Zatímco nákaza lymeskou boreliózou se dá poznat podle červené skvrny kolem místa přisátí, klíšťová encefalitida je v počátku méně nápadná. V první fázi má příznaky jako klasická chřipka s bolestmi hlavy, horečkou a nevolnostmi, poté následuje několikadenní klidové období a někdy zde i končí.
Může ale nastat druhá, dramatičtější část nemoci, kdy už je napaden nervový systém.
„Objevují se silné bolesti hlavy, světloplachost, poruchy paměti, spánku, závratě nebo třes a pacient musí podstoupit léčbu v nemocnici. Nejtěžší formy mohou skončit obrnou, a dokonce i selháním životně důležitých funkcí. I z mírnějšího průběhu si ale pacient může odnést trvalé následky, jako jsou chronické bolesti hlavy nebo poruchy sluchu,“ vysvětluje MUDr. Světlana Kiričenková z Polikliniky IPP.
Toto závažné virové onemocnění se neobejde bez hospitalizace a často zanechává trvalé následky. Jedinou ochranou zůstává očkování. Ačkoli je Česko zemí s nejvyšším hlášeným počtem klíšťové encefalitidy v EU, od loňského roku je pro lidi nad 50 let očkování proti klíšťové encefalitidě hrazeno zdravotními pojišťovnami a zájem o něj u některých pojišťoven stoupnul až trojnásobně.
Onemocnění si samozřejmě žádá i dlouhodobou pracovní neschopnost a s tím je spojen výpadek příjmů. Proti klíšťové encefalitidě se přitom může každý z nás očkovat, a pojištěnci nad 50 let od loňského roku dokonce zdarma. Mladším lidem pak na vakcínu zdravotní pojišťovny přispívají, u VZP jde o příspěvek až 500 Kč pro dospělého.
Očkování probíhá ve třech dávkách, a i když je ideální podstoupit ho ještě před sezonou klíšťat, existuje možnost i zrychleného očkovacího schématu. Takže ani teď, na jaře, není na očkování pozdě, právě naopak. Pár minut v ordinaci lékaře opravdu stojí za to.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Jak dostat partnera do formy po padesátce? Pokles energie, horší soustředění, náladovost nebo…
Dostat se k lékaři? Pro někoho to může být mise na týdny dopředu, někdy i kvůli nedostatku…
S příchodem prvních teplejších dní si z vycházek do přírody můžeme domů přinést nezvaného hosta:…
Chronickými bolestmi zad a kloubů způsobenými Bechtěrevovou nemocí trpí podle odhadů až 2 % české…
Češi i před Velikonocemi sahají po přípravcích na problémy s trávením. Místo střídmosti při jídle…
Na otázky čtenářů odpovídá Mgr. Ondřej Pleskot, lékárník z Lékárna.cz.
Pylová sezóna je pro mnoho lidí obdobím plným nepříjemných projevů, jako je rýma, slzení očí, kašel…
Před rokem o něm téměř nikdo nevěděl, dnes patří mezi nejprodávanější doplňky stravy. Berberin,…