v roce 1906 vstoupit do americké armády, a sloužil několik měsíců na Kubě, než byl propuštěn. V roce 1935 vydal guvernér státu Kentucky Ruby Laffoon slavnostní dekret, kterým Sanderse jmenoval čestným plukovníkem. Sanders titul přijal a snažil se vypadat jako on: nechal si narůst vousy a oblékl si černý frak a kravatu na šňůrce. Brzy poté plukovník přešel na bílý oblek, který pomáhal skrývat skvrny od mouky, a odbarvil si knír a kozí bradku, aby ladily s bílými vlasy.
  5. Než se plukovník prosadil v rychlém občerstvení, rodil děti a vykonával právnickou praxi Sanders měl velmi pestrý životopis, než v šedesáti letech přišel úspěch v podnikání se smaženými kuřaty. V mládí pracoval jako pomocník na farmě a průvodčí tramvaje, poté pracoval pro železniční společnosti na jihu. Sanders chtěl být dalším Clarencem Darrowem, studoval práva korespondenčně a vykonával praxi u mírových soudů v Arkansasu, dokud jeho právnickou kariéru nezhatila rvačka s klientem v soudní síni. Provozoval parník, který převážel přes řeku Ohio mezi Kentucky a Indianou, a prodával životní pojištění a automobilové pneumatiky. Během svého působení v Corbinu Sanders dokonce rodil děti. „Nikdo jiný to nedělal,“ vyprávěl Sanders ve své autobiografii. „Manželé si nemohli dovolit lékaře, když byly jejich ženy těhotné.“
  6. Jeho první franšíza Kentucky Fried Chicken byla v Utahu Plukovníkovo smažené kuře se poprvé stalo hitem rychlého občerstvení na nepravděpodobném místě – v Salt Lake City v Utahu. Právě tam se v roce 1952 stal Pete Harman, Sandersův přítel, který provozoval jednu z největších restaurací ve městě, plukovníkovým prvním franšízantem. Podle Ozerského byla Harmanova restaurace průkopníkem slavného fast foodu a používala název „Kentucky Fried Chicken“. To, co si dnes většina lidí spojuje s celosvětovým rychlým občerstvením, vypadalo v 50. letech v Utahu jako regionální specialita na jídelním lístku. Sandersovi bylo 65 let a byl odkázán na sociální dávky ve výši 105 dolarů měsíčně, když založil společnost Kentucky Fried Chicken a začal jezdit se svým Fordem z roku 1946 po celé zemi a shánět nové franšízanty.
  7. Po prodeji společnosti zažaloval plukovník Kentucky Fried Chicken o 122 milionů dolarů Sanders prodal Kentucky Fried Chicken v roce 1964 a poté, co společnost v roce 1971 koupil potravinářský konglomerát Heublein, začal se mrzutý plukovník posmívat omáčce tohoto řetězce jako „břečce“ a jeho majitelům jako „bandě ochlastů“. Ačkoli Sanders stále zůstával veřejnou tváří společnosti, jídlo Kentucky Fried Chicken se mu tak nelíbilo, že plánoval franšízovou restauraci „The Colonel's Lady's Dinner House“, kterou otevřel se svou ženou v Shelbyville v Kentucky v roce 1968 jako konkurenci. Když Heublein pohrozil, že tento plán zablokuje, Sanders ho zažaloval o 122 milionů dolarů. Obě strany se mimosoudně dohodly, přičemž Sanders dostal 1 milion dolarů a možnost dát manažerům Heubleinu lekci vaření výměnou za slib, že přestane kritizovat jídlo společnosti Kentucky Fried Chicken. Přejmenovaný podnik „Claudia Sanders Dinner House“ mohl zůstat otevřený a je stále v provozu.
  8. Sanders nadával jako námořník Plukovník možná působil jako ztělesnění jižanského gentlemana, ale jeho jazyk byl dost nevybíravý, zejména když nebyl spokojen s kvalitou jídla podávaného franšízanty. „Plukovník je mezi lidmi z KFC proslulý silou a rozmanitostí svých nadávek,“ napsal v roce 1970 New Yorker. „Nadával jsem nejkrásněji, jak jste kdy slyšeli," přiznal Sanders. 
  9. Plukovník údajně nadával japonskému baseballovému týmu Legenda praví, že Sanders proklel tým Hanshin Tigers poté, co radostní fanoušci baseballového týmu oslavili mistrovský titul v roce 1985 vhozením jeho sochy, pořízené v místní restauraci Kentucky Fried Chicken, do řeky Ósaka. Následné problémy týmu byly přičítány „plukovníkově kletbě“, ale ani vyzdvižení sochy z bahnitého dna řeky v roce 2009 ještě nevedlo k dalšímu titulu týmu.

Elizabeth Arden (†84): Průkopnice ženské krásy a rudé rtěnky

Zdroje informací: Wikipedia a history.com


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

10 nepotopitelných faktů o Titanicu

10 nepotopitelných faktů o Titanicu

Autor: Hana Lorencová, Datum: 22. 9. 2022 0:05

Titanic je jedním z těch vzácných filmů, které nebyly jen hitem – byl to fenomén. Získal 11 Oscarů,…

Gabriel García Márquez: Jak vzniklo Sto roků samoty

Gabriel García Márquez: Jak vzniklo Sto roků samoty

Autor: Hana Lorencová, Datum: 20. 9. 2022 0:05

Mnoho slavných spisovatelů se stalo autory „jedné“ knihy. Namátkou například John Irving a Svět…

Josephine Bakerová bořila sexuální stereotypy a zároveň se zasazovala o občanská práva

Josephine Bakerová bořila sexuální stereotypy a zároveň se zasazovala o občanská práva

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 29. 8. 2022 0:05

Francouzská bavička a bojovnice za občanská práva narozená v Americe bojovala proti konzervativních…

Vasco da Gama: První mořeplavec, jehož lodě dopluly z Evropy přímo do Indie

Vasco da Gama: První mořeplavec, jehož lodě dopluly z Evropy přímo do Indie

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 18. 8. 2022 0:05

Odvážný muž, výborný navigátor a bojovník s korupcí, ale také dobyvatel a kolonizátor. To všechno…

Marilyn Monroe (†36): Poslední dny blonďaté sexbomby

Marilyn Monroe (†36): Poslední dny blonďaté sexbomby

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 11. 8. 2022 0:05

Navenek byla největší hollywoodskou femme fatale, ale uvnitř se křehká herečka potýkala s démony,…

Marie Antoinetta: Co se stalo s jejími dětmi?

Marie Antoinetta: Co se stalo s jejími dětmi?

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 8. 8. 2022 0:05

Marie Antoinetta je často popisována jako marnotratná manželka, která se pletla do politických…

František Palacký (†77): Dvě velké lásky „otce národa“

František Palacký (†77): Dvě velké lásky „otce národa“

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 1. 8. 2022 0:05

Zakladatel moderní české historie vůbec nebyl nudný patron. Od mládí to byl pohledný muž, který se…

11 zajímavostí o Kryštofu Kolumbovi

11 zajímavostí o Kryštofu Kolumbovi

Autor: Hana Lorencová, Datum: 26. 7. 2022 0:05

Koncem roku to bude 530 let od chvíle, kdy mořeplavec Kryštof Kolumbus ve službách španělské koruny…

Tip šéfredaktorky

Nová SOUTĚŽ o 5 balíčků kosmetiky DERMEDIC

27. 9. 2022 15:00 autor -mav-