Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Demi Moore (57): Zachránila svou matku před smrtí
Wikimedia Commons
Inspirace / Osudy

Demi Moore (57): Zachránila svou matku před smrtí

datum: 9. 3. 2020 0:05 autor: Jana Vavřinová
Když vloni vydala Demi Moore svou autobiografii Inside Out, otevřela naráz několik třináctých komnat. Některé se týkají jejího vztahu s matkou, jiné potratu, kvůli kterému upadla do depresí a stala se závislou na lécích a alkoholu. Má už herečka vše zlé za sebou?

Budoucí herečka, rodným jménem Demetria Guynes, se narodila 11. listopadu 1962. Její dětství nebylo vůbec idylické. Rodiče se rozešli ještě před jejím narozením. Vychovávala ji matka Virginie společně se svým dalším partnerem Dannym. Bohužel víc než láskou rodičovskou byl jejich domov v Novém Mexiku (a nejen tam, do Deminých 14. narozenin se rodina třicetkrát stěhovala) prodchnut láskou k alkoholu. A nejen jemu.

Pokus o sebevraždu

Když bylo Demi dvanáct, stala se svědkem mámina pokusu o sebevraždu. „Pamatuji si, že jsem se svými malými prstíky snažila najít v jejich ústech pilulky, které se moje matka pokusila spolykat. Otec stál vedle a říkal, co mám dělat. V ten moment se ve mně cosi pohnulo. Moje dětství bylo u konce,“ popsala po letech Demi děsuplný zážitek, kdy úspěšně zabojovala o život své matky. Nevlastnímu otci Dannymu, který se pokusil zabít v roce 1980, už pomoci nedokázala.

Krkavčí matka

V kontroverzní autobiografii, kterou Moore v roce 2019 vydala, hodně píše o složitém vztahu se svou matkou. Nikdy si nebyly úplně blízké, nicméně alkohol a drogy, které Virginia užívala, propast mezi nimi ještě více prohloubily. Vrchol odcizení přišel v roce 1990, kdy Demina matka předčasně opustila kliniku, kde svou závislost léčila. To byla pro herečku poslední kapka. Proto, zřejmě jako zadostiučinění, ve svých pamětech odhalila, jak ji matka brala do barů, kde měla coby dospívající dívka figurovat jako vábnička na muže. Když pak Demi v šestnácti letech opustila střední školu a nastěhovala se k „cizímu“ chlapíkovi, bylo to matce úplně jedno.

Komplikované vztahy

Coby teenagerka se Demi zamilovala do o mnohem staršího hudebníka Freddyho Moorea. Ačkoliv byl ženatý, začali spolu bydlet a později se i vzali. Po pěti letech manželství byla bohužel z třiadvacetileté Demi Moore rozvedená paní. Zůstaly jí oči pro pláč a cena útěchy v podobě příjmení, se kterým se později proslavila na celém světě.

Kde se vzal její talent?

Poprvé si Demi uvědomila, že by se mohla věnovata herectví, když jí bylo sedmnáct let. To se kamarádila se začínající německou herečkou Nastassjou Kinski. Jelikož se Kinski obtížně seznamovala s cizím jazykem, najala si Moore, aby jí pomohla s učením a porozuměním anglicky psaných textů. Po této spolupráci Nastassja Demi vnukla myšlenku, aby se také pokusila hrát. Viděla v ní totiž nesporný talent.

Jako snad každý budoucí herec, který čeká až se mu rozběhne herecká kariéra, i Demi si přivydělávala všemožnými způsoby. Byla modelkou i specialistkou na vymáhání pohledávek.

Kariéra na bodu mrazu

Debut před kamerou si odbyla v mýdlové opeře General Hospital, kde se objevovala mezi lety 1982 až 1983. Prvními celovečerními filmy bylo drama Choices nebo sci-fi Parazit. Po menších roličkách a rolích v průběhu 80. let se na ni v roce 1990 usmálo štěstí, protože byla obsazena do dnes již kultovního romantického filmu Duch. Za svůj výkon v něm byla nominována na Zlatý glóbus.

Bohužel žádné další filmy v její kariéře nezaznamenaly podobně kladnou diváckou odezvu. Spíš než za nejlepší výkony ve filmech byla nominována na ty nejhorší. Zlatou malinu (opak Oscara) získala za Charlieho andílky: Na plný pecky, Striptýz nebo za G. I. Jane.

S bulvárem v patách

Svého druhého muže, Bruce Willise, si vzala po čtyřech měsících randění v roce 1987 v Las Vegas. Bulvárem ostře sledované manželství trvalo do roku 2000. Během třinácti let zplodili tři dcery. Přestože pár příčinu svého rozchodu nikdy nezveřejnil (bulvár tvrdil, že za to mohla Demina pracovní vytíženost), jistě se přes ni už přenesli. Demi a Bruce jsou dnes přáteli.

Jak vybírala jména svým dětem?

Herečka má s Brucem tři dcery: Rumer (31), Scout (28) a Tallulah (26). Přestože nejednomu mohou znít jako klasická výstřední jména, která celebrity svým dětem v Americe rády dávají, v případě Demi má každé ze jmen svůj tajný význam. Rumer byla pojmenována po britském romanopisci Rumeru Goddenovi, Scout je jméno hlavní postavy z románu Jak zabít ptáčka a nejmladší Tallulah nese jméno po staré hollywoodské herečce Tallulah Bankhead.

