Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Arnold Schwarzenegger (72): Vzpomínky na dětství jsou pro něj noční můrou
Wikimedia Commons
Inspirace / Osudy

Arnold Schwarzenegger (72): Vzpomínky na dětství jsou pro něj noční můrou

datum: 2. 4. 2020 0:05 autor: Jana Vavřinová
Už v útlém věku si Arnold Schwarzenegger vytyčil cíle, kterých chce ve svém životě dosáhnout. Chtěl být nejlepším kulturistou, nejlepším hercem, jedním z nejbohatších lidí na světě, chtěl si vzít atraktivní ženu a patřit k nejvlivnějším lidem na zemi. Do jaké míry se mu jeho sny splnily a jak klikatá byla cesta, která k jejich uskutečnění vedla?

Známý herec se narodil jako Arnold Alois Schwarzenegger v rakouském Thalu 30. července 1947 Gustavovi a Aurelii Schwarzeneggerovým. Jeho otec, šéf místní policie, se roku 1938 dobrovolně připojil k NSDAP a sloužil Německu ve 2. světové válce. Když v roce 1943 onemocněl malárií, byl z armády propuštěn.

Otec despota

Arnold prohlásil, že oba jeho rodiče byli kvůli nacistickému vlivu velmi přísní. Kdykoli se něco nepovedlo nebo někdo neuposlechl jeho příkazu, dostal výprask proutkem. A vzhledem k tomu, že byl Gustav přesvědčený, že oproti staršímu synovi Meinhardovi není Arnold jeho biologickým synem, dá se snadno vydedukovat, který z bratrů dostával pohlavky častěji. „Chtěl, abych se mu podřídil. Moje vůle ale byla nezlomná. Proto jsem se stal rebelem,“ řekl Schwarzenegger o despotickém otci. Právě pro Gustavovo násilnické chování se Arnold roku 1972 nezúčastnil jeho pohřbu. Veřejně tak demonstroval proti týrání dětí. Naopak s matkou Aurelií měl Arnold velmi dobré vztahy.

Rodiče si mysleli, že je gay

Ve škole byl Schwarzenegger průměrným žákem oblíbeným v kolektivu pro svou veselou a dobráckou povahu. V čem vynikal, byl samozřejmě tělocvik. Okolo svých čtrnácti nejdříve koketoval s fotbalem, rok poté přesedlal na individuální sport – na kulturistiku. Z chlapce se pomalu ale jistě stával muž, který věděl, co chce. Do dětského pokoje si Arnold vylepil naolejované kulturisty v té nejlepší formě, což jeho rodiče přimělo si myslet, že jejich mladší synek je zřejmě homosexuál. Arnold si ale navzdory jejich věčným pochybnostem šel za svým cílem. Pravidelný intenzivní trénink pod vedením profesionálů a konzultace s mentálním koučem ho připravily na první závody, které se odehrály, když mu bylo šestnáct.

Neodradilo ho vězení ani posměšky

Během povinné služby v rakouské armádě (jako tankista) v roce 1965 zvítězil na Mistrovství Evropy juniorů. V další soutěži v Grazu se umístil na druhém místě. Byl zvolen nejlépe stavěným mužem v Evropě a díky tomu se stal známým mezi kulturisty. Štěstí z osobního úspěchu záhy vystřídalo rozčarování. Kvůli nedovolenému opuštění jednotky (za účelem tréninků a účasti v soutěži) musel jít na týden do vojenské věznice.

Než se dostal na profesionální úroveň, strávil tisíce hodin v posilovně. Během jednoho ze svých obvyklých tréninků si v zrcadle všiml, že zatímco svaly jeho horní poloviny těla jsou nádherně vyrýsované, stehna a lýtka jsou poněkud hubená. Místo toho, aby své nedostatky před kolegy skrýval, schválně si uřízl nohavice od kalhot. Podle očekávání se mu kulturisti začali smát, že má nohy jak kuřecí pařátky. Cílevědomého Arnolda jejich posměšky samozřejmě namotivovaly k intenzivnějšímu tréninku.

