Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Silvia (77): Německá letuška s brazilskými kořeny na švédském trůně
Wikimedia Commons
Inspirace / Královské rodiny

Silvia (77): Německá letuška s brazilskými kořeny na švédském trůně

datum: 20. 1. 2021 0:05 autor: Markéta Vavřinová
Právě pro tuhle krásnou královnu složila skupina ABBA svůj největší hit Dancing Queen. Švédskou premiéru tato skladba měla den před svatbou Silvie se švédským králem Carlem Gustafem.

Kdo je tato žena, která doslova očarovala následníka švédského trůnu? Princ Carl Gustaf si užíval ženské přízně a vůbec to nevypadalo, že by pomýšlel na to, aby se usadil, natož snad v brzké době oženil. Pak stačil jeden večer v mnichovské restauraci v průběhu olympiády roku 1972 – a mladý muž se zamiloval.

Chytrá a vzdělaná dívka 

Silvia Renate Sommerlath se narodila 23. prosince 1943 v německém Heidelbergu. Otec Walter byl německý technik a podnikatel, kterého práce pro hutní společnost na nějaký čas přivedla do Brazílie. Tam se v roce 1925 oženil s místní dívkou Alicí Soares de Toledo.

Silvia byla nejmladší ze čtyř dětí a jediná dcera. V době jejího narození žili manželé Sommerlathovi už nějakou dobu v Berlíně. Po válce se opět přestěhovali do Sao Paula, kde se Walter stal šéfem firmy na výrobu oceli.

Do školy začala budoucí královna chodit v Sao Paulu, a když se rodina v roce 1957 definitivně vrátila do Německa, pokračovala ve studiu střední školy v Düsseldorfu, kde odmaturovala. Mezinárodní prostředí, ve kterém vyrůstala, a nepochybně i přirozené nadání ji vedly ke studiu jazyků. V Mnichově absolvovala obor překladatelství a tlumočnictví. Kromě rodné němčiny a portugalštiny plynně hovoří španělsky, anglicky a francouzsky, později se naučila švédštinu.

Přeskočila jiskra

Chvíli se živila jako letuška a pak získala práci na argentinském konzulátu v Německu. Není divu, že v rámci mnichovských olympijských her v roce 1972 inteligentní dívka s brilantní znalostí několika jazyků dostala nabídku doprovázet významné hosty a tlumočit jim. A na jedné večeři byla představena budoucímu švédskému králi.

„Bylo to, jako by mezi námi něco okamžitě přeskočilo,“ uvedl později švédský král.

Silvia a Carl Gustaf se zamilovali. Na tom by nebylo nic divého. Jenže sešněrovaná pravidla švédské královské rodiny umožňovala pouze manželství s urozenými příslušníky aristokracie a „prostá“ Němka byla nevhodnou adeptkou na manželku budoucího krále.

Monarchie lásce nepřeje

Carl Gustaf ztratil otce při leteckém neštěstí v lednu 1947, když mu bylo teprve devět měsíců, a byl vychováván pouze matkou a králem dědečkem Gustafem VI. Adolfem. Dědeček ani matka nad mladíkovým výběrem nevěsty radostí zrovna neplesali. Rozhodně nesouhlasili, aby se oženil s obyčejnou německou dívkou – a k tomu ještě o tři roky starší!

Mladý pár se k nelibosti rodiny dál scházel a nevypadalo to, že by se chtěli rozejít. Pak krátce po sobě zemřeli matka i dědeček a 15. září 1973 teprve sedmadvacetiletý mladý muž nastoupil na švédský trůn jako Carl XVI. Gustaf. Mezi prvními kroky nového krále byla příprava dekretu o možnosti uzavírání sňatků příslušníků královského rodu s neurozenými protějšky.

Pak se konečně Carl Gustaf mohl zasnoubit se Silvií a 19. června 1976 se vzali. Mimochodem, zmíněný dekret za tři desítky let pomohl i jejich dceři Victorii, která si vzala za manžela fitness trenéra.

„Mám brazilské srdce, německou mysl a švédskou duši,“ říká o sobě švédská královna.


Švédský král Karel XVI. Gustaf (73) a jeho žena Silvia (75) – „prostá“ žena z lidu, někdejší hosteska

9. 7. 2019 0:06, autor: Luboš Y. Koláček


Miluji tě!

Švédové si mladou královnu hned zamilovali. Přesto nebo právě proto každý její krok sledovali novináři a fotografové. Pár dní po svatbě manželé poskytli první společný televizní rozhovor. Silvia v tu dobu uměla švédsky jen pár frází a s Carlem Gustafem komunikovali v angličtině.

Silvia redaktora nejprve pozdravila několika jednoduchými švédskými frázemi. Byla samozřejmě v rozpacích, když on pokládal oběma otázky jen ve švédštině. „Pomoz mi!“ obrátila se novopečená manželka na svého manžela. Ten galantně pomohl s překladem. Bezprostředně po rozhovoru mu s úlevou zašeptala do ucha: „Miluji tě!“ – „Psss! Všude jsou novináři,“ reagoval Carl Gustaf.

