Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
11 obrázků ze života naivní princezny
Wikimedia Commons
Inspirace / Královské rodiny

11 obrázků ze života naivní princezny

datum: 28. 12. 2018 0:09 autor: Markéta Vavřinová
Obyčejní lidé ji milovali, královskému paláci byla trnem v oku. Neuměla (a nechtěla) se podřizovat přísným palácovým pravidlům. Pro své syny Williama a Harryho však Diana byla tou nejlepší mámou na světě.
 1. Nebyla syn Když se 1. července 1961 narodila, její rodiče nadšením nejásali. Frances a John Spencerovi doma měli dvě dcery Sarah a Jane a těšili se na syna, pro dceru ani neměli jméno. Syna se dočkali až za další tři roky. Ani toužebně očekávaný syn Charles (1964) ale nezachránil rozpadající se vztah. Frances milovala městský ruch a život na venkovském sídle Park House v Norkfolku ji nudil. V roce 1969 odešla za ženatým milencem Peterem Shandem Kyddem do Londýna.
 2. Dva roky neviděla matku Po rozvodu byly všechny čtyři děti svěřeny do péče otci. Ten si na výchovu dětí a péči o ně najal chůvy a vychovatelky. S matkou se děti potkaly až po dvou letech.
 3. Škola jí nešla Diana nebyla nijak výrazně nadaná a ve škole nevynikala v žádném předmětu. „Pochvala za snahu“ a pohár za péči o své morče Peanuts, to byla jediná ocenění, která si ze školy přinesla. Otec to nemohl rozdýchat a po Dianině dalším neúspěchu, kdy nesložila zkoušky na jinou školu, ji poslal do penzionu do Švýcarska. Prominentní školu navštěvovaly dívky z „lepších rodin“, dcery byznysmenů i evropské šlechty. Ani tam však nevydržela a utekla. Diana odjela k matce do Londýna a vydělávala si jako „au pair“ v bohatých rodinách.
 4. Setkání s princem Britský korunní princ Charles „lovil“ budoucí manželku ve vodách místní šlechty. Dokonce nějakou dobu chodil s Dianinou starší sestrou Sarah. Dianu samozřejmě znal, ale osudové pro oba bylo setkání v Sandringhamu roku 1980. Dvaatřicetiletý princ byl pod tlakem svých rodičů, královny Alžběty a prince Filipa, kteří usoudili, že nejstarší syn má nejvyšší čas se oženit. Devatenáctiletá Diana byla ideální adeptkou na manželku korunního prince – byla mladá, pocházela z urozeného rodu a byla panna. Ač to zní zvláštně, před necelými čtyřmi desítkami let bylo panenství podmínkou!
 5. Rozdílní lidé Těžko bychom hledali dva tolik odlišné lidi! Diana byla mladá a naivní, milovala romantickou četbu, tanec a hudbu skupin ABBA a Queen. Charlese zajímal lov a rybolov, zahradničení a ekologie. Diana byla do Charlese zamilovaná, Charles stále miloval milenku Camillu Parker Bowles a svazek s Dianou bral jako povinnost.
 6. Manželství ve třech Ačkoli se mladému páru narodili dva synové, William a Harry, jejich cesty se velice brzy začaly rozcházet. Diana toužila po lásce, která neexistovala, a trpěla psychickými potížemi, které se mj. projevovaly bulimií a demonstrativními pokusy o sebevraždu. Charles hledal stále častěji útěchu u Camilly.
 7. Trápení při oficiálních příležitostech Pro nedovzdělanou Dianu bylo utrpení konverzovat s hosty při královských večeřích. Politice nerozuměla, sofistikované vtipy nechápala. Jak jednou povzdechla: „Jediné, o čem jsem se s nimi mohla bavit, bylo to pitomé počasí.“
 8. Věčně zamilovaná Zatímco Charles trávil stále více času u Camilly, Diana hledala lásku. James Hewitt, který ji učil jezdit na koni, byl jedním z jejích milenců. Zradil ji, když chtěl později prodat jejich milostné dopisy. Dva roky vydržela láska Diany a pákistánského lékaře Hasnata Khana. Diana si ho dokonce chtěla vzít, ale Hasnat dal zpátečku. Dobře si uvědomoval odlišný svět kultur, ve kterých oba vyrostli.
 9. Nejlepší máma Můžeme si o ní myslet cokoli, ale pro své syny by dýchala. Maximálně se jim věnovala, chtěla, aby vyrůstali jako „obyčejní“ kluci. Ráda je například brala na obědy k McDonaldovi.
 10. Našla se v charitě Jak se manželé postupně odcizovali, hledala Diana možnost seberealizace. Navštěvovala sanatoria, kde se léčily děti nakažené AIDS. Stala se dokonce velvyslankyní Červeného kříže a bojovala proti použití nášlapných min.
 11. Poslední láska Syn miliardáře Al-Fayeda Dodi byl Dianinou osudovou láskou. Údajně prý si plánovali svatbu a do Paříže odjeli na zásnuby. Jak to doopravdy bylo, to už jsou jen spekulace. Faktem je, že při projížďce Paříží 31. 8. 1997 byl jejich řidič Henri Paul prokazatelně opilý a došlo k havárii. Diana a Dodi zemřeli. Krásné princezně bylo pouhých šestatřicet let...

Další články z rubriky

Tip šéfredaktorky

5 tipů, jak posílit imunitu

10. 2. 2020 15:00 autor -an-