Ochranný slzný film se skládá ze tří složek a musí mít přesné procentuální složení. Pokud je porušeno, slzy se nadměrně odpařují a z toho vznikají problémy jako pálení, svědění, slzení, světloplachost i horší vidění.
„Slzný film mohou narušit především vnější vlivy – žádný jiný orgán nemá tak malou ochranu před vnějším prostředím jako oči. Poškozuje ho rovněž řada i celkem běžných léků a také nemoci (cukrovka, vysoký tlak, deprese a mnoho dalších). Stav zhoršuje nedostatek tekutin a hodiny strávené u počítače, kdy výrazně omezujeme spontánní mrkání, víčka pak špatně fungují coby stěrače, neroztírají slzy po celé rohovce a ta osychá. Proto syndrom suchého oka – u jednoduchých případů se někdy používá termín kancelářské oko,“ vysvětluje oční lékař MUDr. Pavel Sušický.
Při práci nebo zábavě na digitálních zařízeních lidé oči příliš zatěžují a opotřebovávají, protože je používají nadměrně dlouho na blízko (když jsou používány na dálku, odpočívají).
Ztráta zraku či jeho výrazné omezení přitom způsobí velké snížení kvality života – vždyť až 90 % vjemů okolního světa vnímáme zrakem. I proto je důležité o oči pečovat preventivně, nejen při problémech.
S podzimním ochlazením a mylnou představou, že stačí pít mnohem méně, klesá příjem tekutin často i k polovině doporučovaných 30–35 ml na kilogram tělesné hmotnosti denně.
Toto množství je ale minimum, které lidský organizmus potřebuje pro správné fungování. Zároveň není jedno, jaké tekutiny to budou.
„Na podzim nebo v zimě můžete pít kromě obyčejné vody neslazené prohřívací čaje, třeba zázvorový nebo se skořicí, a bylinné čaje, podporující imunitní systém i léčbu již probíhajícího onemocnění. Výhodné jsou také přírodní minerální vody, protože doplňují tělu kromě potřebných tekutin i důležité minerální látky (například hořčík, vápník, draslík a fluor). Pokud už bojujete s nějakými bacily a horečkou, můžete klidně sáhnout i po silně mineralizovaných vodách, a nahradit tak minerální látky ztracené pocením. Minerálky bohaté na hořčík zase pomohou lépe překonat podzimní vlnu únavy,“ doporučuje Mgr. Tomešová.
Zdroje informací: aqualifeinstitute.cz a aao.org
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Češi i před Velikonocemi sahají po přípravcích na problémy s trávením. Místo střídmosti při jídle…
Na otázky čtenářů odpovídá Mgr. Ondřej Pleskot, lékárník z Lékárna.cz.
Pylová sezóna je pro mnoho lidí obdobím plným nepříjemných projevů, jako je rýma, slzení očí, kašel…
Před rokem o něm téměř nikdo nevěděl, dnes patří mezi nejprodávanější doplňky stravy. Berberin,…
Historie antikoncepce je dlouhá, zajímavá a sahá až do dávných civilizací. Už ve starověkých dobách…
V běžném životě by rada „Sáhni si na pindíka!“ většinu lidí pohoršila. Pokud se však vysloví v…
Pásový opar je opředen mnoha mýty. Které z nich opravdu platí?
Jarní slunce láká k procházkám, sportu i dlouhému pobytu venku. Po měsících šera se oči musí znovu…