Přítomní reportéři však tento okamžik nezmeškali a natočili. Upřímnost mladé ženy si tak získala srdce Švédů. Vyhrála první bitvu o srdce svých poddaných. A švédštinu se samozřejmě perfektně doučila.

„Někdo se zamiluje do režiséra, někdo do prezidenta. A já miluji krále.“

Šťastně žili a...

Vychovali tři děti – korunní princeznu Victorii, Carla Philipa a Madelaine. Od nich už mají sedm vnoučat. Silvia se vždy hodně věnovala charitě. Zajímá se o pacienty s demencí a Alzheimerem. Možná právě proto, že s touto nemocí zemřela její matka Alice. Podporuje vzdělávání nemocničního personálu, jak pracovat s lidmi trpícími demencí.

Ve volném čase ráda chodí do divadla a s manželem do přírody.

A žili šťastně až do smrti, chtělo by se říct… Jenže skandály a manželské krize se nevyhýbají ani královským párům.

Kostlivci v královské skříni

Tento pár byl dlouhou dobu považován za naprosto ideální. V roce 2010 se však na veřejnost dostaly informace o četných králových milenkách. To mu velmi poškodilo pověst do té doby bezúhonného vzorného manžela. Jaká je pravda, vědí jen oni dva. Silvia se obrnila tichem a na dotazy novinářů o králově nevěře nikdy neodpovídala.

Ve stejném roce však další skandál zasáhl i ji. Historici odtajnili tajné archivní dokumenty, z kterých vyplývá, že Walter Sommerlath byl členem německé fašistické NSDAP a že svou berlínskou továrnu za podivných okolností „získal“ od německého Žida Efima Wechslera.

Královna se proti tomu ohradila a předložila novinářům důkazy, že Walter ve skutečnosti židovskému podnikateli umožnil uprchnout před fašismem, protože převzal jeho továrnu výměnou za přenechání kávové plantáže v Brazílii, kam se také Wechsler uchýlil. Její oponenti ji ovšem obvinili z přikrašlování reality.

Navzdory všem drbům a skandálům většina Švédů je na královskou rodinu hrdá. Hlavní zásluha patří Silvii, která změnila tradice královské rodiny a přiblížila ji lidem.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

10 obrazů ze života španělské královny Letizie

10 obrazů ze života španělské královny Letizie

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 31. 5. 2021 0:05

„Mou ženou se stane ta, kterou budu milovat, která bude mít předpoklady stát se matkou mých dětí a…

Sophie (56): Nejoblíbenější snacha britské královny Alžběty

Sophie (56): Nejoblíbenější snacha britské královny Alžběty

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 10. 5. 2021 0:05

Sophie a její manžel princ Edward, nejmladší syn britské královny Alžběty II., vedou relativně…

Alice z Battenbergu (†84): Matka prince Filipa a tchyně britské královny

Alice z Battenbergu (†84): Matka prince Filipa a tchyně britské královny

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 12. 4. 2021 0:05

Její příběh by vydal na celý televizní seriál. Alice z Battenbergu (Mountbatten) se narodila hluchá…

Kateřina II. Veliká (†67): Messalina severu

Kateřina II. Veliká (†67): Messalina severu

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 17. 3. 2021 0:05

S vlivnou, mocnou a poživačnou římskou císařovnou 1. stolení našeho letopočtu spojovala Kateřinu…

10 zajímavostí o ženách z britské královské rodiny

10 zajímavostí o ženách z britské královské rodiny

Autor: redakce ve spolupráci s TV Spektrum, Datum: 17. 2. 2021 0:05

Manuální zručnost, šíření osvěty nebo feminismus. S čím vším prorazily ženy britské královské…

Marie Terezie (†63): Erotická císařovna

Marie Terezie (†63): Erotická císařovna

Autor: Luboš Y. Koláček, Datum: 22. 12. 2020 0:05

Jediná vládnoucí česká královna z rodu Habsburků měla „čarodějnické“ jméno a za milence „ďábla“.…

Harry a Meghan: Nejsledovanější pár současnosti

Harry a Meghan: Nejsledovanější pár současnosti

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 4. 11. 2020 0:05

Příznivci britské královské rodiny nechápou jejich rozhodnutí dobrovolně odejít z „firmy“. Bulvár…

Královna Núr: Američanka, která získala srdce jordánského kráje Husajna

Královna Núr: Američanka, která získala srdce jordánského kráje Husajna

Autor: Hana Lorencová, Datum: 12. 10. 2020 0:05

Na první pohled příběh jako z pohádky o tisíci a jedné noci ve skutečnosti asi tak pohádkový nebyl.…

Tip šéfredaktorky

Příběh Hanky: (52) Poklad na cizí zahradě

15. 5. 2021 0:05 autor podle příběhu Hany W. napsala Alžběta Morávková