Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Hélène Dutrieu (†83): Žena mnoha povolání
Wikimedia Commons
Inspirace / Osobnost týdne

Hélène Dutrieu (†83): Žena mnoha povolání

datum: 20. 3. 2023 0:05 autor: Anna Vágnerová
Hélène Dutrieu toho stihla tolik, že by to vydalo na několik životů. Do historie se zapsala jako závodní cyklistka, divadelní herečka i první belgická žena-pilotka, řidička sanitky a ředitelka polní nemocnice nebo novinářka.

Krajky vyrábět nechtěla

Patří k ženám, které překonávaly běžné stereotypy a lámaly rekordy. V době, kdy její vrstevnice často ještě ani nesnily o tom, že by mohly vykonávat mužská povolání nebo aktivně sportovat, závodila na motocyklu. Ve všem, co dělala, byla vždy mezi nejlepšími.

Hélène se narodila 10. července 1877 v Tournai, městě ležícím na belgicko-francouzské hranici. Otec byl důstojníkem belgické armády. Později se přestěhovali do Lille v severní Francii.

Bylo jí teprve čtrnáct, když do té doby poměrně zámožná rodina upadla do finančních potíží. Na chod domácnosti musela přispívat Hélène. Pro mladou dámu z „lepších“ kruhů se nabízela například výroba krajek. To ale nebylo nic pro Hélène.

Domácí liberální prostředí ji umožnilo živit se tím, co ji nejvíce bavilo – sportem. Její starší bratr Eugen závodně jezdil na kole a na konci 19. století patřil mezi nejlepší evropské cyklisty. Není divu, že cyklistika učarovala také Hélène.

V letech 1893 až 1899 závodila za tým anglického výrobce jízdních kol Simson Lever Chain. Hélène se do všeho vrhla naplno a s velkým nasazením. I proto se stala držitelkou několika světových rekordů, vyhrála mj. ženský závod v jízdě na kole na mistrovství světa v Ostende v roce 1897 a o rok později Grand Prix d´Europe. Belgický král Leopold II. ji pak vyznamenal křížem sv. André.

Lidská šipka

Na přelomu století si chvíli pohrávala s myšlenkou podnikat v čistě ženském odvětví, a tak si v rodném městě otevřela módní salón. Na poli módy se jí nedařilo, proto se vrátila k tomu, co jí šlo nejlépe – k jízdě na kole. Nastupuje do divadla Dejazet v Paříži, kde dostala několik drobných komediálních rolí a především předvádí kaskadérské kousky na kole i motocyklu.

I v této práci se rychle vypracovala na soudobou špičku. Slavný byl její skok Lidská šipka („La Flèche Humaine“ ), kdy sjela po úzké a strmé rampě, aby vyletěla do vzduchu a přistála o 15 metrů dál! Osudným se jí stalo vystoupení v Berlíně v roce 1904, kdy se poranila a půl roku se dávala dohromady.

Pilotka bez průpravy

Odvážné a podnikavé mladé ženě se zalíbila vůně motorů. S vervou sobě vlastní se začala věnovat motocyklovým a automobilovým závodům. Profesionálně závodila pro společnost Clèment-Bayard de Levallois. Tato firma jí také nabídla, aby se stala zkušební pilotkou prvního letounu, který postavili.

Pilotní průkaz neměla a do té doby za kniplem letadla nikdy neseděla. Jedinou průpravou před letem byla rychlá konzultace a instruktáž od mechanika. Hélène poprvé na obloze trochu zpanikařila a krátce poté havarovala. To jí ale nebránilo se pilotování dál věnovat.

Dívka–jestřáb

Měla štěstí, že si ji povšimli bratři Maurice a Henri Farmanovi, francouzští konstruktéři letadel. Ti vycházející královnu nebes začali sponzorovat, především se postarali o její letecký a pilotní výcvik. Hélène Dutrieu se tak stala první belgickou ženou-pilotkou.

Investice do Hélène se bratrům Farmanovým rozhodně vyplatila. Už v roce 1910 na sebe Hélène upoutala pozornost 45 kilometrů dlouhým nepřetržitým letem s jedním cestujícím – šlo o jejího mechanika.

Následoval jeden rekord za druhým – zatímco v roce 1910 trval její nejdelší let 45 minut, o rok později to byly skoro 3 hodiny, během kterých uletěla 254 kilometrů.

Vysloužila si přezdívku „Girl Hawk“ – dívka jestřáb.

Skandál! Nemá korzet!

Do letectví vnesla ženské prvky. Nechala si například navrhnout a ušít speciální oblečení do kokpitu, které bylo sice vysoce módní, ale zároveň pohodlné. Šlo o kostým, kde byla tzv. rozdělená sukně, dnes bychom řekli kalhotová sukně. V té době také vyšlo najevo, že Hélène nenosí při létání korzet! Některé noviny o ní dokonce psaly, že je „chlípná“ žena.

