Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Kiko (55) a Fumihito Akišino (55): Obyčejná dívka a zamilovaný princ
Wikimedia Commons
Inspirace / Královské rodiny

Kiko (55) a Fumihito Akišino (55): Obyčejná dívka a zamilovaný princ

datum: 4. 11. 2021 0:05 autor: Anna Vágnerová
Přivdat se do nejstarší vládnoucí dynastie na světě se dlouhá staletí podařilo jen dívkám s modrou krví. Kiko, matka jediného mužského potomka této rodiny a zřejmě budoucího japonského císaře, vyrostla v normální rodině žijící v malém bytě. Tisk ji označoval jako „princeznu z bytu“.

„Otec mi řekl, že musím převzít odpovědnost za vlastní život a že bych si svatbu s Ayou měla dobře promyslet, než se definitivně rozhodnu,“ odpověděla Kiko na otázku, jak rodiče reagovali na zprávu, že se chce provdat za člena japonské královské rodiny.

To bylo v září 1989, kdy konzervativní zástupci chryzantémového trůnu oficiálně oznámili zásnuby třiadvacetiletého prince s Kiko. Tiskovou konferenci, které se snoubenci osobně zúčastnili, vysílaly všechny japonské televizní stanice. Mladá vzdělaná žena bez problémů, obratně a s humorem reagovala na dotazy novinářů.

Je třeba připomenout, že tradici „obyčejných“ nevěst prolomila její tchyně Mičiko, manželka bývalého císaře Akihita. Synové císařského páru pak následovali rodiče. Korunní princ Naruhito si vzal Masako, dceru diplomata, a druhorozený Fumihito Akišimo právě Kiko.

Rozdílný vstup do života

Když se 11. září 1966 ve městě Šiuzoka narodila Kiko Kawašima, její otec Tatsuhiko Kawašima získal možnost pokračovat ve studiu na Pensylvánské univerzitě. Tak se Tatsuhiko s manželkou Kazuyo i malou dcerkou přestěhovali do Filadelfie. Odtud se na čas přemístili do Vídně, kde otec rodiny pracoval v Mezinárodním institutu po analýzu aplikovaných systémů.

Kiko tedy od malička perfektně hovoří anglicky a německy. Po návratu do Japonska v roce 1972 Tatsuhiko nastoupil jako profesor ekonomie na tokijskou univerzitu Gakušuín a s manželkou, dcerou a mladším synem žili v malém bytě ve studentském kampusu.

To Akišino měl vstup do života mnohem slavnostnější. Narodil se 30. listopadu 1965 v nemocnici tokijského císařského paláce. Dostal jméno Fumihito a doma mu říkali Aya. Je druhým v řadě následníků na japonský trůn. Po prestižní soukromé základní a střední škole v Gakušuínu nastoupil na univerzitu.

Nevzdám se ji!

Univerzitní prostředí bylo místem, kde se mladí lidé potkali. Kiko studovala psychologii, o necelý rok starší Aya se zapsal na biologii a politické vědy. Jemu bylo dvacet, jí teprve devatenáct. V roce 1986 Ayo požádal Kiko o ruku.


Naruhito a Masako: Jediný vládnoucí císařský pár na světě

Jenže to nebylo tak jednoduché. Podle pravidel se nejprve má oženit prvorozený syn – a o pět let starší Naruhito se zatím do chomoutu nehnal. Další překážkou byl i původ Kiko. Ayova matka Mičiko sice nebyla šlechtična, ale její rodina byla velmi bohatá a vlastnila významné potravinářské firmy.

Proti sňatku nejvíc vystupovala princova babička Nagako a především tzv. The Imperial Household Council, který mj. schvaluje „nerovné“ sňatky. Členy této instituce jsou vždy dva zástupci císařské rodiny, předseda vlády a dalších sedm vysoce postavených státních a parlamentních představitelů.

