Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Monacký kníže Albert, kdysi nejžádanější starý mládenec se nikdy nechtěl ženit
Wikimedia Commons
Inspirace / Královské rodiny

Monacký kníže Albert, kdysi nejžádanější starý mládenec se nikdy nechtěl ženit

datum: 15. 10. 2019 0:05 autor: Luboš Y. Koláček
Jmenuje se Albert Alexander Louis Pierre Grimaldi, ale také (a to zejména) Albert II. Monacký, neboť je to aktuální kníže a tedy i nejvyšší vládce a monarcha světoznámého Monaka.

Zde se také narodil (v Monaco-Ville) 14. března 1958 jako syn panujícího monackého knížete Rainiera III. (1923-2005) a jeho tehdejší manželky, slavné americké herečky Grace Kelly (1929-1982). Grace byla opakovaně prohlášena jednou z nejkrásnějších a nejerotičtějších hereček v historii Hollywoodu, leč Albert II. je spíše šarmantní po tatínkovi než krásný po mamince...

Vládce malé zemičky

Princ Albert vyrůstal v Monaku a nějakou dobu ve Francii, to když jeho matka opustila tatínka a odstěhovala se do Paříže. Vystudoval politologii na univerzitě v americkém Amherstu, sloužil u francouzského námořnictva, pracoval pro několik společností ve Francii a Spojených státech. Po tragické smrti své matky se vrátil do Monaka a pomáhal otci s vládou. Když kníže Ranier III. zemřel, Albert stanul v čele zdejšího miniaturního, byť proslulého knížecího státečku.

Po většinu svého života byl označován za nejžádanějšího starého mládence na světě, na veřejnosti se nejraději ukazoval s nejkrásnějšími modelkami a herečkami v čele s Naomi Campbell, Angelinou Everhart, Brooke Shields, Gwyneth Paltrow či Claudií Schiffer.

Má dvě sestry, dvě děti manželské a dvě nemanželské

Albert má ze zmíněného rodičovského sňatku ještě starší sestru Caroline a mladší Stéphanie, on sám má pak dvě manželské a dvě nemanželské děti. Nemanželskými jsou holčička Jazmin Grace Rotolo (4. března 1992), kterou má s Tamarou Rotolo, a pak také Alexandr Coste (24. srpna 2003), jehož matkou je Albertova někdejší milenka Nicole Coste.

Oficiálně se oženil až 2. července 2011, a to s bývalou jihoafrickou plavkyní Charlene Witstockovou, s níž byl zasnouben od 23. června 2010, aby se pak již manželskému páru (a to je důležité!) dne 10. srpna 2014 narodila dvojčátka Jacques a Gabriela. Teprve ona se totiž stala oficiálními následníky trůnu knížete Alberta. S Charlene měli sňatek jak občanský (1. července 2011), tak o den později i církevní.

Otcovství si ověřil přes DNA, „levoboký“ syn nemá nárok na trůn

U nemanželských dětí přiznal Albert otcovství až poté, co si ho ověřil testy DNA. Dceru Jasmínu (Jazmin), která se narodila v kalifornském Palm Springs, tak potenciální kníže přijal za svou až dva měsíce po jejím narození. Asi příliš nevěřil její matce Tamaře Rotolo (nar. 1961), bývalé servírce, dnes oficiálním povoláním realitní makléřce.

Pokud jde o syna Alexandra Costy, ten se narodil v Paříži a má za maminku bývalou tožskou letušku Nicole Coste. Pro neznalé dodejme, že Tožská republika (République togolaise) leží v západní Africe na Atlantském pobřeží v Beninském zálivu. Nemanželský synek má ovšem smůlu, pokud jde o nárokování trůnu po tatínkovi: podle monacké ústavy se totiž nárok na trůn na nemanželského syna nevztahuje.

Známý playboy, co se vyspal s kdejakou servírkou i celebritou

V souvislosti se svatbou Alberta a Charlene si bulvární deníky smlsly hlavně na skutečnosti, že „...Albert je známý playboy“, který se „vyspal nejen s kdejakou servírkou či pokojskou“, ale „chodil také s řadou předních světových celebrit“. Jako zapřísáhlý starý mládenec prohlásil Albert ještě v roce 2006, že se nebude ženit „...ani v dohledné době, ani ve vzdálené budoucnosti“. A vida!

„Nebude to mít s knížetem rozhodně lehké,“ prorokovali Charlene bulvárníci. V den jejich svatby navíc portál stanice ABS News dodal, že novopečená kněžna „má v Monaku málo přátel a nemluví francouzsky, oficiálním jazykem knížectví.“ Zatím si však vede dobře a také Albert působí, jako by konečně potkal „tu pravou“. Jedno je jisté: oba dominantně pojí jejich životní láska ke sportu.

Kníže je aktivním sportovcem, pokořil i severní pól

Však to má v genech: už dědeček z matčiny strany John Brendan Kelly (1889–1960) byl jedním z nejlepších amerických veslařů. USA reprezentoval na třech olympijských hrách, vždycky získal zlatou medaili – a přitom vyhrál celkem 126 závodů v řadě za sebou.

Také Albert se zúčastnil pěti olympijských her, a to (v letech 1988, 1992, 1994, 1998 a 2002) zimních OH na bobech, zatímco v horku absolvoval dvakrát (1985 a 1986) slavné rallye Paříž-Dakar. O případných medailích se však oficiálně opatrně mlčí.

