Zima klepe na vrátka, a pokud ji nechceme strávit mezi horkým čajem a posmrkanými kapesníky, je ideální čas pro extra dávku vitaminů a minerálů. Pozornost je přitom dobré zaměřit i na ty méně známé, jako je zinek nebo selen, jelikož se jedná o tiché pomocníky na cestě za naším zdravím.
Zinek nepatří mezi příliš známé minerály, co se jeho benefitů pro zdraví týče. Jde přitom o velmi důležitý stopový prvek, který pomáhá s metabolickými procesy v lidském těle. Zároveň má vliv na aktivitu našeho imunitního systému, reprodukci, růst i vývoj.
Zinek také hraje roli ve správném fungování čichových a chuťových receptorů, jejichž utlumení nebo absence je jedním z častých příznaků onemocnění covid-19. Nedostatek zinku můžeme pocítit na vlastní kůži v podobě nižší stresové rezistence nebo zhoršení imunity – má tedy vliv na naše zdraví jak fyzické, tak psychické. Pro jeho optimální příjem můžete zařadit kvalitní doplňky stravy, zároveň je možné jej získat například z hovězího masa.
Selen je pro náš organismus zcela klíčovým prvkem. Pomáhá nám s obranyschopností organismu a má pozitivní vliv na funkci štítné žlázy či jater. Stejně jako zinek je také důležitým prvkem pro naši reprodukci a růst.
„Selen nám může pomoci v hojení ran a oparů. Tím, že podporuje naši imunitu, se také podílí na správné regeneraci a obecně nám může pomoci v boji s nemocemi. Nalezneme jej například ve vnitřnostech, droždí nebo třeba v kukuřici, ale jelikož obzvlášť ženy mohou mít s dostatečným příjmem ze stravy problém, doporučil bych zařadit selen v podobě doplňku stravy,“ říká Bohumil Hlavatý, výkonný ředitel České a slovenské asociace pro speciální potraviny.
Při výběru doplňků stravy nezapomínejte na důležitost jejich kvality a nebojte se nechat si poradit od odborníků. Kvalita suplementů je klíčová pro jejich účinnost – jen z kvalitního produktu můžete opravdu získat a vstřebat pro tělo přínosné minerály a vitaminy.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Mnutí očí, prošlá kosmetika, špatné osvětlení a další na první pohled neškodné návyky mohou škodit…
Hepatitida C (HCV) je obklopena řadou polopravd. Není to totiž jenom nemoc narkomanů, většina…
Na otázky čtenářů odpovídá Hana Haráková, zakladatelka a předsedkyně správní rady Nadačního fondu…
Každoročně si v říjnu připomínáme Světový den zraku, jehož cílem je upozornit, jak stěžejní vliv na…
Každoročně si 1. října připomínáme Mezinárodní den seniorů. Aby mohli lidé žít aktivně i v…
S rozvojem e-shopů se tak postupně a nenápadně zrodila profese e-lékárníka, který jako odborník na…
V Česku trpí demencí více než 165 tisíc lidí a do roku 2050 se toto číslo může vyšplhat až na 280…
Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Jitka Vojtová, MBA, zdravotní ředitelka OZP.