Dobytí Ameriky

Snad od prvního zvednutí činky bylo Arnoldovým snem dobýt Ameriku. Ten se mu částečně splnil v roce 1968, kdy se do ní konečně přestěhoval. O dva roky později vyhrál prestižní Mezinárodní kulturistickou soutěž a stal se Mr. Olympia. Na tento titul profesionála dosáhl ještě sedmkrát. Poté ohlásil ukončení sportovní kariéry.

Bral steroidy

Schwarzenegger je považován za největšího propagátora kulturistiky na světě. Reputaci člověka vyznávajícího zdravý životní styl mu ale pokazilo doznání, že od 60. let užíval steroidy. Ačkoliv se obhajoval tím, že tyto látky byly v USA tou dobou legální a že je bral proto, aby si při přísné dietě jen udržel nabytou velikost svalů, užívání anabolických steroidů mu u fanoušků ubralo na popularitě a důvěryhodnosti.

Klapka, kamera, jedem!

Ve filmovému průmyslu působil už od roku 1969, kdy si zahrál hlavní roli v laciném fantasy Hercules v New Yorku. Dalších několik filmů, ve kterých se objevil, měly stejně špatnou úroveň. Zlom nastal roku 1982, kdy se do kin dostal jeho akční film Barbar Conan. Kina tehdy praskala ve švech a Arnoldova popularita začala stoupat. V 80. a 90. letech šel doslova z role do role. Akční hrdina z Komanda a Terminátora si vyzkoušel i žánr komedie. Dvojčata, Junior nebo Rolničky, kam se podíváš baví diváky dodnes.

Špatný herec

Přestože se Arnold Schwarzenegger stal bez pochyb akční legendou, filmoví kritici jeho výkony před kamerou hodnotí spíše negativně. Titul Největší ztroskotanec za prvních 25 let vyhlašování Zlatých malin (opak Oscarů) bohužel nevrhá na jeho kariéru u filmu dobré světlo.

V posledních letech se bývalý kulturista snaží v nejrůznějších projektech oživovat postavy hrdinů, které kdysi ztvárnil.

V roli politika

Krok do neznáma ve svém profesním životě učinil v roce 2003, kdy se stal kalifornským guvernérem. Přestože ve svých volebních slibech hlásal, že obyvatelé Kalifornie budou mít v kapse víc peněz, nic takového se nestalo. Naopak, stát se za jeho úřadu dostal do ještě větších dluhů. Jediné, na co jeho bývalí stoupenci dnes v dobrém vzpomínají, jsou jeho ekologické iniciativy. Díky Arnoldovi se prosadily jedny z nejpřísnějších zákonů v Americe zaměřené na omezování emisí skleníkových plynů.

Otočil se za každou sukní

Amorův šíp Arnolda poprvé vážně zasáhl v roce 1969 v americké restauraci, kde obsluhovala modrooká blondýnka Barbara. Přivydělávala si tam při studiu učitelství anglického jazyka, což svalovec už při schůzkách využil, aby si lépe osvojil jazyk země, do které se přestěhoval. Vztah po pěti letech ztroskotal. Po rozchodu Barbara zjistila, že jí byl Schwarzenegger několikrát nevěrný.

Nemanželský syn

V roce 1986 se filmový Terminátor oženil. Vyvolenou se stala reportérka Maria Shriver (neteř bývalého prezidenta Johna Kennedyho), se kterou v dalších letech zplodil čtyři děti. Bohužel to nebyla jen jeho žena, se kterou si zadělal na potomstvo. Když byla Maria roku 1996 na dovolené, Arnold měl aférku s hospodyní, které se narodil syn Joseph, (s přibývajícími lety se svému otci stále více podobá). Všichni posléze žili pod jednou střechou. Zatímco jeho manželka nic netušila, Schwarzenegger nemanželského syna finančně podporoval. Pravda vyplula na povrch den po Arnoldově odchodu z postu guvernéra. „Ženě jsem řekl o všem, co se událo před více než deseti lety. Rozumím tomu, že si od mé rodiny a přátel vysloužím projevy hněvu a zklamání,“ řekl odhalený nevěrník, jehož manželství skončilo po 25 letech rozvodem.

