Riziko vzniku žilní trombózy narůstá s délkou cesty a přítomností rizikových faktorů.
Vyšší riziko mají osoby starší 60 let, těhotné ženy a ženy po porodu, kuřáci, ženy užívající hormonální antikoncepci nebo substituční hormonální terapii, lidé po operacích nebo úrazech, osoby s obezitou, lidé s genetickou dispozicí k trombofilii či onkologičtí pacienti.
Za kritickou hranici se považuje doba kolem čtyř hodin nepřetržitého sezení. Po jejím překročení se riziko zvyšuje, zejména u osob s predispozicí. Po šesti až osmi hodinách bez pohybu může být riziko významné i pro jinak zdravého člověka.
Nebezpečné ale mohou být i krátké lety, hlavně pokud mezi nimi není dostatek času na regeneraci, pohyb a hydrataci. V letadle navíc působí další faktory, jako je nižší tlak, suchý vzduch a omezený prostor, které ke vzniku žilní trombózy přispívají.
Prevence proti vzniku žilní trombózy existuje. Lidé ji ale často podceňují.
„Důležitý je dostatečný příjem tekutin bez alkoholu a kofeinu, a právě na pitný režim lidé během cest často zapomínají. I během cesty je podstatný pohyb, i malý pohyb pomáhá zlepšit průtok krve a snižuje riziko trombózy, stačí pravidelně měnit polohu nebo procvičovat nohy. Podceňovat by lidé neměli ani výběr cestovního oděvu, vhodné je spíš volné, netlačící a pohodlné oblečení. Zejména pro osoby s vyššími predispozicemi jsou vhodné kompresní punčochy. U vysoce rizikových osob je vhodné před cestou navštívit lékaře, který zváží preventivní podání antikoagulancií – například nízkomolekulárního heparinu,“ doporuje anginolog Patrik Jakubek.
Při dodržení preventivních opatření a sledování změn zdravotního stavu se ale podle lékaře lidé cestování obávat nemusejí. Je ale důležité všímat si prvotních příznaků. Mezi ně patří otok jedné dolní končetiny, bolest lýtka při chůzi nebo na dotek, pocit tlaku, napětí nebo ‚táhnutí‘ v noze, změna barvy pokožky – buď začervenání, nebo fialový nádech, teplejší oblast na postižené končetině.
Pokud se jakékoliv příznaky objeví, je důležité vyhledat lékařskou pomoc. Vyšetření obvykle zahrnuje klinické zhodnocení a ultrazvuk žil. Samoléčba není vhodná, podezření na trombózu vždy vyžaduje odborné posouzení.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Na otázky čtenářů odpovídá Mgr. Ondřej Pleskot, lékárník z Lékárna.cz.
Gely na štípance, krémy proti bolesti, hojivé masti nebo přírodní oleje – to vše patří v létě k…
Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Jan Dvořák, Centra očkování a cestovní medicíny Avenier
„Nečti ve tmě, zkazíš si oči!“ Anebo „Brýle raději nenos, tím se ti zhorší zrak“. Jsou vám podobné…
Vysoké teploty vytvářejí ideální prostředí pro rychlé množení mikroorganismů v potravinách a roste…
Farmaceut je často první, na koho se lidé obracejí, když je něco bolí, když si nejsou jistí…
Vaginální výtok je přirozenou součástí zdravého ženského organismu, přesto je toto téma často…
Univerzálně nejlepší antikoncepce neexistuje, protože každá žena má jiné potřeby, životní styl i…