Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Louis Armstrong (†69): Ženy, jídlo, zpěv
Wikimedia Commons
Inspirace / Osudy

Louis Armstrong (†69): Ženy, jídlo, zpěv

datum: 11. 6. 2020 0:05 autor: Jana Vavřinová
Svým nakažlivým úsměvem a chraplavým hlasem si získal fanoušky po celém světě. Louis Armstrong ale nebyl jen báječným jazzmanem, jehož hudbu si zamilovávají další a další generace posluchačů, byl to i vyhlášený gurmán a milovník žen.

Pokud jde o rodinné zázemí, nemohl si moc výskat. Jeho matce bylo v době, kdy se narodil, pouhých šestnáct. Otec brzy od rodiny utekl a založil si novou. Do pěti let byl chlapec kvůli nízkému věku své matky vychováván babičkou. Vyrůstal v chudobě, do školy chodil jen pět let, protože musel pomáhat živit svou matku a nevlastní sestru Beatrice. Přivydělával si různě: dělal poslíčka prostitutkám, prodával noviny, hrál kostky, a když byla nouze, dokonce i kradl.

Armstrong lhal o svém věku

Louis Daniel Armstrong tvrdil, že se narodil 4. července 1900 v New Orleans. V roce 1988 se ale ukázalo, že o svém datu narození lhal. Podle záznamu o křtu, který prostudoval historik hudby Thaddeus Jones, bylo odhaleno, že ve skututečnosti přišel Louis na svět 4. srpna 1901.

Nikdo přesně neví, proč Armstrong o svém věku lhal. Nejoblíbenější teorie tvrdí, že se chtěl zplnoletnit, aby byl přijat k vojenské hudební kapele, nebo že si myslel, že by měl lepší šanci začít kariéru muzikanta jako starší 18 let.

Hudbou k dobrému chování

Láska k hudbě u něj začala klíčit v polepšovně, kam byl nucen jít na rok a půl poté, co na Silvestra vystřelil do vzduchu ze zbraně, na kterou neměl průkaz. V káznici se dvanáctiletý Louis naučil hrát na kornet. Stal se tam i členem a později i vedoucím hudební kapely.

Po propuštění mu tyto zkušenosti přišly vhod při hledání obživy. V roce 1918 dostával Armstrong práci na výletních parnících, kde hrál s kapelou Fate Marable. Zde se naučil hrát na nástroj bez přípravy – noty četl přímo z listu na podiu. O rok později dostal šanci jako kornetista ve skupině Kid Ory. 

Stává se slavným

Přelom v jeho kariéře pro něj znamenal rok 1922, kdy ho jeho trumpetový idol Joe King Oliver pozval do Chicaga, aby tam hrál v jeho orchestru. Dalším působištěm Louise byl New York, kde figuroval v orchestru Fletchera Hendersona a dále opět Chicago s uskupením Louis Armstrong and his Hot Five. To se psal rok 1925 a Louis už byl známý svým scatovým zpěvem a hrou na trubku, které dal přednost před kornetem.

V průběhu 30. let většinou vystupoval s velkými orchestry napříč Amerikou a Evropou. Od roku 1944 účinkoval opět s vlastní malou skupinou. Mezi jeho nejznámější písně, které nahrál, patří Hello, Dolly!, Summertime či What a Wonderful World. Poslední zmíněnou nahrál tři roky před svým skonem a můžete ji slyšet ve filmu Dobré ráno, Vietname!.

Projímadlo jako dárek

Na první pohled by se kvůli jeho větším tělesným proporcím mohlo zdát, že hudebník nebyl typem člověka, který se nějak zvlášť zajímá o své míry. Opak byl pravdou. „Pokud měl něco stejně tak rád jako jídlo, byly to diety,“ řekl Ricky Riccardi, který je archivářem v Armstrongově muzeu v New Yorku. Hudebník často shazoval přebytečné kilogramy užíváním laxativ, což způsobilo, že jeho váha v průběhu života dramaticky kolísala.

Mezi lety 1952 a 1955 zhubnul o neuvěřitelných 45 kg díky bylinnému projímadlu „Swiss Kriss“. Tomuto přípravku byl absolutně věrný, dokonce natolik, že jej propagoval a zadarmo rozdával mezi svými obdivovateli a členy kapely. V tomto štíhlém období se navíc Louisova poštovní schránka neplnila dopisy s žádostí o podpis, ale o rady, jak zhubnout.

Zapíral infarkt

Okamžik, kdy bylo málem definitivně rozhodnuto o jeho životě, nastal v roce 1959 v italském Spoletu. Tehdy Armstronga zasáhl srdeční infarkt, kvůli kterému byl nucen přerušit své turné. Co se mu přihodilo, se fanouškům ani médiím nepodařilo zjistit.

Aby všechny uklidnil, vypustil muzikant do éteru informaci, že ho jen bolí na hrudi, protože předešlou noc, těsně před tím, něž šel spát, snědl velký talíř špaget. Navíc prý ležel pod otevřeným oknem, takže se nejspíše nastydl. Že se jednalo o infarkt, nikdy v životě nepřiznal. Za dvacet dní po události už zase stál na pódiu.

Muzikantovy lásky

Psal se rok 1918, kdy se Louis Armstrong poprvé oženil. Jeho vyvolenou se stala prostitutka Greta Parker, se kterou navázal důvěrný vztah nejdříve jako její klient. Po svatbě se svou živností skončila a věnovala se rodinnému životu. Idyla skončila roku 1923 rozvodem.

