
Zdraví na cestách
Pokud preventivní opatření selhala, postihly vás opakované řídké stolice a zvracení, je především potřeba zajistit dostatečnou hydrataci organismu. Po malých dávkách do sebe musíte v průběhu 24 hodin vpravit 3-4 litry tekutin, ideálně černý čaj nebo minerálku. A samozřejmě užívejte léky (Imodium, Smecta, Endiaron apod.), dávkování podle příbalového letáku.
Další den s jídlem raději opatrně, vařený brambor, banány nebo rýžový či mrkvový vývar úplně postačí. Teprve pak pomalu „najíždíme“ na běžnou stravu.
Při těžším průběhu nemoci (průjem po 2 dnech neustupuje, trvalí bolesti břicha, tělesná teplota neklesá pod 38 °C, ve stolici je krev), okamžitě vyhledejte lékaře.
Do zavazadla vždy přibalte základní cestovní lékárničku, abyste „vydrželi“, než objevíte místní lékárnu. Do lékárničky patří:
- Průjem: např. Imodium, Smecta, živočišné uhlí, Endiaron
- Bolest a teplota: Panadol či Paralen, Ibalgin nebo Ibuprofen, příp. Aspirin a Ataralgin
- Škrábání v krku: uleví mj. Septolete, Strepsils, Neo-Angin
- Spáleniny kůže: Panthenol
- Úrazy: pružné obinadlo, obvaz, náplast, dezinfekce
- Nevolnost v dopravních prostředcích: osvědčily se Kinedryl, Nokinal nebo Travel Gum
- Alergie a štípnutí hmyzem: Zyrtec, Zodac, Fenistil
- Mykózy: např. Canesten
- Pálení očí: Opthalmo-Septonex
V případě výletů „mimo“ civilizaci se hodí dezinfekce na čištění vody (Aqua Steril či Sanosil).
Hlavně nezapomeňte na léky, které berete pravidelně. Ty mějte vždy u sebe a v letadle je rozhodně nedávejte do zavazadlového prostoru!
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Další články z rubriky

Jak důležité je správné stravování pro zdraví ve starším věku?
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 25. 11. 2023 0:05Na otázky čtenářů odpovídá PharmDr. Ivana Lánová, odborná konzultantka lékáren BENU.

Ohnete palec až k zápěstí? Hypermobilita ohrožuje téměř třetinu lidí
Autor: redakce ve spolupráci s Mgr. Ivou Bílkovou, hlavní fyzioterapeutkou FYZIOkliniky, Datum: 24. 11. 2023 0:05Závratná ohebnost budí obdiv, z pohledu zdraví ale není o co stát. Hypermobilita přináší vyšší…

5 (ne)pravd o čištění zubů
Autor: Veronika Schieblová, Datum: 17. 11. 2023 0:05Víte, jak si správně čistit zuby? Děláme to každý den minimálně dvakrát, i přesto má ale spousta z…

Jak posílit imunitu během podzimu?
Autor: Anna Vágnerová, Datum: 5. 11. 2023 0:05Vitaminy člověk potřebuje po celý rok, nyní ale začíná období, kdy je jejich přísun pro lidské tělo…

6 mýtů o atopickém ekzému
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 1. 11. 2023 14:20Zarudlá a svědící kůže dokáže pořádně znepříjemnit život nám dospělým, natož pak kojencům,…

Co dělat, když se nedaří otěhotnět?
Autor: redakce ve spolupráci s MUDr. Miladou Brandejskou z kliniky reprodukční medicíny Europe IVF, Datum: 18. 10. 2023 5:00Problémy s plodností řeší v Česku aktuálně každý pátý pár. Ať už jsou příčiny zdravotního,…

4 ozdravné kúry pro oslabenou imunitu
Autor: redakce ve spolupráci s Ivou Bílkovou, Fyzioklinika, Datum: 15. 10. 2023 0:05Základním pilířem lidského zdraví je imunita. Složitý mechanismus, který člověka chrání před…

Jak předcházet podzimním virózám a nachlazení
Autor: Hana Lorencová, Datum: 6. 10. 2023 0:05Podzim přináší nejen krásně vybarvenou přírodu a poetické babí léto, ale bývá také spojován s vlnou…
Komentáře