9. 7. 2019 0:06, autor: Luboš Y. Koláček
Švédové si mladou královnu hned zamilovali. Přesto nebo právě proto každý její krok sledovali novináři a fotografové. Pár dní po svatbě manželé poskytli první společný televizní rozhovor. Silvia v tu dobu uměla švédsky jen pár frází a s Carlem Gustafem komunikovali v angličtině.
Silvia redaktora nejprve pozdravila několika jednoduchými švédskými frázemi. Byla samozřejmě v rozpacích, když on pokládal oběma otázky jen ve švédštině. „Pomoz mi!“ obrátila se novopečená manželka na svého manžela. Ten galantně pomohl s překladem. Bezprostředně po rozhovoru mu s úlevou zašeptala do ucha: „Miluji tě!“ – „Psss! Všude jsou novináři,“ reagoval Carl Gustaf.
Přítomní reportéři však tento okamžik nezmeškali a natočili. Upřímnost mladé ženy si tak získala srdce Švédů. Vyhrála první bitvu o srdce svých poddaných. A švédštinu se samozřejmě perfektně doučila.
„Někdo se zamiluje do režiséra, někdo do prezidenta. A já miluji krále.“
Vychovali tři děti – korunní princeznu Victorii, Carla Philipa a Madelaine. Od nich už mají sedm vnoučat. Silvia se vždy hodně věnovala charitě. Zajímá se o pacienty s demencí a Alzheimerem. Možná právě proto, že s touto nemocí zemřela její matka Alice. Podporuje vzdělávání nemocničního personálu, jak pracovat s lidmi trpícími demencí.
Ve volném čase ráda chodí do divadla a s manželem do přírody.
A žili šťastně až do smrti, chtělo by se říct… Jenže skandály a manželské krize se nevyhýbají ani královským párům.
Tento pár byl dlouhou dobu považován za naprosto ideální. V roce 2010 se však na veřejnost dostaly informace o četných králových milenkách. To mu velmi poškodilo pověst do té doby bezúhonného vzorného manžela. Jaká je pravda, vědí jen oni dva. Silvia se obrnila tichem a na dotazy novinářů o králově nevěře nikdy neodpovídala.
Ve stejném roce však další skandál zasáhl i ji. Historici odtajnili tajné archivní dokumenty, z kterých vyplývá, že Walter Sommerlath byl členem německé fašistické NSDAP a že svou berlínskou továrnu za podivných okolností „získal“ od německého Žida Efima Wechslera.
Královna se proti tomu ohradila a předložila novinářům důkazy, že Walter ve skutečnosti židovskému podnikateli umožnil uprchnout před fašismem, protože převzal jeho továrnu výměnou za přenechání kávové plantáže v Brazílii, kam se také Wechsler uchýlil. Její oponenti ji ovšem obvinili z přikrašlování reality.
Navzdory všem drbům a skandálům většina Švédů je na královskou rodinu hrdá. Hlavní zásluha patří Silvii, která změnila tradice královské rodiny a přiblížila ji lidem.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Královna Viktorie byla královnou Spojeného království Velké Británie a Irska od roku 1837 do roku…
Krásná a nejen obyvateli britských ostrovů obdivovaná Kate, manželka prince Williama, důstojně…
Britská královna Alžběta II. je nejdéle vládnoucím panovníkem v britské historii. V červnu 2022…
I britská královna je někdy „jen“ obyčejná žena a matka. Snachu Dianu přivítala do rodiny s…
Lady Dianě Spencerové bylo pouhých 20 let, když se provdala za britského následníka trůnu, prince…
Jejich milostný příběh se začal psát, když se třináctiletá Alžběta zamilovala do svého staršího…
Každá byla úplně jiná. Zatímco Alžběta se od dětství připravovala na panovnickou roli, její sestra…
Obyčejní lidé ji milovali, královskému paláci byla trnem v oku. Neuměla (a nechtěla) se podřizovat…
Komentáře