Zamilovaný princ ale začal vyhrožovat, že se vzdá závazků a povinností k rodině a s Kiko se ožení. Nakonec zasáhla Mičiko a pomohla mladšímu synovi získat potřebný souhlas.

Studující manželé

Termín zásnub se pak musel odsunout poté, co v lednu 1989 zemřel Ayův dědeček císař Hirohito a bylo potřeba dodržovat určitou dobu smutek.

A tak teprve 12. září 1989 se mladý pár konečně mohl zasnoubit a 29. června 1990 se konala svatba. Při této příležitosti Fumihito obdržel titul Princ Akišino.

Už na tiskové konferenci u příležitoti zásnub oba prohlásili, že chtějí dál studovat. Aya, teď už princ Akišino, absolvoval magisterské stuium biologie ve Velké Británii a poté získal doktorát z ornitologie. Kiko pokračovala v psychologii, z které má také doktorát.

Manželé si našli čas i na děti. Dcery Mako a Kako přišly na svět v roce 1991 a 1994. Dvanáct let poté, v září 2006, se narodil ještě Hisahito – ten zamíchal kartami v následnictví na trůn.

Protože korunní princ Naruhito má pouze dceru, v kuloárech se mluvilo o možnosti změny pravidel nástupnictví na chryzantémový trůn tak, aby na něj mohla usednout i žena. Narozením Hisahita se situace změnila a zdá se, že to bude právě on, kdo jednou bude vládnout Japonsku.

A ve stopách rodičů jde nejstarší princezna Mako. Zřekla se všech titulů a nedávno se z lásky provdala za dlouholetého přítele Kei Komuru. Ale to už je zase jiná pohádka...


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

7 základních mezníků v životě vévodkyně Kate

7 základních mezníků v životě vévodkyně Kate

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 22. 6. 2022 0:05

Krásná a nejen obyvateli britských ostrovů obdivovaná Kate, manželka prince Williama, důstojně…

10 věcí, které možná nevíte o britské královně

10 věcí, které možná nevíte o britské královně

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 20. 6. 2022 0:05

Britská královna Alžběta II. je nejdéle vládnoucím panovníkem v britské historii. V červnu 2022…

Alžběta II. a Diana: Taková normální tchyně a snacha?

Alžběta II. a Diana: Taková normální tchyně a snacha?

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 6. 6. 2022 0:05

I britská královna je někdy „jen“ obyčejná žena a matka. Snachu Dianu přivítala do rodiny s…

Diana: Jak lidová princezna změnila svět

Diana: Jak lidová princezna změnila svět

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 26. 5. 2022 0:05

Lady Dianě Spencerové bylo pouhých 20 let, když se provdala za britského následníka trůnu, prince…

Zamilovaná královna a (ne)věrný Filip

Zamilovaná královna a (ne)věrný Filip

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 23. 5. 2022 0:05

Jejich milostný příběh se začal psát, když se třináctiletá Alžběta zamilovala do svého staršího…

Královské sestry: Zodpovědná Alžběta a rebelující Margaret

Královské sestry: Zodpovědná Alžběta a rebelující Margaret

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 12. 5. 2022 0:05

Každá byla úplně jiná. Zatímco Alžběta se od dětství připravovala na panovnickou roli, její sestra…

Diana (†36): Ze života naivní princezny

Diana (†36): Ze života naivní princezny

Autor: Hana Lorencová, Datum: 2. 5. 2022 0:05

Obyčejní lidé ji milovali, královskému paláci byla trnem v oku. Neuměla (a nechtěla) se podřizovat…

Alice z Battenbergu (†84): Matka prince Filipa a tchyně britské královny

Alice z Battenbergu (†84): Matka prince Filipa a tchyně britské královny

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 25. 4. 2022 0:05

Její příběh by vydal na celý televizní seriál. Alice z Battenbergu (Mountbatten) se narodila hluchá…

Tip šéfredaktorky

SOUTĚŽ Gely na intimní hygienu sebamed

16. 6. 2022 14:30 autor -red-