Největší slávu zažívala Hélène před 1. světovou válkou. Ta její kariéru pilotky přetrhla a ukončila. Hélène nastoupila do služeb Červeného kříže a řídila sanitku. Pak byla pověřena vedením vojenské nemocnice Campagne à Val-de Grâce.

Nové povolání: novinářka

Svým snům a plánům a touze po adrenalinu obětovala všechno, tedy hlavně osobní život. Děti nikdy neměla a vdala se až v pětačtyřiceti letech (roku 1922). Jejím manželem se stal novinář Pierre Mortier, redaktor tehdy populárního časopisu o kultuře Gil Blas. A Hélène se po vzoru manžela vydala na dráhu novinářky.

Relativně klidné období jejich života narušila druhá světová válka. Pierre pocházel z židovské rodiny, proto raději odešli do amerického exilu. Když se vrátili zpátky do Paříže, Pierre onemocněl a v roce 1946 zemřel na rakovinu.

Po jeho smrti se Hélène pustila do propagace letectví a stala se viceprezidentkou ženské sekce Aero-Club de France. Od roku 1956 udělovala poháry Coupe Hélène Dutrieu-Mortier s finanční odměnou 200 000 franků pro francouzskou nebo belgickou pilotku, která toho roku uskutečnila nejdelší přímý let.

Zemřela 26. června 1961v Paříži; jen pár týdnů před 84. narozeninami.

Je velká škoda, že tato pozoruhodná žena dnes upadla v zapomnění...


Zdroje informací: biography.com, history.com


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Petr Žemlička: V jídelníčku nám nejvíc chybí střídmost a pestrost

Petr Žemlička: V jídelníčku nám nejvíc chybí střídmost a pestrost

Autor: Kateřina Šimková, Datum: 22. 5. 2023 0:05

Před deseti lety se začal psát příběh, který v roce 2020 vedl k založení české značky Nupreme.…

Johanka z Arku (†19): Hrdinka, nebo duševně nemocná žena?

Johanka z Arku (†19): Hrdinka, nebo duševně nemocná žena?

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 13. 5. 2023 0:05

V samém srdci Paříže, na náměstí Place des Pyramides, stojí jezdecká socha Johanky z Arku. Letos v…

Eduard a Miroslav Poncovi: 30 let úspěšné rodinné firmy

Eduard a Miroslav Poncovi: 30 let úspěšné rodinné firmy

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 6. 3. 2023 0:05

Ve zpustlém zemědělském areálu v Kočíně u Týna nad Vltavou začali v roce 1993 vyrábět pod značkou…

Nathalie Michel: „Necháváme vyniknout krásu pleti i zevnitř.“

Nathalie Michel: „Necháváme vyniknout krásu pleti i zevnitř.“

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 24. 2. 2023 0:05

O kvalitě a účinnosti produktů si GERnétic nám vyprávěla Nathalie Michel, technická a regulatorní…

MUDr. Jan Lesenský: „Onkologičtí pacienti v péči specializovaných center mají větší šanci na úspěšnou léčbu.“

MUDr. Jan Lesenský: „Onkologičtí pacienti v péči specializovaných center mají větší šanci na úspěšnou léčbu.“

Autor: Eva Libigerová, Datum: 13. 2. 2023 0:05

Největším Komplexním onkologickým centrem v Česku je Fakultní nemocnice Bulovka. Disponuje mnoha…

Klára Kollárová: „Perlení v ústech má až nebesky hladivý pocit.“

Klára Kollárová: „Perlení v ústech má až nebesky hladivý pocit.“

Autor: Šárka Pelcová, Datum: 27. 12. 2022 13:00

Když se láme rok, lítají špunty. Proto jsme vyzpovídali národní sommelierku Kláru Kollárovou,…

Jan Málek alias Mistr Málek: Popularizátor dobrého jídla

Jan Málek alias Mistr Málek: Popularizátor dobrého jídla

Autor: Radka Nohejlová, Datum: 22. 12. 2022 0:05

Když vás učí mistr řezník, je radost ochutnat výsledek. Jestli vás už napadla myšlenka domácí…

Renáta a Kristýna. Dvě ženy, které pracují srdcem

Renáta a Kristýna. Dvě ženy, které pracují srdcem

Autor: Jitka Lenková, Datum: 12. 12. 2022 0:05

Renáta a Kristýna. Dvě ženy, které pracují srdcem. A je to vidět! Byť by se mohlo zdát, že jejich…

Tip šéfredaktorky

Proti vráskám pomáhají biotechnologie: SOUTĚŽ o Lift Crème GERnétic

5. 5. 2023 10:25 autor -mav-