Princezně Alžbětě bylo osm a Margaret šest let, když se jejich strýc Eduard VIII. v roce 1936 vzdal britského trůnu, aby se mohl oženit s rozvedenou Wallis Simpsonovou.
Jeho rozhodnutí převrátilo život obou dívek, protože jejich otec se stal králem Jiřím VI. a starší dcera, princezna Alžběta, jeho předpokládanou nástupkyní.
Od té chvíle se s Margaret a Alžbětou zacházelo rozdílně, což vedlo k Margaretině údajnému nářku:
„Teď, když je tatínek král, já nejsem nic.“
Aby se Alžběta připravila na své případné povinnosti královny, byla vzdělávána v dějepisu a musela studovat všechna pravidla, která budoucí královna musí znát.
O dva roky mladší Margaret se chtěla připojit, ale rodina to nepovažovala za nutné. Místo toho se Margaret učila s guvernantkou a její výuka mj. zahrnovala i hudbu a tanec. Margaret později cítila, že mohla v životě dosáhnout více, kdyby se jí dostalo patřičného vzdělání.
Rodiče nemohli změnit skutečnost, že na trůn nastoupí pouze jedna z jejich milovaných dcer. Aby to Margaret vynahradili, začali jí dopřávat, co chtěla. Zejména její otec Jiří VI. ji hýčkal a rozmazloval. Jako malá tak neznala žádné „ne“. S otcem si byli vždy velmi blízcí. Ten byl známý tím, že říkal:
„Lilibet (Alžběta) je mou pýchou, Margaret mou radostí.“
Princezna Margaret byla považována za černou ovci královské rodiny. Ačkoli Margaret svou sestru milovala a respektovala monarchii, její chování, dobré i špatné, často představovalo kontrast ke královně.
Zatímco Alžběta byla zodpovědná, Margaret si užívala, byla většinou lhostejná k povinnostem místo toho, aby se jim nezištně věnovala, jak se od ní očekávalo. Neměla problém porušovat hranice a chybělo jí odhodlání je dodržovat.
V letech po druhé světové válce byla královská rodina velmi populární. Milostný příběh princezny Alžběty a její manželství s Philipem, vévodou z Edinburghu, lidi okouzlil. Vždy však byla vnímána spíše jako usedlá a konzervativní postava, která se jednoho dne stane královnou.
Margaret naopak veřejnost fascinovala, protože se zdálo, že se nebojí změn a je ochotná posouvat hranice.
V době, kdy ženy z vyšších vrstev neměly na veřejnosti kouřit, byla Margaret viděna, jak si po večeři vychutnává cigaretu. Její módní styl ovlivnil miliony žen. Při jedné cestě se někdo vloupal do jejího hotelového pokoje, protože fanoušci chtěli informace o laku na nehty, který preferovala.
Margaretin milostný příběh s Peterem Townsendem, pohledným válečným hrdinou, který nastoupil do služeb Buckinghamského paláce, dojímal poddané. Margaretiny city k němu byly patrné na korunovaci její sestry v roce 1953.
Townsend byl rozvedený, ale většina lidí si přála, aby Margaret byla s mužem, kterého milovala. Dokonce i ministerský předseda Winston Churchill byl zpočátku pro, údajně řekl:
„Jaká rozkošná partie. Půvabná mladá královská dáma provdaná za galantního mladého letce, v bezpečí před nebezpečími a hrůzami války.“
Churchill se však brzy přidal k zástupu představitelů establishmentu – vlády, církve a paláce, kteří byli proti sňatku. Královna Alžběta II. byla hlavou anglikánské církve, která rozvody nepřipouštěla.
Margaret a Peter Townsend se proto rozešli a Margaret v roce 1955 oznámila, že se bude řídit svou povinností a nevezme si ho. Ačkoli ve hře mohly být i jiné faktory, veřejnost měla za to, že Margaret byla od muže, kterého milovala, oddělena kvůli zastaralým pravidlům monarchie.
Zatímco Alžběta nastoupila na trůn už ve svých 25 letech, v Margaretině dospělém životě byl vždy prostor pro zábavu. Ráda chodila do divadla a nočních klubů a domů se někdy vracela až v brzkých ranních hodinách.
Další den obvykle začínal pozdní snídaní, než se nastal čas plnit královské povinnosti. Ani po svatbě s fotografem Antonym Armstrongem-Jonesem v roce 1960 a po narození dvou dětí se nezklidnila.
Přesto Margaret očekávala, že její okolí bude dodržovat protokol a trvala na oslovení „madam“. Na rozdíl od své sestry a matky také neměla žádné zábrany dávat najevo svou znuděnost při plnění královských povinností.
Spisovatel Gore Vidal, který se s Margaret znal, vyprávěl, jak jednou řekla:
„Když jsou dvě sestry a jedna je královna, která musí být zdrojem cti a všeho dobrého, druhá musí být ohniskem zloby, prostě ta zlá sestra.“
Margaret byla kritizována za nadměrné výdaje. Okázalá svatba, nákladné líbánky, následná renovace Kensingtonského paláce a cesta po Spojených státech se dostaly pod palbu kritiky.
Své příznivce si nezískala ani tehdy, když nechala osmitýdenní dítě s chůvou a vydala se do Karibiku, nebo když přestala trávit dovolenou v Británii ve prospěch teplejších krajin.
Nejtvrdší kritika Margaret přišla, když byla na ostrově Mustique vyfotografována s mladším mužem – a to ještě jako vdaná. V roce 1978 Margaret prolomila další královskou bariéru, když se stala prvním členem královské rodiny, který se v Británii rozvedl od dob Jindřicha VIII.
Přestože královna možná ne vždy chování své sestry schvalovala, zůstaly si obě blízké až do Margaretiny smrti v roce 2002. Jejich rozdílné názory ani skutečnost, že jedna byla královnou a druhá „jen“ její sestrou a princeznou, nikdy nenarušily jejich blízký vztah.
Rádi vaříte a pečete a chcete i ostatním prozadit rodinný recept? Recept + fotku posílejte na redakce@casjenprome.cz. Za každý recept s fotkou, který uveřejníme, pošleme hezkou knihu receptů jako dárek!
I britská královna byla někdy „jen“ obyčejná žena a matka. Snachu Dianu přivítala do rodiny s…
Marie Antoinetta je často popisována jako marnotratná manželka, která se pletla do politických…
S vlivnou, mocnou a poživačnou římskou císařovnou 1. stolení našeho letopočtu spojovala Kateřinu…
Milostný příběh královny Alžběty II. a prince Filipa se začal psát už ve 30. letech minulého…
Láska k dvakrát rozvedené Američance Wallis způsobila, že Eduard VIII. odstoupil z britského trůnu.…
Život a smrt jedné z nejmocnějších žen starověku dodnes vyvolává řadu otázek. Co víme o královně…
V jejích žilách kolovala krev Habsburků, belgické královské dynastie Koburků, francouzských…
Nejen Britové spekulují, co se vlastně děje s princeznou Kate. Královská rodina totiž o zdravotním…