Na přelomu století si chvíli pohrávala s myšlenkou podnikat v čistě ženském odvětví, a tak si v rodném městě otevřela módní salón. Na poli módy se jí nedařilo, proto se vrátila k tomu, co jí šlo nejlépe – k jízdě na kole. Nastupuje do divadla Dejazet v Paříži, kde dostala několik drobných komediálních rolí a především předvádí kaskadérské kousky na kole i motocyklu.
I v této práci se rychle vypracovala na soudobou špičku. Slavný byl její skok Lidská šipka („La Flèche Humaine“ ), kdy sjela po úzké a strmé rampě, aby vyletěla do vzduchu a přistála o 15 metrů dál! Osudným se jí stalo vystoupení v Berlíně v roce 1904, kdy se poranila a půl roku se dávala dohromady.
Odvážné a podnikavé mladé ženě se zalíbila vůně motorů. S vervou sobě vlastní se začala věnovat motocyklovým a automobilovým závodům. Profesionálně závodila pro společnost Clèment-Bayard de Levallois. Tato firma jí také nabídla, aby se stala zkušební pilotkou prvního letounu, který postavili.
Pilotní průkaz neměla a do té doby za kniplem letadla nikdy neseděla. Jedinou průpravou před letem byla rychlá konzultace a instruktáž od mechanika. Hélène poprvé na obloze trochu zpanikařila a krátce poté havarovala. To jí ale nebránilo se pilotování dál věnovat.
Měla štěstí, že si ji povšimli bratři Maurice a Henri Farmanovi, francouzští konstruktéři letadel. Ti vycházející královnu nebes začali sponzorovat, především se postarali o její letecký a pilotní výcvik. Hélène Dutrieu se tak stala první belgickou ženou-pilotkou.
Investice do Hélène se bratrům Farmanovým rozhodně vyplatila. Už v roce 1910 na sebe Hélène upoutala pozornost 45 kilometrů dlouhým nepřetržitým letem s jedním cestujícím – šlo o jejího mechanika.
Následoval jeden rekord za druhým – zatímco v roce 1910 trval její nejdelší let 45 minut, o rok později to byly skoro 3 hodiny, během kterých uletěla 254 kilometrů.
Vysloužila si přezdívku „Girl Hawk“ – dívka jestřáb.
Do letectví vnesla ženské prvky. Nechala si například navrhnout a ušít speciální oblečení do kokpitu, které bylo sice vysoce módní, ale zároveň pohodlné. Šlo o kostým, kde byla tzv. rozdělená sukně, dnes bychom řekli kalhotová sukně. V té době také vyšlo najevo, že Hélène nenosí při létání korzet! Některé noviny o ní dokonce psaly, že je „chlípná“ žena.
Největší slávu zažívala Hélène před 1. světovou válkou. Ta její kariéru pilotky přetrhla a ukončila. Hélène nastoupila do služeb Červeného kříže a řídila sanitku. Pak byla pověřena vedením vojenské nemocnice Campagne à Val-de Grâce.
Svým snům a plánům a touze po adrenalinu obětovala všechno, tedy hlavně osobní život. Děti nikdy neměla a vdala se až v pětačtyřiceti letech (roku 1922). Jejím manželem se stal novinář Pierre Mortier, redaktor tehdy populárního časopisu o kultuře Gil Blas. A Hélène se po vzoru manžela vydala na dráhu novinářky.
Relativně klidné období jejich života narušila druhá světová válka. Pierre pocházel z židovské rodiny, proto raději odešli do amerického exilu. Když se vrátili zpátky do Paříže, Pierre onemocněl a v roce 1946 zemřel na rakovinu.
Po jeho smrti se Hélène pustila do propagace letectví a stala se viceprezidentkou ženské sekce Aero-Club de France. Od roku 1956 udělovala poháry Coupe Hélène Dutrieu-Mortier s finanční odměnou 200 000 franků pro francouzskou nebo belgickou pilotku, která toho roku uskutečnila nejdelší přímý let.
Zemřela 26. června 1961v Paříži; jen pár týdnů před 84. narozeninami.
Je velká škoda, že tato pozoruhodná žena dnes upadla v zapomnění...
Zdroje informací: biography.com, history.com
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Longevity. Asi už jste to slovo zahlédli na sociálních sítích nebo v médiích. Jde o vědní…
Když se před desítkami let narodilo první dítě ze zkumavky, považovala to veřejnost za medicínský…
„Mým cílem je nabídnout zákazníkům kosmetiku, která je nejen účinná, ale zároveň respektuje…
Kroky mnoha lidí, kteří vycházejí ze dveří pavilonů Nemocnice Slaný, vedou do lékárny v areálu, aby…
Její život byl plný rozporů. Na jedné straně západní univerzitní vzdělání, na druhé síla východních…
Spisovatel Jiří Maršálek patří k mladé generaci nadějných autorů. O svém literárním talentu…
Legenda české divadelní scény Taťjana Medvecká má kumšt v genech. Už její prababička totiž tíhla k…
Pro Američany je dodnes jednou z nejkontroverznějších žen jejich historie. Margaret Sanger…