Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Princezny Eugenie (30) a Beatrice (32): Vnučky královny Alžběty
Wikimedia Commons
Inspirace / Královské rodiny

Princezny Eugenie (30) a Beatrice (32): Vnučky královny Alžběty

datum: 8. 9. 2020 0:05 autor: Luboš Y. Koláček
Čilá princezna Eugenie i její pomalejší starší sestra Beatrice (32) „mají problém“. A to nejeden... Není snadné být britskou princeznou, neboť to vedle mnoha komplikovaně „slavných“ (a často i neslavně slavných) aristokratických příbuzných a kmotrů znamená mít i odpovědnost za rodovou linii, být neustále potenciálně připravena „převzít vládu“, což ale chce „o tom“ něco vědět, nejlépe tedy prostřednictvím studia. Zatímco britská princezna Eugenie (30) tohle všechno zvládá „levou zadní“, jak se říká, její o dva roky starší sestra Beatrice (32) – dyslektička – má přece jen trošku problém.

A ke všemu jejich otce pronásleduje drsná sexuální aféra. Sestřenice aktuálních nejžhavějších „následníků“ princů Williama (37) a Harryho (35), princezna Eugenie, prožívala v průběhu letošního srpna „hodně těžké dny“, jak píší deníky i magazíny. Rodiče jejího manžela Jacka (34) se totiž oba nakazili koronavirem.

A bylo to od počátku vážné: zatímco tchyně Nicola (67) osaměla v domácí péči, tchán George Brooksbank (71) dokonce skončil ve vážném stavu v nemocnici. Ve svém věku koneckonců patří mezi nejohroženější lidi v rámci onoho moderního celosvětového zdravotního „strašáku“. 

Beatrice kvůli stejné chorobě musela zrušit plánovanoi svatbu.

Dcerou zkaženého tatínka

Dnes třicetiletá britská princezna Eugenie z Yorku, narozená 23. března 1990 v Londýně, je dcerou poněkud kontroverzního prince Andrewa, vévody z Yorku, a jeho manželky Sarah – vévodkyně z Yorku.

S manželkou, s níž má ještě dceru Beatrice, se znali od dětství, jejich manželství vypadalo šťastně, nicméně se roku 1996 – dle médií „přátelsky“ – rozvedli. Princ Andrew je nyní notně zapleten či „namočen“ do monstrózního mezinárodního skandálu, sexuální aféry pedofilního miliardáře Jeffreyho Epsteina, s nímž prokazatelně užíval „služeb“ i těl nezletilých dívenek.

Ale co jeho mladičká dcera?

Konkrétním místem princeznina narození je prestižní londýnská královská Portland Hospital. Však je také princezna Eugenie šestým vnoučetem současné britské královny Alžběty II. a prince Philipa, vévody z Edinburghu. Její tetou (byť „vzdálenou“) byla slavná – opět kontroverzní, tedy z hlediska královského protokolu – princezna z Walesu Diana, žena královnina nejstaršího syna Charlese.

A tak bychom v aristokratických předcích princezničky Eugenie mohli pokračovat přes hrabata Spencerovy či Cavendishe, vévody z Devonshiru, jejího kmotra Ogilviho a dalších..., leč dosti už titulů a slavných příbuzných.

Princeznička

V kostele či chrámu St. Mary Magdalene Church v Sandrighamu osm měsíců po narození Eugenii rituálně (jak ostatně jinak!) pokřtil sám zdejší biskup Peter Notte. Své jméno získala po královně Viktorii z Battenberge (ta měla samozřejmě mnohem více jmen, a to včetně Eugenie), rodem Hessenské princezny a sňatkem španělské královny (její babičkou byla britská královna Viktorie).

Druhé jméno má po princezně Heleně Britské, též vnučce královny Viktorie. My se těch slavných osobností snad nezbavíme! Jenomže i to patří k věci – tedy k původu a jménu takové princezny. Ještě, že od školy už mohla – a musela – být sama za sebe, byť relativně. Školní léta jí začala na Winkfield Montessori a potom až do roku 1995 navštěvovala Upton House School ve Windsoru. Pak přešla do Coworth Park School a St George´s School. Posléze ještě Marlborough College, aby nakonec v září 2009 získala na Newcastle University bakalářský titul v rámci kombinace oborů historie umění, anglická literatura a politika – tu prostě nemůže taková princezna opominout. Co kdyby jednou musela vládnout britskému impériu? 

Je to docela hezká holka, ráda a poctivě se účastní všech královských akcí a od 12. října 2018 a 12.00 hodin je manželkou Jacka Brooksbanka, obchodníka s alkoholem, respektive s vínem. To zní přece jenom poněkud kultivovaněji. Manžel je navíc ambassadorem značky Casamigos.

Starší sestra měla dyslexii

Také o dva roky starší Beatrice se narodila (8. srpna 1988) v londýnské Portland Hospital, je pátým vnoučetem královny Viktorie, pokřtěna byla 20. prosince 1988 v Královské kapli St Jame´s Palace a též jejími kmotry byly slavné osobnosti. Na rozdíl od bezproblémové Eugenie je u ní v dětství zjištěna dyslexie, což je specifická porucha čtení, buď vrozená anebo získaná poškozením mozku. O tom, jak komplikovaný byl její porod však – jako veřejnost - nevíme nic.

