Opuštěná farma, kterou Bob pořídil, byla v hrozném stavu. Nebyla tam zavedena voda, ani elektřina, o telefonu či rádiu se jim mohlo jen zdát! Nejbližší sousedé bydleli sedm kilometrů od nich.
Zato tam byla aspoň tisícovka kuřat a slepic, o které se Betty musela starat. Pro městskou dívku to byl obrovský šok. Co na tom, že byla zvyklá se otáčet a nebála se žádné práce!
Teď denně tahala od studny vědra s vodou slepicím i do domu. Nebylo snadné ani uvařit, protože v kuchyni byl jen sporák na dřevo, se kterým se mladá žena neustále potýkala. Pokud náhodou manželé něco vydělali na prodeji vajec, peníze se využívaly na rozvoj farmy.
Do toho Betty porodila dvě dcery, Anne a Joan.
První případ pro Leandera Losta, novou vyšetřovatelskou hvězdu v krajině krimi. Zářijové světlo jižního Portugalska je opojně krásné. Podinspektorka Rosadová a její kolega Esteves vítají na letišti ve Faru šlachovitého chlapíka v černém obleku, s úzkou koženou kravatou kolem krku. Na chlapíkovi však není podivné jen oblečení. Kriminální komisař Leander Lost z Hamburku má u por-tugalské policie sloužit jeden rok. Zvláštní teambuilding začíná…
Po čtyřech letech tvrdé a nikdy nekončící práce vzala dcery a odešla z farmy a od manžela, se kterým si nerozuměla. V červenci 1931 podala žádost o rozvod, kterou odůvodnila mj. manželovými nevěrami a násilím vůči ní. Po rozvodu se nestýkali a Bob tragicky zemřel v roce 1951, když se zapletl do rvačky.
Betty se vrátila do Seattlu, kde brala jakoukoli práci, aby uživila sebe a své dcery. Chvíli dokonce dělala sekretářku nelegálnímu distributorovi alkoholu nebo kolorovala fotky. Když se na ni konečně usmálo štěstí v podobě zaměstnání na finanční správě, onemocněla tuberkulózou a strávila tři čtvrtě roku v sanatoriu.
Krátce po návratu se seznámila s leteckým inženýrem Donaldem C. MacDonaldem a začala novou etapu života. V roce 1942 se vzali a společně s jejími dospívajícími dcerami se přestěhovali na ostrov Vashon. Tam žili ve vlhkém domě na pláži, odkud Betty každé ráno odjížděla trajektem do Seattlu, kde pracovala ve stavební firmě.
K napsání její nejpopulárnější knihy ji vlastně donutila starší sestra Mary, úspěšná autorka dívčích románů. Na jednom večírku se dala do řeči s literárním agentem, kterému tvrdila, že její sestra Betty má doma rozepsaný román o životě na slepičí farmě.
Nebyla to samozřejmě pravda. Ale pro Betty to byla výzva! Rychle sepsala námět knihy Vejce a já, kterou nejprve na pokračování tiskl Atlantic Monthly a pak ji vydalo tehdy známé nakladatelství J. B. Lippincott & Co.
Věnovala ji sestře: „Mé sestře Mary, která vždy věřila, že mohu dělat vše, co ji napadlo.“
Kniha se stala okamžitě bestsellerem, krátce na to byla přeložena do více než dvaceti jazyků, později zfilmována. Nadšení však rozhodně nesdíleli sousedé, kteří se v románech poznali.
Betty se téměř přes noc stala slavná – a hlavně bohatá.
Na Vejce a já volně navázala trilogie Co život dal a vzal, kde popisovala období po rozvodu, které překonala díky své rozvětvené rodině.
Domu s rozsáhlými pozemky v kalifornském Carmel Valley, kam se s Donem v roce 1956 přestěhovali, si moc neužila. Onemocněla rakovinou dělohy a zemřela 7. února 1958 v Seattlu. Bylo jí teprve padesát let.
Vypravěčský a literární talent podědila její dcera Anne a pravnučka Anni Parnell. Obě vydaly knihy pro děti.
Zdroje informací: biography.com a historylink.org
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
I britská královna byla někdy „jen“ obyčejná žena a matka. Snachu Dianu přivítala do rodiny s…
Muž, jehož nápady jsou jako z jiného světa, generální ředitel společnosti Tesla Elon Musk (53) se…
Jsou zosobněním amerického snu. Potomci chudých irských přistěhovalců, kteří se dostali mezi…
Byl poslední listopadový den roku 1881. Na univerzitě ve švýcarském Bernu probíhaly promoce. Diplom…
Před více než sto lety byli lidé zvyklí jezdit na kolech s dřevěnými koly, často s ocelovými ráfky,…
Génius módního průmyslu Karl Lagerfeld celý život soupeřil s Yvesem Saint Laurentem a jejich…
Odvážný muž, výborný navigátor a bojovník s korupcí, ale také dobyvatel a kolonizátor. To všechno…
Keltové věřili, že v noci 31. října se hranice mezi světem živých a světem lidí stírá, a proto…