Při přípravě jíšky, která je základem každé dobré zahuštěné polévky, zkuste použít místo obyčejného másla ghí. „Jde o čistý máselný tuk nejvyšší kvality získaný přepuštěním čerstvého másla, který dodá jídlu jedinečnou jemnou chuť. Navíc je to zdravější varianta – například ajurvéda považuje ghí za zásadní potravinu pro zdravý vzhled, mentální rovnováhu a dobré trávení,“ říká Andrea Dostálová ze společnosti České Ghíčko a dodává, že podle ajurvédy je vhodné podávat polévku k snídani – pro zahřátí organismu.
Využití ghí v teplé kuchyni je z mnoha důvodů výhodné – ghí má vysoký bod zápalu, nepřipaluje se, a navíc krásně voní. „V době, kdy ještě nebyly běžně k dispozici lednice a mrazáky, mělo přepuštěné máslo své nezastupitelné místo v kuchyni právě pro svou trvanlivost. A pokud se podíváme do starých kuchařských knih, zjistíme, že se ghí používalo ke smažení, maštění knedlíků, kaší, brambor, do polévek a omáček, k potírání drůbeže, při pečení koláčů i buchet,“ připomíná Andrea Dostálová.
Bramboračka chutná nejlépe s čerstvým chlebem, a pokud navíc krajíce namažete ghíčkem, kombinace jednotlivých chutí bude ještě výraznější. Můžete vyzkoušet i ochucené a bylinkové varianty ghí nebo si ho sami kořením dochutit.
Rádi vaříte a pečete a chcete i ostatním prozadit rodinný recept? Recept + fotku posílejte na redakce@casjenprome.cz. Za každý recept s fotkou, který uveřejníme, pošleme hezkou knihu receptů jako dárek!
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Zdravá polévka nejen na jaro!
„Tohle je má tutovka, která zahřeje i zasytí,“ říká naše kulinární redaktorka Eva. „S krupicí mé…
Polévka je grunt, jak říkaly naše babičky. Ta zeleninová je zdravá, a přitom zasytí.
Je nejen chutná, ale také zdravá a vhodná při detoxikaci organismu!