Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Když svět kolem nás ztrácí barvu
Dreamstime
Životní styl / Zdraví

Když svět kolem nás ztrácí barvu

datum: 9. 9. 2018 12:01 autor: Markéta Vavřinová
Šedý zákal přichází pomalu. Nebolí a postupné ztráty zrakové ostrosti si vlastně ani nevšimneme.

Čirá oční čočka se zakalí a to pak brání průchodu světelných paprsků na sítnici. Pro postiženého je všechno kolem zastřené a jakoby překryté šedým závojem. Důsledkem často bývá krátkozrakost. Narušené je také vnímání barev. Modré odstíny jsou potlačené, zato červené jsou výraznější. Človek trpící šedým zákalem (kataraktou) nepociťuje žádné podráždění očí, bolest ani jiné potíže, zakalení se však postupně zvětšuje, vidění se zhoršuje a postižený může dokonce oslepnout. Teprve rozsáhlý šedý zákal je na oku vidět. 

Příčiny neznáme

Pravá příčina katarakty dosud není známa. Ví se ale, že je přirozenou součástí stárnutí a že její nástup uspíší vyšší dioptrické vady, některá onemocnění (například cukrovka), záněty a úrazy oka. Kromě věku hrají určitou roli dědičné předpoklady, pohlaví (častěji onemocní ženy), rasa (černoši), ale i užívání některých léků (kortikoidy, cytostatika apod.), dlouhodobé používání některých očních kapek, metabolická a systémová onemocnění. Na rozvoj katarakty má negativní vliv také nezdravý životní styl – hlavně kouření, drogy, špatná výživa i nadměrné působení infračerveného a ultrafialového záření. Postihnout může jedno i obě oči. Šedý zákal je hlavní příčinou slepoty u 22 milionů lidí na celém světě, což kataraktu celosvětově řadí mezi hlavní příčiny slepoty. V Česku je statistika rovněž alarmující – po 75. roce věku šedým zákalem onemocní přes tři čtvrtiny populace. 

Zákal „dozrát“ nemusí

Kataraktu není možné odstranit žádnými léky ani brýlemi, jedinou možností léčby je operační zákrok. Odstranění katarakty chirurgickým zákrokem přitom není nijak obtížné a většině pacientů navrátí samostatnost i šanci na spokojený a aktivní život. Podle nejnovější studie může navíc operace šedého zákalu starším lidem dokonce prodloužit život. 

Oční chirurg při ní odstraní zakalenou čočku a nahradí ji umělou. Starý mýtus, že zákal musí před operací nejdříve dozrát, už dávno neplatí. Naopak, čím dříve zákrok podstoupíte, tím méně komplikací riskujete. Na operaci byste měli jít už ve chvíli, kdy se projeví první známky zhoršeného vidění, bez ohledu na věk. 

„Ve věkové skupině nad 65 let je odstranění šedého zákalu nejčastějším chirurgickým zákrokem. Operace katarakty je ale dnes indikována již v mnohem mladším věku a dnešní pacienti očekávají excelentní funkční vidění. V současné době jsme schopni implantací torických nitroočních čoček efektivně redukovat také pooperační astigmatismus, tedy vadu způsobující nepřesné zaostření světla na sítnici, a významně tak snížit nutnost nošení brýlí,“ vysvětluje MUDr. Šárka Skorkovská, primářka Oční kliniky NeoVize Brno.

Nebojte se laseru

Zákrok může chirurg vykonávat manuálně, anebo laserem. Při laserové operaci šedého zákalu femtosekundovým laserem nepoužívá oční chirurg skalpel či jiné ostré nástroje. Ty nahrazuje „robot“, precizní laserový paprsek řízený počítačem a kontrolovaný chirurgem. Celá laserová procedura probíhá zcela bez dotyku lidské ruky a je šetrnější. Jde o ambulantní zhruba čtvrthodinový zákrok, kdy stačí jen místní znecitlivění oka kapkami. Po další půl hodině může pacient odejít domů. Pokud dodržuje doporučení nezdržovat se v prašném prostředí, nevykonávat fyzicky namáhavé práce a pokud si několik dní vkapává oční kapky urychlující hojení, po dvou až třech týdnech je oko zcela zahojeno.

Máte problém s očima a chcete se na něco zeptat? Poradna oční lékařky

 


Další články z rubriky

Schody místo posilovny?

Schody místo posilovny?

Autor: -an-, Datum: 22. 8. 2019 10:00
Lupénka: Skvrny na těle i na duši

Lupénka: Skvrny na těle i na duši

Autor: -an-, Datum: 21. 8. 2019 15:00
Škodí brýle z drogerie?

Škodí brýle z drogerie?

Autor: -an-, Datum: 15. 8. 2019 15:00
10 (ne)pravd o kontaktních čočkách

10 (ne)pravd o kontaktních čočkách

Autor: -an-, Datum: 13. 8. 2019 10:00
Tip šéfredaktorky

Máme první narozeniny! Dárek dostanete vy!

16. 8. 2019 10:00 autor Markéta Vavřinová