Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Pavel Kohout (91): Jeho šťastné číslo 3
Wikimedia Commons
Inspirace / Osudy

Pavel Kohout (91): Jeho šťastné číslo 3

datum: 15. 8. 2019 0:05 autor: Nikola Staňková
Básník, který prožil přerod od oslavovaného básníka socialismu po zavrhovaného chartistu a emigranta, je potřetí ženatý a má tři děti.

Byl vždy aktivním účastníkem společenského a politického života. Básník, který miloval Stalina a tvořil budovatelskou poezii a angažované divadelní hry, postupně otvíral oči a nakonec z ideálů komunismu zcela vystřízlivěl.

Aktivně se účastnil událostí pražského jara v roce 1968 a od té doby byl neustále sledován StB. Na jeho domě na Sázavě se často scházeli známí disidenti včetně Václava Havla nebo spisovatele Ivana Klímy. Po podpisu Charty 77 byli se ženou zbaveni československého občanství a byli nuceni odejít do exilu. Zakotvili v Rakousku, kde dostal smlouvu s Burgtheatrem. Začátkem 90. let se vrátili a v současné době žijí střídavě v Praze a na Sázavě.

Spisovatel tvrdí: „Později se mnohokrát přesvědčíš, že kořenem ideologických přízní a nenávistí nebývá vždycky prvotní potřeba zlepšit stav světa, ale někdy jen křečovitý pokus přehlušit vlastní beznaděj.“

Pyšná princezna

Jeho první osudovou ženou se stala herečka Alena Vránová. Jejich svatba se konala v den Stalinových narozenin. Žili spolu rok a půl a Kohout ji velmi miloval. V době natáčení pohádky Pyšná princezna se herečka zamilovala do svého kolegy Vladimíra Ráže, který hrál krále Miroslava.

Když se Kohout dozvěděl o jejich vztahu, začal to řešil po svém. Napsal divadelní hru Dobrá píseň, kde ústředním motivem byla nevěra manželky stranického funkcionáře. Díky tomu měla herečka v 50. letech z ostudy kabát a její soukromý život se propíral na veřejnosti. Po dlouhých šestašedesáti letech, které uplynuly od natáčení této osudové pohádky, se Kohout Vránové omluvil. 

Matka jeho dětí Anna

Jeho druhou manželkou byla tehdejší asistentka režie Anna Kohoutová. Ta mu porodila tři děti. Nejznámějším a nejmladším potomkem této dvojice je Tereza Boučková, kterou proslavil její román Rok Kohouta, kde popsala utrpení se svými adoptovanými romskými syny.

Její bratr Ondřej Kohout je uznávaný malíř a scénograf. Jeho otec o něm říká: „Ondřej býval upovídaný chlapeček, který mě často lekal, když obsah normálního filmu vyprávěl tři hodiny. Moc toho teď nenamluví, ale je vidět, že malování ho nejen baví, ale že se jím i sám baví.“ Jejich sestra Kateřina koncem 70. let emigrovala a žije ve Švýcarsku.

Zajímavostí je, že Anna Kohoutová po rozvodu nějakou dobu chodila se ženatým Václavem Havlem.

Půl století se spisovatelkou Jelenou

Třetí a současnou manželkou Pavla Kohouta je spisovatelka Jelena Mašínová, se kterou je Kohout ženatý už 54 let. Mašínová není pouze ženou uznávaného básníka, ale též výbornou prozaičkou. Se svým manželem spolupracovala na několika scénářích a některé se dočkali i filmového zpracování, jako například film P.F. 77 nebo Cizinec a krásná paní.        

Kohout si uvědomuje, jak silnou ženu vedle sebe má. V roce 2011 na její počest vydal knihu Skrytá hvězda – Jelena Mašínová, kde se básník vyznává k lásce, kterou k ní chová, a obdivu za to, že s ním vydržela i ve chvílích, kdy on sám byl na pokraji zhroucení. Tři sta stran textu přibližují Jelenin život a celou její širokou tvorbu od rozhlasových her po film. Kniha je proložena obrázky od Ondřeje Kohouta a Evy Vonešové a spoustou fotografií. 


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Julia Roberts (52): Navždy zůstane Pretty Woman

Julia Roberts (52): Navždy zůstane Pretty Woman

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 13. 8. 2020 0:05
Heinrich Schliemann (†68): Amatér a dobrodruh, který objevil Tróju

Heinrich Schliemann (†68): Amatér a dobrodruh, který objevil Tróju

Autor: Hana Lorencová, Datum: 4. 8. 2020 0:05
Terry Pratchett (†66): Vládce Zeměplochy žil s Alzheimerem

Terry Pratchett (†66): Vládce Zeměplochy žil s Alzheimerem

Autor: Jana Vavřinová, Datum: 3. 8. 2020 0:05
Tip šéfredaktorky

5 potravin, které jsou pro naše tělo horší než cukr

27. 7. 2020 10:00 autor -an-