
Zdraví na cestách
Pokud preventivní opatření selhala, postihly vás opakované řídké stolice a zvracení, je především potřeba zajistit dostatečnou hydrataci organismu. Po malých dávkách do sebe musíte v průběhu 24 hodin vpravit 3-4 litry tekutin, ideálně černý čaj nebo minerálku. A samozřejmě užívejte léky (Imodium, Smecta, Endiaron apod.), dávkování podle příbalového letáku.
Další den s jídlem raději opatrně, vařený brambor, banány nebo rýžový či mrkvový vývar úplně postačí. Teprve pak pomalu „najíždíme“ na běžnou stravu.
Při těžším průběhu nemoci (průjem po 2 dnech neustupuje, trvalí bolesti břicha, tělesná teplota neklesá pod 38 °C, ve stolici je krev), okamžitě vyhledejte lékaře.
Do zavazadla vždy přibalte základní cestovní lékárničku, abyste „vydrželi“, než objevíte místní lékárnu. Do lékárničky patří:
- Průjem: např. Imodium, Smecta, živočišné uhlí, Endiaron
- Bolest a teplota: Panadol či Paralen, Ibalgin nebo Ibuprofen, příp. Aspirin a Ataralgin
- Škrábání v krku: uleví mj. Septolete, Strepsils, Neo-Angin
- Spáleniny kůže: Panthenol
- Úrazy: pružné obinadlo, obvaz, náplast, dezinfekce
- Nevolnost v dopravních prostředcích: osvědčily se Kinedryl, Nokinal nebo Travel Gum
- Alergie a štípnutí hmyzem: Zyrtec, Zodac, Fenistil
- Mykózy: např. Canesten
- Pálení očí: Opthalmo-Septonex
V případě výletů „mimo“ civilizaci se hodí dezinfekce na čištění vody (Aqua Steril či Sanosil).
Hlavně nezapomeňte na léky, které berete pravidelně. Ty mějte vždy u sebe a v letadle je rozhodně nedávejte do zavazadlového prostoru!
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Další články z rubriky

Inkontinence není jen problémem našich babiček
Autor: -as-, Datum: 16. 3. 2023 10:00Mnoho lidí považuje inkontinenci za problém zejména starších žen. Únik moči se ale týká až 25 % žen…

Jak si užít jaro bez rýmy a oteklých očí?
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 11. 3. 2023 11:00Když se sezóna chřipek a nachlazení konečně chýlí ke konci, je to pro mnohé jako světlo na konci…

6 očních vad, které ubírají na kráse
Autor: redakce ve spolupráci s MUDr. Pavlem Stodůlkou, přednostou sítě očních klinik Gemini, Datum: 9. 3. 2023 10:00Šilhání, popraskané žilky, kruhy pod očima nebo povislá víčka – vady na kráse, které ale mohou…

Alergici, pozor!
Autor: Hana Lorencová, Datum: 1. 3. 2023 0:05Louky sice ještě nerozkvetly a auta nepokrývá žlutý poprašek, pylová sezóna už ale začala. První…

10 omylů a mýtů o ledvinách
Autor: MUDr. Jiří Vlasák, primář dialyzačního střediska Fresenius Medical Care v Sokolově, Datum: 23. 2. 2023 10:00O onemocnění ledvin existuje spousta mylných informací. Podívejme se na ty nejčastější.

Úrazy na ledu: Kdy je lepší navštívit dřív fyzioterapeuta než chirurga?
Autor: redakce ve spolupráci s Mgr. Ivou Bílkovou, hlavní fyzioterapeutkou FYZIOkliniky, Datum: 9. 2. 2023 0:05V ordinacích fyzioterapeutů s mrazem přibývá vyvrtnutých kotníků, natržených vazů a šlach,…

Kryokomora: Mrazivá terapie pro imunitu, omlazení i dobrou náladu
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 8. 2. 2023 0:05Zalézt si na čtvrt hodiny do sauny při teplotě 100 stupňů Celsia už považujeme za něco normálního.…

Když antibiotika nepomáhají: Rezistentní bakterie zabíjejí
Autor: redakce ve spolupráci s MUDr. Helenou Žemličkovou, Ph.D., vedoucí Národní referenční laboratoře pro antibiotika, Datum: 7. 2. 2023 0:05Každý rok zemře v celé Evropě 35 000 lidí na následky antibiotické rezistence. Vzhledem k četnosti…
Komentáře