
Nemocné ledviny nebolí. Otestujte se 16. a 17. září!
„Vyšetření krevního tlaku, laboratorní rozbor moči a případně krve, může odhalit abnormální hodnoty signalizující ledvinné onemocnění,“ vysvětluje MUDr. Silvie Rajnochová Bloudíčková, Ph.D., vedoucí Nefrologické a transplantační ambulance IKEM.
Nedá o sobě vědět
Onemocnění ledvin často probíhá skrytě. Zejména v prvních stádiích bývá diagnostikováno náhodně při odběru krve nebo u lékaře v rámci preventivní prohlídky či např. předoperačního vyšetření. Onemocnění ledvin mohou probíhat akutně, s rychlým nástupem klinických příznaků, mnohdy však také chronicky. Příznaky jsou převážně nespecifické, které provázejí i jiné choroby, a proto mohou komplikovat včasné stanovení správné diagnózy.
Na vině je fakt, že nemocné ledviny mnohdy nevykazují příznaky (symptomy), které by pacienty dovedly k lékaři. Velmi často se jedná o důsledky civilizačních onemocnění – až ve dvou třetinách případů je na vině vysoký krevní tlak (hypertenze) a diabetes (cukrovka).
Životospráva, infekce, životospráva i dědičnost
Onemocnění ledvin může vzniknout i v důsledku nezdravého životního stylu jako je obezita, kouření, onemocnění srdce a cév, opakované a nedostatečně léčené infekce močového ústrojí i nadužívání léků jako jsou antibiotika a volně prodejné přípravky pro tišení bolesti.
Méně časté rizikové faktory, ale nebezpečné vzhledem k rychlému průběhu, představují epizody akutního poškození ledvin. K tomu může dojít vlivem otrav toxickými látkami, jako jsou některé léky, chemické látky a jedy, šokovými stavy a infekcemi, včetně těžkého průběhu nemoci COVID-19. Tyto situace mohou naneštěstí potkat i aktivní jedince, kteří dbají na zdravý styl života.
V neposlední řadě může ke chronickému onemocnění ledvin a selhání jejich funkce dojít také vinou onemocnění, která se primárně vyskytnou právě v ledvinách. Ta mohou být také dědičná
Léčba patří do rukou odborníka
Léčba chronického onemocnění ledvin závisí na jeho příčině i míře poškození ledvin a specifická terapie patří do rukou specialisty – nefrologa. Některá onemocnění nelze zcela vyléčit, je možné pouze zastavit a kontrolovat jejich aktivitu, např. u systémových chorob či glomerulonefritid (postižení ledvinných klubíček – glomerulů).
Proto jsou důležité pravidelné kontroly u lékaře i po ukončení terapie. Zásadní pro osud pacienta je co nejdříve stanovit správnou diagnózu a zahájit odpovídající léčbu. Pokud dojde k nezvratnému selhání ledvin, je pacient odkázaný na dialýzu či transplantaci, proto je důležité nepodceňovat prevenci a varovné příznaky. Komplexní informace o prevenci a moderních možnostech léčby najdete na edukačním webu zdraveledviny.cz.
Otestujte se!
Široké veřejnosti bude k dispozici bezplatné testovací místo IKEM ve dnech 16. a 17. září 2021 v prostranství před obchodním centrem Arkády Pankrác v Praze. „Není potřeba s sebou nic nosit, pro laboratorní vyšetření poslouží kapka krve získaná drobným píchnutím do prstu. Rád bych tedy pozval každého, kdo chce mít o zdraví svých ledvin jistotu, nebo jen bude mít cestu kolem,“ vzkazuje prof. MUDr. Ondřej Viklický, CSc., přednosta Transplantcentra a Kliniky nefrologie a vedoucí Transplantační laboratoře IKEM.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Další články z rubriky

7 velkých strašáků očí
Autor: redakce ve spolupráci s MUDr. Pavlem Stodůlkou, přednostou sítě očních klinik Gemini, Datum: 31. 1. 2023 0:05Mezi nejčastější příčiny zhoršování zraku patří dědičnost, rostoucí věk nebo onemocnění. Spousta…

Děti doplácejí na pandemická opatření, nemají imunitní paměť. Přijde masivnější šíření respiračních onemocnění
Autor: MUDr. Richard Rýznar, pediatr, Datum: 26. 1. 2023 0:05Aktuální masivní šíření koktejlu rozličných virů čekal podle známého pediatra MUDr. Richarda…

Co (ne)víte o rakovině děložního čípku?
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 24. 1. 2023 0:05Leden je měsícem rakoviny děložního čípku. Věděli jste, co nemoc způsobuje a jak se jí vyhnout?

MUDr. Jan Strojil: „Objev antibiotik ovlivnil válku. Bohužel ale přestávají být účinná.“
Autor: Šárka Podlenová, Datum: 23. 1. 2023 0:05Lidé dříve umírali hlavně na infekce. Už téměř 100 let nám s infekcemi bakteriálního původu…

6 mýtů o antibiotikách
Autor: redakce ve spolupráci s MUDr. Milanem Trojánkem, Ph.D., přednostou Kliniky infekčních nemocí a cestovní medicíny FN v Motole, Datum: 19. 1. 2023 11:00Víte, že na důsledky odolnosti bakterií na antibiotika zemře v ČR víc lidí než na autonehody? A že…

Koukáte do obrazovky víc než 3 hodiny denně? Unavené oči vzpruží brýle s filtrem modrého světla
Autor: Šárka Pelcová, Datum: 17. 1. 2023 0:05Telefony, PC, TV i úsporné žárovky produkují modré světlo. Je také součástí světelného spektra u…

Bolest hlavy a oči
Autor: redakce ve spolupráci s optometristkou Lucie Macháčkovou, Lentiamo, Datum: 6. 1. 2023 15:00Vztah mezi bolestí hlavy a špatně stanovenými dioptriemi se vyučuje již v prvním ročníku studia…

4 novoroční předsevzetí, za která vám poděkuje vaše srdce
Autor: Hana Lorencová, Datum: 1. 1. 2023 14:29Se začátkem nového roku mnoho z nás rekapituluje svůj život a dává si novoroční předsevzetí. Pokud…
Komentáře