Zatímco nákaza lymeskou boreliózou se dá poznat podle červené skvrny kolem místa přisátí, klíšťová encefalitida je v počátku méně nápadná. V první fázi má příznaky jako klasická chřipka s bolestmi hlavy, horečkou a nevolnostmi, poté následuje několikadenní klidové období a někdy zde i končí.
Může ale nastat druhá, dramatičtější část nemoci, kdy už je napaden nervový systém.
„Objevují se silné bolesti hlavy, světloplachost, poruchy paměti, spánku, závratě nebo třes a pacient musí podstoupit léčbu v nemocnici. Nejtěžší formy mohou skončit obrnou, a dokonce i selháním životně důležitých funkcí. I z mírnějšího průběhu si ale pacient může odnést trvalé následky, jako jsou chronické bolesti hlavy nebo poruchy sluchu,“ vysvětluje MUDr. Světlana Kiričenková z Polikliniky IPP.
Toto závažné virové onemocnění se neobejde bez hospitalizace a často zanechává trvalé následky. Jedinou ochranou zůstává očkování. Ačkoli je Česko zemí s nejvyšším hlášeným počtem klíšťové encefalitidy v EU, od loňského roku je pro lidi nad 50 let očkování proti klíšťové encefalitidě hrazeno zdravotními pojišťovnami a zájem o něj u některých pojišťoven stoupnul až trojnásobně.
Onemocnění si samozřejmě žádá i dlouhodobou pracovní neschopnost a s tím je spojen výpadek příjmů. Proti klíšťové encefalitidě se přitom může každý z nás očkovat, a pojištěnci nad 50 let od loňského roku dokonce zdarma. Mladším lidem pak na vakcínu zdravotní pojišťovny přispívají, u VZP jde o příspěvek až 500 Kč pro dospělého.
Očkování probíhá ve třech dávkách, a i když je ideální podstoupit ho ještě před sezonou klíšťat, existuje možnost i zrychleného očkovacího schématu. Takže ani teď, na jaře, není na očkování pozdě, právě naopak. Pár minut v ordinaci lékaře opravdu stojí za to.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Před rokem o něm téměř nikdo nevěděl, dnes patří mezi nejprodávanější doplňky stravy. Berberin,…
Historie antikoncepce je dlouhá, zajímavá a sahá až do dávných civilizací. Už ve starověkých dobách…
V běžném životě by rada „Sáhni si na pindíka!“ většinu lidí pohoršila. Pokud se však vysloví v…
Pásový opar je opředen mnoha mýty. Které z nich opravdu platí?
Jarní slunce láká k procházkám, sportu i dlouhému pobytu venku. Po měsících šera se oči musí znovu…
Na otázky čtenářů odpovídá PharmDr. Kamila Horníčková, odbornice na přírodní medicínu v Lékárna.cz
Zhruba každého třetího Čecha trápí nějaká alergie, každý druhý alergik se navíc během alergie…
Každoročně připadá na 4. března Světový den obezity. V Česku přibližně 25 % dospělých obyvatel…