Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Robert De Niro (76): Pozorný milenec, ale špatný manžel
Wikimedia Commons
Inspirace / Osudy

Robert De Niro (76): Pozorný milenec, ale špatný manžel

datum: 11. 2. 2020 0:05 autor: Jana Vavřinová
Fakt, že není schopen udržovat se ženami trvalejší vztahy, zřejmě souvisí s jeho dětstvím. Po rozvodu rodičů býval Robert svědkem, jak jeho matka stále střídá muže. Cítil se tak velmi osamělý. Tím je ostatně i nyní, protože po 20 letech opustil svou manželku...

Budoucí herec, celým jménem Robert Anthony De Niro, vykoukl na tento svět v newyorské porodnici 17. srpna 1943. Jeho matka Virginie byla malířkou a básnířkou, otec Robert byl sochař a expresionistický malíř. Už odmalinka tedy Robert vyrůstal v uměleckém prostředí, ve kterém se mísila krev předků pocházejících z Itálie, Irska, Francie či Německa.

Větší část dětství chlapec prožil s maminkou, které byl po rozvodu v roce 1945 svěřen do péče. Na otce ale nezanevřel, to on brával malého Roberta do kina. Kromě filmů bylo jeho velkým koníčkem čtení divadelních her.

Žádná škola mu nebyla dost dobrá

Poprvé se Robert postavil na jeviště ve svých 10 letech v divadelním představení Čaroděj ze země Oz v roli zbabělého lva. Brzy poté začal kolotoč zapisování se a odcházení ze škol. V žádné se necítil dobře.

Výjimkou nebyla ani prestižní soukromá střední škola hudby a umění. Intenzivní výuka a konkurenční atmosféra způsobily, že se po několika dnech docházky Robert do školy už nevrátil. Takto vystřídal ještě několik vzdělávacích ústavů, až v 16 letech řekl škole definitivní sbohem. Tou dobou ho už totiž naplno pohltilo herectví, a tak se zapsal do hereckých kurzů.

Dostává astronomické honoráře

První filmovou roli získal mladý De Niro v komedii The Wedding Party natočenou v roce 1963. Další příležitost přišla o deset let později ve sportovním dramatu Bang the Drum Slowly, v němž ztvárnil hráče baseballu umírajícího na Hodgkinův lymfom.

Za zlomové v jeho kariéře se ale považují filmy jako Taxikář, Kmotr II., Zuřící býk či Přeber si to. Celosvětovou popularitu mu bezpochyby přinesla komedie Fotr je lotr, za níž mu na účtě přistálo 20 milionů dolarů. Když to porovnáme s jeho prvním filmovým honorářem ve výši 50 dolarů, zatočí se nejednomu hlava kolem.

V posledních letech bavil publikum v komedii Děda je lotr nebo Stážista.

Skandál skandálů

Jeden z nejbizarnějších okamžiků v životě De Nira nastal v roce 1988, když byl v Paříži předvolán k výslechu kvůli vyšetřování prostituce. I když měl v případě vypovídat jen jako svědek, vyvolalo to vlnu negativní publicity. Na každém kroku ho naháněli bulvární novináři a papparazzi. „Nikdy se už do Francie nevrátím a všem svým přátelům radím, aby z ní odešli,“ řekl uražený herec, který na na francouzském státním zastupitelství vypovídal dlouhých devět hodin. Přestože nebyl Robert nakonec z ničeho obviněný, kauza se neblaze podepsala na jeho vztazích v rodině. Podpora fanoušku šla také rapidně dolů.

Kvůli roli přibral 27 kg

Příprava na roli boxerského šampiona ve filmu Zuřící býk (1980) si od hlavního protagonisty, Roberta De Nira, žádala dvě věci. Kvůli první části snímku musel podstoupit tvrdý trénink pod vedením profesionálního boxera, pro druhou část měl přibrat na váze.

Aby De Niro docílil zjevu nešťastného a životem zničeného bývalého sportovce, ládoval se během čtyřměsiční natáčecí pauzy zmrzlinou a těstovinami. Přibral 27 kg. Když ho v takové „formě“ uviděl režisér Martin Scorsese, na kolenou ho žádal, aby už nepřibíral, bál se, že by se dokončení filmu nemusel dožít. Vše ale dobře dopadlo. Americká filmová akademie si Robertova výkonu a obětování se pro roli všimla a odměnila ho Oscarem.

V Itálii vyvolal vlnu protestů

Od roku 2004 je De Niro kromě amerického pasu i čestným držitelem toho italského. Současně s ním se mu plánovalo udělit i italského občanství. Zde ale italská vláda narazila. Vlivná organizace Řád synů Itálie proti tomu vznesla námitky. Vadilo jí, že herec ve svých filmech vykresloval stereotypy, kterými se Itálie údajně vyznačuje.

„Udělal si kariéru hraním italských gangsterů a mafiánů. Pro propagaci italské kultury ve Spojených státech neudělal nic,“ psal rozhořčený Řád synů Itálie v oficiálním dopise adresovaném premiérovi Silviu Berlusconimu. Jejich argumenty smetl politik pod stůl a De Nira italským občanstvím přeci jen obdaroval.

Téměř dvakrát rozvedený

V roce 1976 se De Niro oženil s herečkou Diahnne Abbott. Než se o dvanáct let později rozvedli, přivedli na svět syna jménem Raphael. Jméno dostal podle hotelu v Římě, v němž ho rodiče počali. Po rozvodu pak měl herec vztah s modelkou Toukie Smith, která mu roku 1995 porodila dva chlapce – dvojčata.