Další zajímavosti o Arnoldu Schwarzeneggerovi

⇒ Měří 188 cm.

⇒ Přezdívá se mu Arnie, mašina nebo guvernér Conan.

⇒ Většinu kaskadérských kousků prováděl sám, protože bylo obtížné najít někoho, kdo by se mu aspoň trošku podobal.

⇒ Vlastnil sbírku marxistických bust. Na žádost jeho ženy se ji ale zbavil. Nechal si jen bustu Lenina.

⇒ V roce 2006 činilo jeho jmění (podle danového přiznání) 800 milionů dolarů.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Tom Hanks (65): Slavný Forrest Gump

Tom Hanks (65): Slavný Forrest Gump

Autor: Hana Lorencová, Datum: 28. 9. 2021 0:05

„Život je jako bonboniéra, nikdy nevíš, co ochutnáš. Máma říkala, že člověk musí odložit minulost a…

Whoopi Goldberg (65): Prababička s drogovou minulostí

Whoopi Goldberg (65): Prababička s drogovou minulostí

Autor: Jana Vavřinová, Datum: 27. 9. 2021 0:05

Chudoba, závislost na heroinu, rozpad tří manželství nebo těhotná patnáctiletá dcera. Tomu všemu…

Jack Nicholson (84): Ze života bouřliváka

Jack Nicholson (84): Ze života bouřliváka

Autor: Hana Lorencová, Datum: 23. 9. 2021 0:05

Jeho vstup na svět nebyl jednoduchý. Sedmnáctiletá June čekala dítě s milencem Furcillo Rosem. Dítě…

Mileva Marić (†73): První žena Alberta Einsteina umřela v zapomnění

Mileva Marić (†73): První žena Alberta Einsteina umřela v zapomnění

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 22. 9. 2021 0:05

Její osud je smutný. Zůstala ve stínu slavného manžela, přestože se významně podílela na jeho…

Michal I.: Rumunský král, bratranec anglické královny Alžběty II., byl poslední monarcha za železnou oponou

Michal I.: Rumunský král, bratranec anglické královny Alžběty II., byl poslední monarcha za železnou oponou

Autor: Luboš Y. Koláček, Datum: 21. 9. 2021 0:05

„Panovnice Alžběta II. truchlí! Zákeřným nemocem dnes podlehl člen královské rodiny...“ hlásají…

Simona Monyová (†44): Hřála si na prsou hada

Simona Monyová (†44): Hřála si na prsou hada

Autor: Jana Vavřinová, Datum: 20. 9. 2021 0:05

Říká se, že být krásná, inteligentní a úspěšná, je vražedná kombinace. V případě Simony Monyové,…

Eva Gerová (†93): Nenápadná knihovnice, která se vzdala filmové kariéry

Eva Gerová (†93): Nenápadná knihovnice, která se vzdala filmové kariéry

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 16. 9. 2021 0:05

Bylo jí teprve šestnáct, když po boku Zity Kabátové zazářila v melodramatu Manželství na úvěr.…

Chris Noth (66): Dvanáctkrát zatčený

Chris Noth (66): Dvanáctkrát zatčený

Autor: Jana Vavřinová, Datum: 14. 9. 2021 0:05

Zatímco v seriálu Sex ve městě je jako pan Božský ztělesněním ideální partie, v reálném životě má…

Tip šéfredaktorky

Příběh Katky (40): Posedlost uklízením

12. 9. 2021 0:05 autor podle příběhu Kateřiny V. napsala Alžběta Morávková