Rok poté vstoupil do manželství s klavíristkou Lian Hardin, díky níž se ve své karéře posunul o notný kus dopředu (např. nahrál svou první desku). Konec vztahu nastal v roce 1931, protože si Louis začal s Alphou Smith. Rozvodové papíry podepsali až po dalších sedmi letech odloučení. 

Roku 1938 se oženil potřetí, a to se svou milenkou Alphou. Jak se po dvou letech soužití ukázalo, společného toho měli ti dva pramálo. Podle Louisových přátel se víc než o manžela zajímala o jeho peníze. V roce 1942 oznámili rozvod.

Tu pravou potkal ve čtyřiceti

Louis to neměl se ženami nikdy moc lehké. Právě přelétavost a neschopnost nalézt si partnerku, prý sdědil po svém otci: „Táta mě neměl čas cokoliv naučit, měl moc práce s lítáním za holkami.“

Pravou lásku, svou čtvrtou manželku Lucille, poznal Armstrong až ve svých čtyřiceti letech.

Z žádného svazku nevzešel Louisův následník.

Láska prochází žaludkem

Zda-li jeho partnerka Lucille je tou pravou, se kterou má předstoupit počtvrté před oltář, si Armstrong ověřil jednoduchým testem, požádal ji, aby mu uvařila jeho nejoblíbenější jídlo – červené fazole s rýží. Po několika dnech, které si dala na to, aby našla ten nejlepší recept, pozvala svou rodinu a Louise k obědu. Ačkoliv udělala fazolí s rýží obrovský hrnec, málem nestačily. Armstrong se do jídla pustil s takovou vervou, že se mu málem dělaly boule za ušima.

„Bylo to velmi chutné, snědl jsem to jako pes. Když jsem dojedl, požádal jsem Lucille o odpuštění. Musel jsem se nějak omluvit. Přijala to s úsměvem, protože jsem si jistý, že nikdy nebyla svědkem toho, že by lidská bytost toho tolik snědla, zejména na jedno posezení. Trochu zbylo, tak jsem ji požádal, aby mi to schovala na později,“ píše se v jeho životopisné knize, která popisuje, jak se Louis blíže seznámil se svou budoucí ženou, se kterou žil od roku 1942 až do své smrti 6. července 1971.

Další zajímavosti z Armstrongova života

⇒ V roce 1965 se svou kapelou účinkoval v pražské Lucerně. Moderátory večera byli Jiří Suchý s Jiřím Šlitrem.

⇒ Přezdívalo se mu Dipper, Pops a Satchmo – to lze přeložit jako „velká huba“.

⇒ První vánoční stromeček, který kdy měl v životě doma na Vánoce, dostal jako dárek od své ženy, až když mu bylo čtyřicet.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Jules Verne (†77): Spisovatel a vizionář

Jules Verne (†77): Spisovatel a vizionář

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 20. 3. 2025 0:05

S neuvěřitelnou přesností popsal mnoho vědeckých objevů a vynálezů, které se uskutečnily až po jeho…

Humphrey Bogart (†57) a Lauren Bacallová (†89): Láska z filmového plátna se stala skutečností

Humphrey Bogart (†57) a Lauren Bacallová (†89): Láska z filmového plátna se stala skutečností

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 7. 3. 2025 0:05

Milostný románek mezi herci Humphreym Bogartem a Lauren Bacallovou zůstal v historii zapsán jako…

7 zajímavostí ze života rebelky Margaret (†71), sestry britské královny

7 zajímavostí ze života rebelky Margaret (†71), sestry britské královny

Autor: Hana Lorencová, Datum: 3. 3. 2025 0:05

Ještě před tím, než titulní stránky britských bulvárů ovládla princezna Diana, přidělávala královně…

Truda Grosslichtová (†83): Zapomenutá hvězda třicátých let

Truda Grosslichtová (†83): Zapomenutá hvězda třicátých let

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 1. 3. 2025 0:05

Její jméno většině lidí nic neříká. Přitom krásná blondýnka Truda Grosslichtová patřila mezi…

Benazir Bhutto (†54): Ambiciózní žena, která zůstala v zajetí tradic

Benazir Bhutto (†54): Ambiciózní žena, která zůstala v zajetí tradic

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 27. 2. 2025 0:05

Její život byl plný rozporů. Na jedné straně západní univerzitní vzdělání, na druhé síla východních…

Charles Richard Drew (†45): „Otec“ krevní banky

Charles Richard Drew (†45): „Otec“ krevní banky

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 26. 2. 2025 0:05

Jako Afroameričan zažil na vlastní kůži rasovou segregaci. A to i coby lékař jeden ze zakladatelů…

10 x Matthew Perry: Komik, nebo tragéd?

10 x Matthew Perry: Komik, nebo tragéd?

Autor: Jana Vavřinová, Datum: 24. 2. 2025 0:02

Jen málo seriálových postav udělalo na diváky takový dojem jako Chandler Bing z kultovního seriálu…

Alžběta Pomořanská: Čtvrtá (a poslední) žena Karla IV. žárlila na svou předchůdkyni

Alžběta Pomořanská: Čtvrtá (a poslední) žena Karla IV. žárlila na svou předchůdkyni

Autor: Hana Whitton, Datum: 19. 2. 2025 0:05

„Když jsem začala psát příběh Alžběty (Elišky) Pomořanské, čtvrté manželky Karla IV., stála jsem…

Tip šéfredaktorky

Hody, hody, doprovody: 4 skvělé recepty na velikonoční pohoštění

1. 4. 2025 14:20 autor Vendula Presserová