Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Pozor na rozšířené žilky – „metličky“
Visualhunt.com
Životní styl / Zdraví

Pozor na rozšířené žilky – „metličky“

datum: 9. 6. 2019 11:16 autor: -an-
Trápí nás především v létě, kdy nosíme kratší sukně nebo šortky. Nejde však jen o problém estetický. Mohou signalizovat i vážnější onemocnění.

Rozšířené žilky mají obvykle červenou nebo modrou barvu a často se rozvětvují do drobných pavoučků. Nejvíce se vyskytují na stehnech, pod koleny a na místech nechráněných proti agresivním vlivům počasí – tedy na obličeji (kolem nosu, očí či na tvářích). Modře zbarvené cévky jsou obvykle silnější, červené slabší.

Kde se tak najednou vzaly?

Většinou se mluví o dědičnosti. Kromě genetiky mají vliv hormonální změny v pubertě, těhotenství či v začátcích užívání antikoncepce – proto rozšířené žilky trápí více ženy než muže. Za vznikem metliček stojí i kouření, tělesná hmotnost, či malá pohybová aktivita při sedavém zaměstnání.

„I když se rozšířené žilky zdají zdánlivě neškodné, mohou ale také značit první stadium chronické žilní nedostatečnosti. Samotný výskyt metliček může svědčit i o predispozici k pokročilejším formám onemocnění, spojených s většími křečovými žilami, otoky, bolestmi končetin, křečemi, a v neposlední řadě pak kožními změnami, záněty kůže, či rozvojem žilního vředu.“ říká cévní chirurg MUDr.Radek Vyšohlíd z Perfect Clinic.

Základem je prevence

S přibývajícím věkem, kdy obecně klesá kvalita cévní stěny, přibývá i metličkových žilek. Důležitou roli hraje i slábnoucí pleť, pod kterou jsou žilky více viditelné. Máte-li již viditelné žilky, dejte si pozor na sluníčko. UV záření totiž může problém zhoršit, protože pronikající UV záření zasahuje vrchní vrstvy pokožky, kde jsou uloženy drobné žilky. U nich pak dochází k poškození kolagenu, který je základní stavební látkou žilní stěny. Takto poškozené žilky se mohou stát základem vzniku metličkovitých varixů. Je proto důležité se chránit kvalitními ochrannými krémy.

Je třeba se vyvarovat jednostranného zatěžování a dbát na dostatek pohybu. Především v případě sedavého zaměstnání je vhodné alespoň v rámci možností střídat chůzi, stání a sezení. Strava by měla být bohatá na vitaminy a minerály. Z nich výrazně pomáhá rutin, který má schopnost zlepšovat pružnost cév. Najdeme ho například v pohance. V některých případech bývá dobré podpořit stav žil kompresí elastických punčoch nebo užíváním potravinových doplňků právě s obsahe rutinu.

Moderní léčba

V efektivním odstranění žilek pomáhají i moderní metody. Velmi účinný je elektrokauter. Přístroj, který na základě vysokofrekvenčního proudu vytváří teplo, a tím působí na konkrétní tkáně. Někdy se také nazývá elektrická jehla nebo elektrický skalpel.

Další možností je laser. Ten na rozdíl od elektrokauteru, působí prostřednictvím laserového mikropaprsku. Paprsek reaguje na pigmentové barvivo ve tkáni, a tak ničí tmavě zbarvené cévky. Nereaguje tedy na oblasti bez pigmentace.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

4 nejčastější chyby při používání inhalátoru

4 nejčastější chyby při používání inhalátoru

Autor: -an-, Datum: 17. 9. 2020 15:00
7 cest k dobrému usínání i spánku

7 cest k dobrému usínání i spánku

Autor: -mav-, Datum: 12. 9. 2020 11:00
5 rad, jak se vyhnout podzimnímu stresu

5 rad, jak se vyhnout podzimnímu stresu

Autor: redakce ve spolupráci s ing. Bohuslavem Hlavatým, Česká a slovenská asociace pro speciální potraviny, Datum: 6. 9. 2020 11:00
5 zdravotních problémů po šedesátce

5 zdravotních problémů po šedesátce

Autor: -gul-, Datum: 5. 9. 2020 11:00
Tip šéfredaktorky

Cesta do hlubin robotovy duše

7. 9. 2020 10:00 autor -red-