Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
6 chyb, které (asi) děláte na toaletě
freepik.com
Životní styl / Zdraví

6 chyb, které (asi) děláte na toaletě

datum: 5. 2. 2022 11:00 autor: -an-
Jídlo a vyprazdňování patří mezi základní lidské potřeby. Zatímco první je v centru zájmu, o druhé se nemluví. Přitom průměrný člověk stráví na toaletě v průběhu života 12 tisíc hodin, tedy přibližně rok a půl.

Navíc se nedá říci, že u mnoha lidí probíhá vyprazdňování tak, jak by mělo. Například dlouhodobou zácpou trpí celosvětově 17 % populace, rozšířené hemoroidy pak zná z vlastní zkušenosti každý druhý Čech. Jakých chyb se nejčastěji dopouštíte za zavřenými dveřmi?

  1. Záchodová mísa brání uvolnění Někteří si možná s hrůzou vzpomenou na dovolenou, při které se setkali s tzv. tureckým záchodem. Pravdou ale je, že ten je pro vyprazdňování vhodnější než záchodové mísy, protože na nich se zcela neuvolní všechny svaly pánevního dna. Studie ukázaly, že k uvolnění svalů a otevření konečníku dojde lépe v podřepu. Pokud vás trápí rozšířené hemoroidy nebo zácpa, připravte si na toaletu stoličku pod nohy, díky které upravíte svou polohu. „Podložení dolních končetin stoličkou umožňuje dosáhnout většího napřímení konečníku při defekaci. Tím může stolička usnadnit vyprázdnění,“ vysvětluje proktolog MUDr. Martin Kouda z Chimare clinic v Praze.
  2. Používáte jen papír a ne sprchu Projevy hemoroidálního onemocnění, tedy svědění, pálení, bolest při vyprazdňování, případně krev na toaletním papíře, zhoršuje mimo jiné i nedostatečná hygiena. „Toaletní papír neočistí po stolici intimní partie dostatečně. Proto doporučuji, pokud to je jen trochu možné, použít sprchu. Vlhčené ubrousky nechte na cestování, zbytečně vysušují pokožku,“ říká MUDr. Soňa Hořínková, proktoložka z Nemocnice TGM Hodonín. Pokud máte zkušenost s hemoroidálním onemocněním, nezapomeňte po sprchování použít mast zmírňující příznaky.
  3. Vysedáváte na toaletě Toaleta je místo, kde je klid. I proto se stává, hlavně v početnějších rodinách, „schovkou“ před ostatními. Jenže ve chvíli, kdy sedíte na toaletě, je řitní kanál otevřený, hemoroidální pleteně jsou naplněné a tlačením se tlak krve zvyšuje. „Pokud se přežene čas, který člověk na toaletě tráví, a často se to opakuje, jde o rizikový faktor, který jen zvětšuje hemoroidální pleteně. Nejlépe je přijít v době nutkání, vyprázdnit se a jít pryč,“ popisuje MUDr. Martin Kouda.
  4. Zbytečně spěcháte Opačný extrém je zase spěch, kdy naopak usilovně tlačíte, protože vás žene čas. Aby měly svaly možnost se při vyprazdňování dostatečně uvolnit, musí jim to mozek dovolit. To je jen těžko možné, pokud musíte za minutu odcházet z domu. Při chvátání často vznikají řitní trhliny, protože tlak je neúměrný a řitní otvor se nestihne dostatečně otevřít, aby stolice volně prošla. Další informace o hemoroidálním onemocnění hledejte například na konectabu.cz
  5. Chybí vám pravidelnost Pro pohodlnější vyprazdňování je vhodné mít vypěstovaný tzv. defekační stereotyp, který je vázaný na pravidelný režim. „Snažte se vytvořit si reflex pravidelného vyprazdňování v denní dobu, kdy budete mít dostatek času. Vyprázdnění pomůže vyvolat například sklenice teplé vody nalačno,“ radí proktoložka MUDr. Soňa Hořínková. Časem se organismus naučí vyprazdňovat sám od sebe. Samozřejmě nácvik nesmí být násilný. Jde o to, jaký máte životní styl. Pokud každý den vstáváte, jíte a chodíte spát jindy, tak si defekační stereotyp vytvoříte jen obtížně.
  6. Váháte s návštěvou lékaře Komplikace spojené s vyprazdňováním jsou tak intimní záležitost, že ne všichni o nich začnou mluvit sami od sebe v ordinaci praktického lékaře. Pokud i vás brzdí stud, můžete se i bez doporučení objednat do proktologické ambulance, kde se těmito problémy zaobírají denně a jsou lépe připraveni zbavit vás prvotního ostychu. S návštěvou praktika nebo specialisty byste ale neměli otálet. Mohou vám totiž předepsat léky na zpevnění žilních stěn, které jsou při řešení potížích zásadní, a poradit s výběrem nejvhodnějších volně prodejných mastí a čípků.

Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

7 tipů, jak si užít svátky i s cukrovkou

7 tipů, jak si užít svátky i s cukrovkou

Autor: redakce ve spolupráci s MUDr. Šárkou Svobodovou, Ph.D., internistkou Obezitologického centra Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, Datum: 6. 12. 2022 15:30

Smažený kapr v trojobalu, bramborový salát s majonézou, hromady sladkého cukroví z poctivých…

Máte tmavé oči? Nechte si vyšetřit nitrooční tlak!

Máte tmavé oči? Nechte si vyšetřit nitrooční tlak!

Autor: redakce ve spolupráci s MUDr. Lucií Valešovou, primářkou Oční kliniky NeoVize, Datum: 13. 11. 2022 0:05

Barva duhovky, pohlaví, věk, povolání, geny... Co všechno může být rizikovým faktorem očních nemocí…

Pětina českých mužů přichází k lékaři pozdě

Pětina českých mužů přichází k lékaři pozdě

Autor: -an-, Datum: 11. 11. 2022 10:37

Rakovinou prostaty ročně onemocní téměř 7000 mužů a zemře průměrně 1400. Toto onemocnění patří k…

5 rad, jak ulevit očím

5 rad, jak ulevit očím

Autor: -nic-, Datum: 9. 11. 2022 15:00

Cítíte se unavení a nesoustředění, bolí vás hlava a pálí oči? Viníkem může být roční doba, přesněji…

Nejznámější oční vady

Nejznámější oční vady

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 4. 11. 2022 10:00

Patrně už jste slyšeli o krátkozrakosti či dalekozrakosti a možná jste se i vy sami někdy setkali…

Víte, že špatný chrup může i za kardiovaskulární potíže?

Víte, že špatný chrup může i za kardiovaskulární potíže?

Autor: redakce ve spolupráci s dentální hygienistkou Šárkou Havlíčkovou, Datum: 2. 11. 2022 16:26

Vědeckými studiemi už byla prokázána její souvislost s rozvojem kardiovaskulárních chorob nebo s…

Připravte se na další vlnu covidu a dodržujte „pravidlo tří“

Připravte se na další vlnu covidu a dodržujte „pravidlo tří“

Autor: -an-, Datum: 1. 11. 2022 15:00

Téma koronaviru pomalu zapadá v souvislosti s ožehavějšími světovými událostmi a my si zvykáme, že…

Odkládání těhotenství se nemusí vyplatit

Odkládání těhotenství se nemusí vyplatit

Autor: redakce ve spolupráci s MUDr. Liborem Hradeckým, vedoucím lékařem kliniky Next Fertility Plzeň, Datum: 30. 10. 2022 13:50

Touha založit rodinu a přivést na svět potomka je pro člověka přirozená. Kvůli odsouvání…

Tip šéfredaktorky

PŘEDVÁNOČNÍ SOUTĚŽ o 5 balíčků hydratačního séra Sebamed

6. 12. 2022 13:45 autor -red-