
Když svět kolem nás ztrácí barvu
Čirá oční čočka se zakalí a to pak brání průchodu světelných paprsků na sítnici. Pro postiženého je všechno kolem zastřené a jakoby překryté šedým závojem. Důsledkem často bývá krátkozrakost. Narušené je také vnímání barev. Modré odstíny jsou potlačené, zato červené jsou výraznější. Človek trpící šedým zákalem (kataraktou) nepociťuje žádné podráždění očí, bolest ani jiné potíže, zakalení se však postupně zvětšuje, vidění se zhoršuje a postižený může dokonce oslepnout. Teprve rozsáhlý šedý zákal je na oku vidět.
Příčiny neznáme
Pravá příčina katarakty dosud není známa. Ví se ale, že je přirozenou součástí stárnutí a že její nástup uspíší vyšší dioptrické vady, některá onemocnění (například cukrovka), záněty a úrazy oka. Kromě věku hrají určitou roli dědičné předpoklady, pohlaví (častěji onemocní ženy), rasa (černoši), ale i užívání některých léků (kortikoidy, cytostatika apod.), dlouhodobé používání některých očních kapek, metabolická a systémová onemocnění. Na rozvoj katarakty má negativní vliv také nezdravý životní styl – hlavně kouření, drogy, špatná výživa i nadměrné působení infračerveného a ultrafialového záření. Postihnout může jedno i obě oči. Šedý zákal je hlavní příčinou slepoty u 22 milionů lidí na celém světě, což kataraktu celosvětově řadí mezi hlavní příčiny slepoty. V Česku je statistika rovněž alarmující – po 75. roce věku šedým zákalem onemocní přes tři čtvrtiny populace.
Zákal „dozrát“ nemusí
Kataraktu není možné odstranit žádnými léky ani brýlemi, jedinou možností léčby je operační zákrok. Odstranění katarakty chirurgickým zákrokem přitom není nijak obtížné a většině pacientů navrátí samostatnost i šanci na spokojený a aktivní život. Podle nejnovější studie může navíc operace šedého zákalu starším lidem dokonce prodloužit život.
Oční chirurg při ní odstraní zakalenou čočku a nahradí ji umělou. Starý mýtus, že zákal musí před operací nejdříve dozrát, už dávno neplatí. Naopak, čím dříve zákrok podstoupíte, tím méně komplikací riskujete. Na operaci byste měli jít už ve chvíli, kdy se projeví první známky zhoršeného vidění, bez ohledu na věk.
„Ve věkové skupině nad 65 let je odstranění šedého zákalu nejčastějším chirurgickým zákrokem. Operace katarakty je ale dnes indikována již v mnohem mladším věku a dnešní pacienti očekávají excelentní funkční vidění. V současné době jsme schopni implantací torických nitroočních čoček efektivně redukovat také pooperační astigmatismus, tedy vadu způsobující nepřesné zaostření světla na sítnici, a významně tak snížit nutnost nošení brýlí,“ vysvětluje MUDr. Šárka Skorkovská, primářka Oční kliniky NeoVize Brno.
Nebojte se laseru
Zákrok může chirurg vykonávat manuálně, anebo laserem. Při laserové operaci šedého zákalu femtosekundovým laserem nepoužívá oční chirurg skalpel či jiné ostré nástroje. Ty nahrazuje „robot“, precizní laserový paprsek řízený počítačem a kontrolovaný chirurgem. Celá laserová procedura probíhá zcela bez dotyku lidské ruky a je šetrnější. Jde o ambulantní zhruba čtvrthodinový zákrok, kdy stačí jen místní znecitlivění oka kapkami. Po další půl hodině může pacient odejít domů. Pokud dodržuje doporučení nezdržovat se v prašném prostředí, nevykonávat fyzicky namáhavé práce a pokud si několik dní vkapává oční kapky urychlující hojení, po dvou až třech týdnech je oko zcela zahojeno.
Máte problém s očima a chcete se na něco zeptat? Poradna oční lékařky
Další články z rubriky

Inkontinence není jen problémem našich babiček
Autor: -as-, Datum: 16. 3. 2023 10:00Mnoho lidí považuje inkontinenci za problém zejména starších žen. Únik moči se ale týká až 25 % žen…

Jak si užít jaro bez rýmy a oteklých očí?
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 11. 3. 2023 11:00Když se sezóna chřipek a nachlazení konečně chýlí ke konci, je to pro mnohé jako světlo na konci…

6 očních vad, které ubírají na kráse
Autor: redakce ve spolupráci s MUDr. Pavlem Stodůlkou, přednostou sítě očních klinik Gemini, Datum: 9. 3. 2023 10:00Šilhání, popraskané žilky, kruhy pod očima nebo povislá víčka – vady na kráse, které ale mohou…

Alergici, pozor!
Autor: Hana Lorencová, Datum: 1. 3. 2023 0:05Louky sice ještě nerozkvetly a auta nepokrývá žlutý poprašek, pylová sezóna už ale začala. První…

10 omylů a mýtů o ledvinách
Autor: MUDr. Jiří Vlasák, primář dialyzačního střediska Fresenius Medical Care v Sokolově, Datum: 23. 2. 2023 10:00O onemocnění ledvin existuje spousta mylných informací. Podívejme se na ty nejčastější.

Úrazy na ledu: Kdy je lepší navštívit dřív fyzioterapeuta než chirurga?
Autor: redakce ve spolupráci s Mgr. Ivou Bílkovou, hlavní fyzioterapeutkou FYZIOkliniky, Datum: 9. 2. 2023 0:05V ordinacích fyzioterapeutů s mrazem přibývá vyvrtnutých kotníků, natržených vazů a šlach,…

Kryokomora: Mrazivá terapie pro imunitu, omlazení i dobrou náladu
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 8. 2. 2023 0:05Zalézt si na čtvrt hodiny do sauny při teplotě 100 stupňů Celsia už považujeme za něco normálního.…

Když antibiotika nepomáhají: Rezistentní bakterie zabíjejí
Autor: redakce ve spolupráci s MUDr. Helenou Žemličkovou, Ph.D., vedoucí Národní referenční laboratoře pro antibiotika, Datum: 7. 2. 2023 0:05Každý rok zemře v celé Evropě 35 000 lidí na následky antibiotické rezistence. Vzhledem k četnosti…
Komentáře