Když jim byli dva roky, zahořel Robert láskou k další ženě, kterou si i vzal. Tou vyvolenou byla afroamerická herečka Grace Hightower. Ačkoliv se jim rok po svatbě narodil syn Elliot, De Niro podal žádost o rozvod. K němu ale nedošlo, manželé se po několika letech smířili a obnovili své svatební sliby. Pak se jim ještě narodila dcera Helen. Druhá krize jejich vztahu vyvrcholila v roce 2018, kdy Robert a Grace opět oznámili rozchod. Tentokrát bohužel definitivní.

Vlasní několik restaurací

Vedle herectví je Robert De Niro i podnikatelem – vlastní restaurace Tribeca grill a Nobu v New Yorku. První zmíněná se zaměřuje na moderní americkou kuchyni, druhá na japonskou. Kdysi měl i restauraci Rubicon v San Francisku, ve které měl podíl i režisér Francis Ford Coppola, po 14 letech od uvedení do provozu ale z finančních důvodů zavřela.

Herec ale dlouho nesmutněl, dva roky poté, v roce 2010, otevřel v Budapešti další podnik. Druhou pobočku výše zmíněné restaurace Nobu. Jelikož má De Niro na vaření opravdové mistry v oboru a na financování všech provozů zkušené manažery a ekonomy, kteří se v podnikání vyznají, ztráty nepřicházejí v úvahu. V Robertových restauracích se beztak dveře netrhnou.

Žije díky prevenci

Zatímco dnes je herec zdráv a ve formě (přiměřeně věku), v roce 2003 visel nad jeho životem Damoklův meč. Díky preventivní prohlídce, kde mu byla diagnostikována rakovina prostaty, mohl Robert rychle zahájit léčbu. „U mého otce byla rakovina odhalena, když mu bylo 40 let. Od té doby jsem chodil na pravidelné prohlídky třikrát až čtyřikrát ročně,“ nechal se slyšet De Niro.

Další zajímavosti

⇒ Kvůli bledé tváři měl přezdívku Bobby Milk.

⇒ Za zády rodičů ho prarodiče tajně pokřtili.

⇒ Tři z pěti jeho biologických dětí byly odnošeny náhradní matkou.

⇒ V dobách své největší slávy si rád dopřával kokain.

⇒ Jeho milenkami údajně byly i Whitney Houston, Uma Thurman nebo Naomi Cambell.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Keely a Pierce Brosnanovi: Manželství bez skandálů

Keely a Pierce Brosnanovi: Manželství bez skandálů

Autor: Hana Lorencová, Datum: 29. 7. 2021 0:05

„Nikdy už se neožením,“ řekl Pierce Brosnan novinářce Keely Shay Smith, která s ním v roce 1994…

Nina Simone (†70): Když byla těhotná, manžel ji kopal do břicha

Nina Simone (†70): Když byla těhotná, manžel ji kopal do břicha

Autor: Jana Vavřinová, Datum: 27. 7. 2021 0:05

Její talent byl vykoupen celoživotním bojem s démony. Chudoba, rasismus, násilnický manžel,…

Bigamista Hašek už jako jedenáctiletý chodil do hospod i do bordelů

Bigamista Hašek už jako jedenáctiletý chodil do hospod i do bordelů

Autor: Luboš Y. Koláček, Datum: 26. 7. 2021 0:05

Spisovatele Jaroslava Haška, který se proslavil svým nesmrtelným Švejkem, známe jako divokého…

Keira Knightley (36): Závist žen ji dohnala až k soudu

Keira Knightley (36): Závist žen ji dohnala až k soudu

Autor: Jana Vavřinová, Datum: 22. 7. 2021 0:05

Této krásné britské herečce dívky i ženy závidí leccos. Popularitu, peníze i možnost líbat se s…

Telly Savalas (†72): 11 mezníků v životě poručíka Kojaka

Telly Savalas (†72): 11 mezníků v životě poručíka Kojaka

Autor: Jana Vavřinová, Datum: 19. 7. 2021 0:05

Byl jednou z největších hvězd 20. století. Širokou popularitu získal jednak díky seriálové roli…

P. D. Jamesová (†94): Matka Adama Dalglishe

P. D. Jamesová (†94): Matka Adama Dalglishe

Autor: Hana Lorencová, Datum: 14. 7. 2021 0:05

Dožila se čtyřiadevadesáti let, byla doživotní členkou britské Sněmovny lordů za Konzervativní…

Clark Gable (†59): Zabila ho Marilyn Monroe?

Clark Gable (†59): Zabila ho Marilyn Monroe?

Autor: Jana Vavřinová, Datum: 12. 7. 2021 0:05

Jako malý byl Clark neduživým chlapcem s odstátýma ušima, o kterého by si hollywoodské krásky…

Lilian Wyles (†89): Detektiv v sukni aneb To Scotland Yard ještě nezažil

Lilian Wyles (†89): Detektiv v sukni aneb To Scotland Yard ještě nezažil

Autor: Jana Vavřinová, Datum: 6. 7. 2021 0:05

Vrchní inspektorka Lilian Wyles byla vůbec první ženou, která sloužila v londýnském Scotland Yardu…

Tip šéfredaktorky

Příběh Jany (33): Pes nám zachránil život!

17. 7. 2021 0:05 autor podle příběhu Jany V. napsala Jana Hradilová