Čtení při slabém světle může způsobit dočasnou únavu očí, pálení nebo bolesti hlavy, ale podle American Academy of Ophthalmology nevede k trvalému poškození zraku. Oči se po odpočinku rychle zotaví. Děti, které často čtou v šeru, nemají vyšší riziko krátkozrakosti než jejich vrstevníci.
„Oči jsou uzpůsobené k neustálému používání. Ani dlouhé čtení nebo práce na počítači je ‚neopotřebuje‘. Jediným vedlejším efektem může být únava, která se projeví pálením, slzením nebo rozmazaným viděním, ale po odpočinku vše odezní,“ vysvětluje MUDr. Valér Vojník.
Brýle pouze korigují zrakovou vadu, nijak neovlivňují „sílu“ oka. Studie American Optometric Association potvrzují, že nenošení brýlí může naopak vést k únavě očí a bolestem hlavy, ale brýle samy o sobě oči neoslabují. Také nošení brýlí se slabšími dioptriemi, aby se oko ‚cvičilo‘, vede k neostrému vidění a může způsobovat únavu, bolesti hlavy a další potíže.
Krátkodobé křížení očí (například při hrátkách) nezpůsobí, že by oči zůstaly šilhavé. „Skutečné šilhání, strabismus, je způsobeno odchylkami ve svalech nebo nervovém řízení oka a vyžaduje lékařské řešení,“ zmiňuje MUDr. Vojník.
Sledování obrazovky zblízka nebo dlouho nepoškozuje oči, ale může způsobit únavu, pálení a rozmazané vidění. „Moderní obrazovky nevyzařují škodlivou radiaci. Děti často sledují televizi zblízka kvůli lepšímu zaostření, což není známka poškození zraku,“ vysvětluje oftalmolog.
„Mrkev sice obsahuje výchozí látku pro tvorbu vitaminu A (beta-karoten), který je důležitý pro zdraví očí, ale nezlepšuje krátkozrakost ani dalekozrakost. Dlouhodobý nedostatek vitaminu A způsobující poškození oka (xeroftalmii), je u nás, na rozdíl od subsaharské Afriky nebo jižní Asie, vzácný, protože běžná pestrá strava je dostačující. Je třeba na ní myslet u lidí s poruchou vstřebávání tuků (např. onemocnění slinivky břišní, celiakie, aj.),“ objasňuje MUDr. Jana Ježková, vedoucí Asistenční služby zdravotní pojišťovny OZP.
„Vědecké studie sice neprokázaly, že by modré světlo z obrazovek při běžném sledování způsobovalo trvalé poškození očí nebo makulární degeneraci. Nicméně může narušit spánkový rytmus a přispět k únavě očí, zejména při dlouhém sledování obrazovky před spaním,“ pokračuje MUDr. Ježková.
„Při sledování obrazovky se frekvence mrkání snižuje až na třetinu, což vede k suchým a unaveným očím, rozmazanému vidění a někdy i bolestem hlavy. Tzv. syndrom digitální únavy očí je dnes jednou z nejčastějších civilizačních potíží mladých dospělých,“ upřesňuje lékař z Očního centra Poděbrady.
Mnohá závažná oční onemocnění, například glaukom nebo diabetická retinopatie, probíhají dlouho bez příznaků. „Pravidelné preventivní prohlídky umožní včasný záchyt a léčbu, což výrazně zvyšuje šanci na zachování dobrého zraku ve vyšším věku. V prevenci podporují občany také zdravotní pojišťovny svými benefity,“ doplňuje MUDr. Jana Ježková z OZP.
„Myopie u dětí může pokračovat v progresi i v dospělosti u cca 18 % mladých dospělých. Pokud krátkozrakost není kontrolována, může vést k závažným komplikacím,“ dodává MUDr. Valér Vojník, oční chirurg a oftalmolog z Očního centra Poděbrady.
„Mýty okolo zraku jsou tak rozšířené, že lidé často podceňují i prevenci. Přitom pojišťovny hradí preventivní prohlídky a OZP poskytuje kromě příspěvků na vyšetření zraku i příspěvky na brýle a jiné optické pomůcky, a to bez ohledu na věk. OZP přispěla v roce 2024 celkem 10 118 klientům na brýle, brýlové obruby a dioptrické kontaktní čočky úhrnnou částkou více než 5,6 milionu korun a na vyšetření zraku 3 810 klientům celkovou částkou přes 1,3 milionu korun,“ zmiňuje MUDr. Jana Ježková.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Na letní dovolenou plánuje vyrazit přes 70 procent Čechů, zhruba polovina z nich zamíří do…
Na otázky čtenářů odpovídá Mgr. Ondřej Pleskot, lékárník z Lékárna.cz.
Gely na štípance, krémy proti bolesti, hojivé masti nebo přírodní oleje – to vše patří v létě k…
Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Jan Dvořák, Centra očkování a cestovní medicíny Avenier
Vysoké teploty vytvářejí ideální prostředí pro rychlé množení mikroorganismů v potravinách a roste…
Farmaceut je často první, na koho se lidé obracejí, když je něco bolí, když si nejsou jistí…
Vaginální výtok je přirozenou součástí zdravého ženského organismu, přesto je toto téma často…
Univerzálně nejlepší antikoncepce neexistuje, protože každá žena má jiné potřeby, životní styl i…