Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Slunce v prášku
Daoudi Aissa, Unsplash
Životní styl / Zdraví

Slunce v prášku

datum: 30. 11. 2018 10:00 autor: -an-
Nedostatek vitaminů K₂ a D₃ trápí většinu z nás – nevědomost neomlouvá!

Vitaminy K₂ a D₃ jsou pro náš organismus velice důležité. Přesto jich má mnoho z nás nedostatek, což má vliv na stav našich kostí, cév i imunitního systému. Jak ukázal nedávno uskutečněný internetový průzkum, o těchto vitaminech nemáme téměř žádné povědomí a tudíž ani potřebu je jakkoliv doplňovat.

Sluneční vitamin

Vitaminu D₃ se často říká sluneční vitamin. Lze ho totiž do těla částečně získat ze slunečního svitu. V našem pásmu jej lze ze slunce čerpat zhruba jen v období červenec – srpen, a to v poledne; jeho přísun však může omezit například smog. Lidé s tmavší pletí, tedy s vyšším fototypem, a starší lidé mají menší schopnost vstřebávat D₃ prostřednictím pokožky. 

D₃ je často spojovaný s problematikou osteoporózy, protože jeho příjem je potřebný pro vstřebávání vápníku – tedy na stavbu kostí. Méně už se ví o jeho významném vlivu na imunitní systém, na neuro-svalové funkce a o jeho schopnostech chránit před infekcemi a v zimních měsících i před prochladnutím a chřipkou. Hladinu vitaminu D₃ v organismu je dobré nechat si změřit u lékaře, což ale dle nedávno uskutečněného průzkumu využívá jen 7% dotázaných.

Přitom hlídat si hladinu tohoto vitaminu v krvi je zcela zásadní obzvlášť v těhotenství nebo v období menopauzy a ve vyšším věku obecně, kdy je nedostatek vitaminu D největší. Vitamin D je nejlepší čerpat ze slunečního záření a podpořit pohybem venku, a pak samozřejmě ze stravy, ze které ale vstřebáme pouze 5 - 10 % doporučené dávky.

Záhadné „káčko“

Abychom efektivně vstřebávali vápník a chránili tak svoje kosti a zuby, potřebujeme dostatečný přísun vitaminu D. A aby se v těle vápník ukládal tam, kam má (do kostí a zubů), potřebujeme vitamin K₂. „Vitamin K₂ patří do stejné skupiny jako vitaminy A, D a E, ale ve srovnání s nimi toho o něm zatím moc nevíme. Přitom jeho účinky na organismus jsou veskrze pozitivní,“ říká MUDr. Jana Čepová, Ph.D. z Ústavu lékařské chemie a klinické biochemie, 2. LF a  FN v Motole. Již byl zdokumentován vliv K₂ na výskyt diabetu mellitu 2. typu, byly též zjištěny protizánětlivé účinky a byly prokázány protirakovinné účinky. Dále byla popsána spojitost nízkých hladin vitaminu K₂ s výskytem Alzheimerovy choroby.

Ze stravy ale vstřebáme jen něco kolem 10 % doporučeného množství tohoto vitaminu, přesto jen necelých 18 % dotázaných doplňuje vitamin K₂ vitaminovými doplňky.

 

Potravina

Množství

Vitamin K2 (μg)            

(doporučená denní dávka dospělého = 70-120 µg vitaminu)

Vaječné žloutky

100 g

29,1 – 33,5

Kuřecí maso

100 g

5,8 – 11,3

Vepřové maso

100 g

0,2 – 9,9

Hovězí maso

100 g

1,1 – 9,3

Sýr

100 g

40,3

Mléko

100 g

0,8 – 1,0

Fermentované sójové boby

100 g

939 – 998

Pilulky to jistí!

Vitaminy D₃ i K₂ jsou rozpustné v živočišných tucích, nejvíce jich najdeme v tvrdých sýrech, mořských rybách (hlavně vitamin D), mase, tvarohu, vaječných žloutcích atd. Mnohé klinické studie z posledních let dokazují, že většina populace trpí jejich nedostatkem. „Dosáhnout správné hladiny vitaminů D₃ a K₂ pouze stravou a pobytem na slunci je v našich podmínkách prakticky nemožné, proto doporučuji doplňovat pestrou stravu vitaminovými doplňky,“ říká MUDr. Jana Čepová, Ph.D. Přesto 80% dotázaných v internetovém průzkumu uvedlo, že vitaminové doplňky D₃ nebo K₂ neužívají oni, ani nikdo z jejich známých. Navštívit lékárnu se tedy v tomto případě vyplatí – ale vybírat vitaminy je dobré s rozmyslem – dát na kvalitu dodavatele a především si všímat deklarovaného množství účinné látky. Informace k vitamínům D₃ a K₂ a jejich kombinacím lze najít na webu www.jsemstalekost.cz.

 


Další články z rubriky

RES aneb Roztroušená skleróza

RES aneb Roztroušená skleróza

Autor: -an-, Datum: 30. 5. 2020 11:00
„Modré“ světlo škodí

„Modré“ světlo škodí

Autor: -an-, Datum: 23. 5. 2020 11:00
Tip šéfredaktorky

VYHRAJTE v naší SOUTĚŽI profi vlasovou kosmetiku!

1. 6. 2020 15:00 autor -red-