
Hrozí vám spalničky?
V České republice se opakovaně setkáváme s onemocněním spalničkami, přestože se nám jej v minulosti díky očkování vakcínou podařilo téměř vymýtit. Šíření onemocnění napomáhají dva faktory – odmítání očkování částí naší populace a fakt, že ochranné protilátky po více než 20 letech u řady očkovaných lidí mizí. Na riziko onemocnění spalničkami a jeho komplikace bychom si ale zvykat neměli. Vakcíny proti spalničkám jsou na vysoké úrovni. Zda máme dostatek protilátek v krvi, zjistí velmi rychle laboratoř, a to dokonce i bez doporučení lékaře za nevysokou úhradu. Pokud se současný stav nezmění, bude se onemocnění stále lokálně objevovat a šířit.
Pro zajištění kolektivní imunity je podle odborníků nutný podíl proočkovaných lidí nad 95 %, pak se nemoc již nešíří a chráněni jsou tak i lidé neočkovaní. V současnosti se podíl očkovaných V ČR pohybuje kolem 90 %, riziko lokálního výskytu spalniček včetně možných komplikací onemocnění tedy trvá.
„Spalničky jsou vysoce nakažlivé virové onemocnění, které se šíří kapénkami, vzduchem, nebo přímým kontaktem s nemocným. Onemocnění se projeví asi 10–12 dní po nákaze zvýšenou teplotou, kašlem rýmou, zarudnutím a slzením očí, následně po dalších asi 3–7 dnech i červenou vyrážkou, která přetrvává asi týden. Nejdříve se vyrážka objevuje v oblasti hlavy a krku a postupně postupuje na trup a končetiny. Můžeme pozorovat též drobné skvrnky na sliznici dutiny ústní. Lze říci, že nekomplikovaný průběh onemocnění spalničkami se jeví jako celkem banální onemocnění. Bohužel až ve 30 % se mohou objevit velmi nebezpečné komplikace. Mohou to být kožní hnisavé infekce (druhotná infekce narušené kůže bakteriemi) infekce ucha, kde může hrozit ztráta sluchu, zápal plic, vážná onemocnění očí s možným následkem oslepnutí nebo dokonce zánět mozku, který může skončit i smrtí. V ohrožení jsou zejména děti do 5 let a dospělí nad 20 let,“ uvádí MUDr. Petr Podroužek, CSc., odborný ředitel EUC Laboratoří.
Zda je každý z nás proti onemocnění chráněn, lze zjistit rychlým laboratorním vyšetřením protilátek proti spalničkám třídy IgG z krve. To lze rychle zjistit pomocí testu, a to buď na doporučení lékaře nebo i na žádost pacienta, který si pak test hradí.
Další články z rubriky

Víte, že k vysokému tlaku se často přidává onemocnění ledvin?
Autor: -an-, Datum: 23. 6. 2022 10:00Přirozená konstrukce našeho těla způsobuje, že krevní tlak a onemocnění ledvin bývají úzce…

Když oční vada překáží...
Autor: redakce ve spolupráci s oční klinikou Neovize, Datum: 19. 6. 2022 11:00Nutnost nošení brýlí nebo kontaktních čoček může být někdy pěkně otravná záležitost! Lidé, kteří…

Chcete o svém zdravotním stavu vědět víc?
Autor: -an-, Datum: 15. 6. 2022 10:00Pandemie Covidu 19 změnila mnohé, také náš přístup ke zdraví a prevenci. Máme větší povědomí o tom,…

Není váš partner náhodou v „přechodu“?
Autor: redakce ve spolupráci s MUDr. Pavlem Turčanem, gynekologem a sexuologem, Datum: 14. 6. 2022 15:00Přechod se netýká jen žen. Dnešní medicína již totiž zná i pojem mužského přechodu, takzvané…

5 záludných letních nástrah
Autor: redakce ve spolupráci s Mgr. Ivou Bílkovou a MUDr. Pavlem Stodůlkou, Datum: 8. 6. 2022 15:00Mezi typicky letní problémy patří úrazy při sportování i popáleniny při grilování. Jak si letní…

Co by vám nemělo chybět v cestovní lékárničce?
Autor: redakce ve spolupráci s MUDr. Ludmilou Bezdíčkovou, praktickou lékařkou z Prahy 6, Datum: 31. 5. 2022 15:00Dovolená se blíží, proto se aktuálním tématem může stát obsah cestovní lékárničky. Co je tedy…

5 rad, jak zacvičit s diabetem
Autor: -an-, Datum: 24. 5. 2022 15:00Pohyb je důležitou součástí zdravého životního stylu. Pro diabetika je však zcela zásadní. Napomáhá…

Jiný pohled na svět...
Autor: redakce ve spolupráci s klinikou NeoVize, Datum: 19. 5. 2022 15:00Díky moderním technologiím lze bez obav odstranit oční vady již ve 20 letech!
Komentáře