Na druhou stranu je zcela nezpochybnitelné, že dne 16. dubna 2006 pokořil severní pól – a to jednoznačně jako první a zatím jediná hlava nějakého státu. Na pólu byl s ruskou expedicí, která měla upozornit veřejnost na problém globálního oteplování. O stejný výkon se zhruba o sto let dříve pokoušel jeho dědeček Albert I., který však neuspěl. Abychom nezapomněli: kníže Albert má také černý pás v judu.

Sportu prospívá i jako činovník, je mu blízký Červený kříž

Albert se už roku 1985 stává členem Mezinárodního olympijského výboru, dva roky předtím byl ustanoven předsedou domácí Monacké federace plavání. Od roku 1984 je také předsedou Monackého Yacht klubu a Monacké atletické federace. Aby toho však nebylo dost, musíme vzpomenout i na jeho předsednictví v Monackém olympijském výboru (od roku 1994) a v Monacké federaci moderního pětiboje (1999).

Po smrti své matky Grace, která zemřela roku 1982 při fatální autonehodě, se Albert stal předsedou monackého Červeného kříže a místopředsedou Nadace Grace Kelly. Po matčině vzoru pak 27. června 2006 založil svou vlastní nadaci, která má oficiální název Nadace Alberta II. Monackého a je zaměřena k ochraně přírody a na trvale udržitelný rozvoj.

Koho to má za kněžnu?

Vlastním jménem Charlene Lynette Wittstock se narodila 25. ledna 1978 v Rhodesii (Zimbabwe) jako dcera Michaela a Lynette Witstockových. Zimbabwská republika je vnitrozemským státem na jihovýchodě Afriky. Rodina se roku 1989 přestěhovala do Gautengu v Jihoafrické republice.

A právě tuto zemi pak sportovně založená Charlene reprezentovala jako plavkyně roku 2000 na olympijských hrách v Sydney. S Albertem se roku 2000 seznámila v Monaku na plaveckých závodech. V knížectví žije trvale od roku 2006. O rok později ukončila sportovní kariéru.

Africká kněžna má „privilegium bílé“

Nejde tady vůbec o to, že by snad – v tomto případě – někdo „černošce“ udělil nějaké „bělošské“ privilegium. Kněžna Charlene je totiž „bílá jako padlý sníh“, tedy běloška, a to dokonce blondýnka s modrýma očima. Pokud jde o ono privilegium, pak se jedná o speciální „privilegium bílé“ (francouzsky „Le privilége du blanc“, italsky „il privilegio del blanche“) vybraných katolických královen či princezen.

V reálu jde o to, že taková žena smí předstupovat před papeže, v rámci oficálních akcí, v šatech bílé barvy. Všechny ostatní ženy totiž, a to včetně některých světových panovnic, předstupují před hlavu katolické církve jedině v dlouhých černých šatech s dlouhými rukávy. Monacké kněžně Charlene toto privilegium dal v roce 2013 osobně papež Benedikt XVI., který ho uděluje výhradně katolickým panovnicím. Nemůže se jím proto pyšnit třeba nizozemská královna Maxima, kněžna z Lichtenštejnska či královna Lesotha.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

7 žen Karla III. aneb „Charlieho andílci“

7 žen Karla III. aneb „Charlieho andílci“

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 12. 2. 2024 0:05

Tisk jim přezdíval „Charlie's Angels“ (Charlieho andílci) a modrooké krásky vyplňovaly prázdnotu v…

Ranija: Taková moderní královna

Ranija: Taková moderní královna

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 19. 11. 2023 0:05

Více než 7 milionů jejích fanoušků na Instagramu obdivovalo na přelomu roku fotografii jordánské…

Poslední léta života princezny Diany

Poslední léta života princezny Diany

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 7. 8. 2023 0:05

Díky sňatku s Charlesem v roce 1981 byla princezna Diana vnímána jako skutečná pohádková hrdinka.…

Kateřina II. Veliká (†67): Messalina severu

Kateřina II. Veliká (†67): Messalina severu

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 28. 7. 2023 0:05

S vlivnou, mocnou a poživačnou římskou císařovnou 1. stolení našeho letopočtu spojovala Kateřinu…

7 základních mezníků v životě vévodkyně Kate

7 základních mezníků v životě vévodkyně Kate

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 5. 5. 2023 0:05

Krásná a nejen obyvateli britských ostrovů obdivovaná Kate, manželka prince Williama, důstojně…

Charles (74) a Camilla (75): Láska, která musela počkat

Charles (74) a Camilla (75): Láska, která musela počkat

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 4. 5. 2023 0:05

V den, kdy zemřela princezna Diana, se Camilla Parker-Bowles stala nejvíce nenáviděnou ženou ve…

Wallis Simpsonová (†89): Žena, kvůli níž se britský král Edward VIII. vzdal trůnu

Wallis Simpsonová (†89): Žena, kvůli níž se britský král Edward VIII. vzdal trůnu

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 27. 4. 2023 0:05

Britská královská rodina ji slušně řečeno „nemusela“. Wallis Simpsonová natolik okouzlila…

9 málo známých faktů o Kleopatře

9 málo známých faktů o Kleopatře

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 22. 2. 2023 0:05

Život a smrt jedné z nejmocnějších žen starověku dodnes vyvolává řadu otázek. Co víme o královně…

Tip šéfredaktorky

KVÍZ: Znáte francouzskou kuchyni?

14. 1. 2024 14:50 autor -jav-