Vášnivá sběratelka

Demi Moore je pravděpodobně největší sběratelkou starožitných panenek na světě – má jich přes 2000 kusů. Jejich sbírání se pro ni stalo posedlostí po rozvodu s Brucem Willisem. „Miluji figurální umění. Když se podívám na jejich vtipné tváře, připomínají mi, abych nebrala život příliš vážně a nezapomínala, že je důležité si umět hrát,“ řekla o svém trošku děsivém koníčku herečka, která shromažďuje i figurky zvířat. Zatímco se na její příruční tašce houpe medvídek, peněženku ji zdobí portrét opice.

Kolik vydělává?

Demi Moore se stala první herečkou, která dosáhla platu ve výši 10 milionů dolarů. Za účinkování ve filmu Striptýz (1996), kde si zatančila u tyče, odhalila svá ňadra i sexy postavu, inkasovala 12,5 milionu dolarů. Dnes Demino jmění dosahuje výše 150 milionů dolarů, z čehož po rozvodu s Brucem Willisem získala milionů devadesát. To docela ujde, že?

Závislost na lécích

Její vztah s o 15 let mladším hercem Ashtonem Kutcherem zprvu šokoval celý svět. Když se ale po dvou letech známosti v roce 2005 vzali, nikdo o jejich lásce nepochyboval. K úplnému štěstí jim scházelo miminko. Zpráva, že je dvaačtyřicetiletá herečka v jiném stavu, přišla několik měsíců po svatbě. Bohužel však Demi dítě nedonosila – v šestém měsíci potratila. Upadla do velkých depresí, kdy si dávala vše za vinu. Smutek zapíjela enormním množstvím alkoholu. K tomu se přidala závislost na lécích. Po nějakém čase se navíc dozvěděla, že ji Aston podvádí. Rozvod přišel v roce 2013. Pak se Moore odhodlala projít terapií a vydat se na cestu abstinence.

Posedlá vzhledem

Možná jste si toho nevšimli, ale hereččiny oči mají ve skutečnosti dvě různé barvy. Její pravé oko je v odstínu lískových oříšků, levé oko je zelené.

Pokud se nyní Demi zeptáte, čemu vděčí za svůj mladistvý vzhled a postavě modelky, odpověděla by vám, že józe, pilates a veganské stravě. Pakliže byste se ji na to samé zeptali před dvaceti lety, zřejmě by vám popravdě neřekla, že kvůli udržení si své štíhlostí běhá denně šest kilometrů, jezdí dlouho na kole nebo zvedá dvě hodiny činky. „Své tělo jsem střídavě nenáviděla a milovala. Nyní ho přijímám,“ přiznala se dnes už o poznání vyrovnanější herečka, která se až po čtyřicítce přijala taková, jaká je.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Ranija: Taková moderní královna

Ranija: Taková moderní královna

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 19. 11. 2023 0:05

Více než 7 milionů jejích fanoušků na Instagramu obdivovalo na přelomu roku fotografii jordánské…

Gabriel Garcia Márquez (†87): Mezi realitou a fantazií

Gabriel Garcia Márquez (†87): Mezi realitou a fantazií

Autor: Hana Lorencová, Datum: 15. 11. 2023 0:05

První vydání jeho nejslavnějšího románu Sto roků samoty bylo rozebráno za týden. Díky honoráři za…

John Boyd Dunlop (†81): Veterinář, který vynalezl pneumatiku

John Boyd Dunlop (†81): Veterinář, který vynalezl pneumatiku

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 13. 11. 2023 0:05

Před více než sto lety byli lidé zvyklí jezdit na kolech s dřevěnými koly, často s ocelovými ráfky,…

Charles Richard Drew (†45): „Otec“ krevní banky

Charles Richard Drew (†45): „Otec“ krevní banky

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 10. 11. 2023 0:05

Jako Afroameričan zažil na vlastní kůži rasovou segregaci. A to i coby lékař jeden ze zakladatelů…

Lásky Renée Zellwegerové (54) alias Bridget Jonesové

Lásky Renée Zellwegerové (54) alias Bridget Jonesové

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 30. 10. 2023 0:05

Ačkoli ve filmu i v televizi si ztvárnila řadu rolí, nejvíc se do srdcí diváků zapsala jako Bridget…

Poslední léta života princezny Diany

Poslední léta života princezny Diany

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 7. 8. 2023 0:05

Díky sňatku s Charlesem v roce 1981 byla princezna Diana vnímána jako skutečná pohádková hrdinka.…

Estée Lauder (†95): Žena, která posouvala hranice krásy

Estée Lauder (†95): Žena, která posouvala hranice krásy

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 31. 7. 2023 0:05

Zakladatelka společnosti, která nese její jméno, byla vizionářkou a vzorem. Estée Lauder ve všech…

Kateřina II. Veliká (†67): Messalina severu

Kateřina II. Veliká (†67): Messalina severu

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 28. 7. 2023 0:05

S vlivnou, mocnou a poživačnou římskou císařovnou 1. stolení našeho letopočtu spojovala Kateřinu…

Tip šéfredaktorky

SOUTĚŽ o 3 balíčky doplňků stravy na podporu imunity, každý za 900 Kč

23. 11. 2023 19:58 autor -mav-