Dyslexie se konkrétně projevuje poruchou učení, způsobené nesnázemi při učení se číst. „Dyslektik je výrazně ohrožen znesnadněním přístupu k tradičním vzdělávacím podnětům,“ dodává k tomu odborník. Přesto se i Beatrice, jíž se dostalo specifické dyslektické či spíše antidyslektické výuky, podařilo nakonec vystudovat Upton House School ve Windsoru a Coworth Park School, načež pokračovala na St George´s School, aby pak v rozmezí let 2008–2012 dokonce obhájila titul bakalář na oboru historie na Goldsmiths. Politiku zjevně nezvládla – nebo protě nechtěla (není disponována?) vládnout?

Vražedný covid nepřál svatbě, ani otec nebude

Také Beatrice se pravidelně účastní všech královských akcí, nicméně sama. Zatím se nevdala. Proč? Její dávno ohlášená svatba, která se měla odehrát 29. května v královské kapli, načež by následovala mnohačetná soukromá recepce v zahradách Buckhinghamského paláce, byla zrušena kvůli nebezpečí související s onemocněním covid-19. A to nejen vzhledem ke srocení příliš velkého počtu osob. Bere si – respektive hodlá – bohatého obchodníka Eduarda Mapelli Mozziho (37) z Itálie, takže by v té době stejně nemohla většina hostů z jeho maximálně promořené domoviny dorazit.

Do budoucna ale zatím „...nejsou žádní plány na změnu prostorů nebo velikosti svatby... Vlastně nyní o svatbě ani nepřemýšlejí...,“ vyjádřil se k tomu tradičně „zdroj blízký královské rodině“ magazínu People. Navíc už dopředu Beatrice vyškrtla ze seznamu hostí jméno svého vlastního otce, za něhož se hluboce stydí pro jeho mezinárodní aféru se zneužíváním mladistvých děvčátek a obvinění ze znásilnění. Nepovede ji tedy k oltáři a na svatbě ho vůbec nechce vidět.

Obě princezny pomáhají

Princezna Eugenie nicméně aktuálně pomáhá prostým lidem i království: po odchodu prince Harryho a jeho manželky Meghan z britské královské scény převzala některé z jejich královských povinností. Začala pomáhat hned po vypuknutí pandemie koronaviru, rozváží boxy s ovocem a zeleninou do nemocnice Hammersmith Hospital v západním Londýně, aby tak – dle médií – „ocenila obětavý boj zdejšího personálu s nákazou“.

Spolu se svou sestrou Beatrice prý sice – spolu s matkou Sarah Ferguson plánovaly rozvoz i do dalších londýnských nemocnic, jenže nakonec skončila v izolaci i ona samotná. A to prý i přesto, že vůbec není jisté, zda navštívila svého tchána a tchyni v době, kdy byli nakaženi. Podobně byli totiž izolováni i další členové královské rodiny v čele s jejím strýcem princem Charlesem (71) a jeho manželkou Camillou (72). Stranou se drží i samotná královna. Zatím jim nikdo neumřel.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

7 žen v životě prince Williama

7 žen v životě prince Williama

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 26. 2. 2024 0:05

Už dvě desítky let tvoří britský korunní princ William pár s Catherine, dříve Kate Middletonovou,…

7 žen Karla III. aneb „Charlieho andílci“

7 žen Karla III. aneb „Charlieho andílci“

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 12. 2. 2024 0:05

Tisk jim přezdíval „Charlie's Angels“ (Charlieho andílci) a modrooké krásky vyplňovaly prázdnotu v…

Ranija: Taková moderní královna

Ranija: Taková moderní královna

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 19. 11. 2023 0:05

Více než 7 milionů jejích fanoušků na Instagramu obdivovalo na přelomu roku fotografii jordánské…

Poslední léta života princezny Diany

Poslední léta života princezny Diany

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 7. 8. 2023 0:05

Díky sňatku s Charlesem v roce 1981 byla princezna Diana vnímána jako skutečná pohádková hrdinka.…

Kateřina II. Veliká (†67): Messalina severu

Kateřina II. Veliká (†67): Messalina severu

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 28. 7. 2023 0:05

S vlivnou, mocnou a poživačnou římskou císařovnou 1. stolení našeho letopočtu spojovala Kateřinu…

7 základních mezníků v životě vévodkyně Kate

7 základních mezníků v životě vévodkyně Kate

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 5. 5. 2023 0:05

Krásná a nejen obyvateli britských ostrovů obdivovaná Kate, manželka prince Williama, důstojně…

Charles (74) a Camilla (75): Láska, která musela počkat

Charles (74) a Camilla (75): Láska, která musela počkat

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 4. 5. 2023 0:05

V den, kdy zemřela princezna Diana, se Camilla Parker-Bowles stala nejvíce nenáviděnou ženou ve…

Wallis Simpsonová (†89): Žena, kvůli níž se britský král Edward VIII. vzdal trůnu

Wallis Simpsonová (†89): Žena, kvůli níž se britský král Edward VIII. vzdal trůnu

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 27. 4. 2023 0:05

Britská královská rodina ji slušně řečeno „nemusela“. Wallis Simpsonová natolik okouzlila…

Tip šéfredaktorky

KVÍZ: Znáte francouzskou kuchyni?

14. 1. 2024 14:50 autor -jav-