
7 tipů, jak předcházet zubnímu kazu
K velmi častým zubním problémům patří zubní kaz, který trápí děti i dospělé. Postihuje 80 až 90 % lidí. Jedná se o infekční onemocnění postihující zubní tkáň. Zubní kaz se objevuje v zubních jamkách, rýhách, mezizubních prostorech a také na krčcích.
„Bolest zubu je bohužel pozdním příznakem kazu. Zubní kaz se vytváří postupně a nenápadně, dlouhou dobu se vůbec neprojeví. Naopak časným projevem zubního kazu může být malá skvrna demineralizované (změkčené) skloviny na povrchu zubu. V tento moment zachycený vznikající kaz jsme ještě schopni zastavit,“ říká MDDr. Ondřej Šrámek z Dentální kliniky Hradčanská.
Dalším příznakem zubního kazu mohou být viditelná, nejčastěji tmavá zabarvení, porušení celistvosti povrchu a citlivost při konzumaci potravin
Jak se nejlépe preventivně chránit?
- Mezizubní kartáčky Kromě klasického čištění nezapomínejte na mezizubní kartáčky a nitě. Klasickým čištěním si nevyčistíme zuby ze všech úhlů a stran. Naše zuby mají pět stran a kartáčkem vyčistíme pouze tři. Mezizubními pomůckami tak můžeme vyčistit zuby opravdu dokonale. Měňte si také zubní kartáček. Alespoň jednou za 2 až 3 měsíce.
- Pravidelné prohlídky Důležité je chodit na pravidelné prohlídky k zubaři, a to alespoň dvakrát do roka. Zubař může velmi jednoduše odhalit včasný kaz, na který bychom si sami nepřišli.
- Dentální hygiena Alespoň dvakrát do roka bychom měli navštívit také dentální hygienistku.
- Pití vody Pijte hodně vody. Hydratace je nejen prospěšná pro náš organismus, ale pití vody má také vliv na tvorbu slin. A ty působí na neutralizaci kyselin v ústech a jsou tak přirozenou obranou proti kazu.
- Výplach úst Po každém jídle si ústa vypláchněte ústní vodou či obyčejnou vodou.
- Kouření není zdravé To ví většina lidí, ale mnoho z nich si neuvědomuje, že ubližuje i našim dásním a zubům. Kuřáci mají omezenější tvorbu slin a mají v ústech kyselejší prostředí, tudíž „žně“ pro zákeřné bakterie.
- Fluorid Pořiďte si pastu či ústní vodu s obsahem fluoridu. Jedná se o přirozeně se vyskytující látku, která může mírně bránit vzniku zubního kazu tím, že posiluje zubní sklovinu a zabraňuje většímu množení bakterií.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Další články z rubriky

Berberin: Nový hit na hubnutí působí přímo na buňky v těle
Autor: PharmDr. Kamila Horníčková, specialistka na zdraví a přírodní medicínu v Lékárna.cz, Datum: 3. 4. 2025 9:40Před rokem o něm téměř nikdo nevěděl, dnes patří mezi nejprodávanější doplňky stravy. Berberin,…

Kdy je vhodnější jednohormonální antikoncepce?
Autor: MUDr. Vanda Hořejší, gynekoložka, gynekologicko-porodnická praxe MATICE-GYN, České Budějovice, Datum: 27. 3. 2025 10:48Historie antikoncepce je dlouhá, zajímavá a sahá až do dávných civilizací. Už ve starověkých dobách…

Sáhněte si na pindíka
Autor: Vendula Presserová, Datum: 26. 3. 2025 16:58V běžném životě by rada „Sáhni si na pindíka!“ většinu lidí pohoršila. Pokud se však vysloví v…

7 mýtů o pásovém oparu
Autor: Hana Lorencová, Datum: 26. 3. 2025 0:05Pásový opar je opředen mnoha mýty. Které z nich opravdu platí?

Jarní slunce může být zrádné pro oči
Autor: redakce ve spolupráci MUDr. Radanem Zugarem, primářem Očního centra Praha, Datum: 11. 3. 2025 13:02Jarní slunce láká k procházkám, sportu i dlouhému pobytu venku. Po měsících šera se oči musí znovu…

Co je hlavním benefitem online lékáren?
Autor: -red-, Datum: 10. 3. 2025 9:00Na otázky čtenářů odpovídá PharmDr. Kamila Horníčková, odbornice na přírodní medicínu v Lékárna.cz

Oční alergie: Od svědění, pálení a slzení uleví studená voda i oční kapky
Autor: redakce ve spolupráci s oční klinikou Gemini, Datum: 6. 3. 2025 7:00Zhruba každého třetího Čecha trápí nějaká alergie, každý druhý alergik se navíc během alergie…

Obezita je nemoc, kterou je bez odborné pomoci prakticky nemožné vyléčit
Autor: MUDr. Kateřina Šédová, Loono, Datum: 4. 3. 2025 10:56Každoročně připadá na 4. března Světový den obezity. V Česku přibližně 25 % dospělých obyvatel…