Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
4 signály, kdy tělo volá o pomoc
freepik.com
Životní styl / Zdraví

4 signály, kdy tělo volá o pomoc

datum: 7. 7. 2021 15:00 autor: -gul-
Lidské tělo je důmyslný mechanismus, ve kterém jsou všechny součástky propojeny. Stejně jako v případě hodin, kde zadření jednoho ozubeného kolečka ovlivní chod mnoha dalších, tak i v našich útrobách mohou různé neduhy souviset s jinými částmi organismu. Poslouchejte proto řeč svého těla a nenechávejte jeho volání o pomoc bez odezvy.
  1. Poruchy erekce mohou poukazovat na kardiovaskulární choroby i cukrovku Příčiny problémů s erekcí mohou mít souvislost jak s fyzickou, tak i psychickou stránkou. Až u třetiny mladších mužů jsou poruchy ztopoření penisu spojeny se stresem či vysokým očekáváním, s postupujícím věkem pak více převažují organické příčiny. Potíže s erekcí se objevují u každého druhého padesátníka. V případě, že erektilní dysfunkce přetrvává déle než šest měsíců, neváhejte se vypravit k urologovi. A to nejen kvůli zlepšení kvality sexuálního života. Vyšetření také dokáže odhalit závažné choroby, například kardiovaskulární onemocnění. Tepny penisu jsou mnohem užší než tepny srdce, ucpou se rychleji,“ vysvětluje MUDr. Monika Purmová z pražské urologické kliniky UroKlinikum. To, co se tedy jeví „jen“ jako nepříjemnost v posteli, může být ve skutečnosti předzvěstí infarktu či mozkové příhody. Dále mohou potíže s erekcí být důsledkem nemocí jako je ulcerózní kolitida, Crohnova nemoc, epilepsie, stav po operaci rakoviny prostaty, různá neurologická onemocnění či cukrovka. „Samozřejmě se může stát, že k erektilní dysfunkci může dojít v důsledku ještě nediagnostikované cukrovky. Nicméně jestliže pacient pravidelně absolvuje preventivní prohlídky u praktického lékaře, cukrovka by měla být odhalena dříve,“ říká MUDr. Monika Purmová z pražské urologické kliniky UroKlinikum a nabádá k dodržování preventivních prohlídek nejen u urologa, ale také u praktického lékaře.
  2. Vypadávání vlasů může souviset i s dioptrickou vadou Průměrně člověk ztratí přibližně 50 až 100 vlasů denně. Pokud ovšem na svém hřebenu nacházíte stále více chomáčů a intenzita padání vás znepokojuje, je na čase začít problém řešit s lékařem. Na vině mohou být nedostatky ve stravě, proto byste měli jídelníček obohatit o vitamin B, železo a zinek. Dále lze příčinu hledat v hormonálních změnách, onemocnění jako například alopecie, ve stresu, užívání některých léků, podvýživě či genetické výbavě. U mužů mezi 30. a 50. rokem ničí vlasové kořínky zvýšená hladina testosteronu, u žen zase bývají na vině nevhodné přípravky z vlasové kosmetiky, drastické diety či zátěž těla v těhotenství a v poporodním období. Překvapivě však může padání vlasů souviset také s nekorigovanou oční vadou! „Ano, opravdu se setkáváme s tím, že nás navštěvují pacienti, kteří si stěžují na nadměrné vypadávání vlasů. Při podrobném vyšetření zjišťujeme, že žili dlouhá léta se skrytou oční vadou, o níž sami nevěděli, anebo odhalíme nevhodně nastavené dioptrie či cylindry,“ uvádí MUDr. Lucie Valešová, primářka Oční kliniky NeoVize. „Oko se extrémně namáhá při zaostřování obrazu, čímž je drážděné velké množství nervových vláken. Celý komplikovaný proces na úrovni mozku vede k nadměrnému vypadávání vlasů,“ vysvětluje souvislosti oftalmoložka Valešová.
  3. Budí vás v noci močení? Nechte si vyšetřit prostatu! Pokud muže trápí časté nucení na močení a obtěžuje je nejen přes den, ale budí je i ve spánku, anebo zaregistrovali přerušovaný či slábnoucí proud moči, neměli by otálet s návštěvou urologa. S přibývajícím věkem se dříve či později u každého muže objevují potíže s prostatou, které znepříjemňují život uvedenými symptomy. „Tento orgán může začít dělat obtíže již v poměrně raném věku. Prostata se s věkem muže obvykle zvětšuje. Neznamená to ovšem, že malá prostata nezpůsobuje obtíže a velká prostata je problém. Většinou je však doporučeno mužům, aby navštívili urologa v 50 letech. Pokud je v rodině anamnéza nádoru prostaty, pak již ve 40 letech,“ radí urolog MUDr. Vladislav Klemenc. Ignorovat potíže se nevyplatí – mohou být prvotním signálem vážnějšího onemocnění. Kromě rakoviny prostaty také kupříkladu nádoru močového měchýře. Návštěva lékaře je každopádně na místě! Jako prevenci proti problémům s prostatou lze využívat různé byliny a doplňky stravy. „Přírodní cestu bychom neměli opomíjet. Jedná se o následující extrakty: Pygeum Africanum (slivoň africká), která inhibuje účinky růstových faktorů a blokuje zvětšování prostaty. Serenoa Repens (trpasličí palma, saw palmetto) blokující přeměnu testosteronu na jeho aktivnější formu dihydrotestosteron. Dále se jedná o Epilobium Parviflorum (vrbovku malokvětou), Urticu dioicu (kopřivu dvoudomou) a cucurbitu pepo (olej z dýně),“ radí MUDr. Klemenc. Mezi doplňky stravy, které pomáhají optimalizovat funkci prostaty, patří například Cemio RED3 se slivoní africkou, jejíž účinky prokazují i klinické testy.
  4. Neuhasitelná žízeň může signalizovat cukrovku Je správné dodržovat pitný režim, ale pokud pociťujete stále žízeň i přesto, že pijete dostatečně, může tím vaše tělo volat SOS. Možnou příčinou je přemíra soli v jídelníčku. Dospělý člověk by měl přijmout 2–4 gramy soli denně, průměrná denní spotřeba na hlavu se ale běžně pohybuje kolem 16 gramů. Pokud trpíte neuhasitelnou žízní, která je zároveň doprovázena častým nutkáním na močení, měli byste zpozornět. Může se totiž jednat o příznaky cukrovky. Navštivte svého lékaře a nechte si změřit hladinu cukru v krvi – optimální hodnota se pohybuje okolo 5,5 mmol/l. „Diabetes je v dnešní době léčitelné onemocnění, které však pacienty provází celý život. Moderní postupy léčby umožňují diabetikům vést stejně kvalitní život jako zdravým lidem, v první řadě ale záleží na vůli pacienta dodržovat veškerá léčebná doporučení,“ vysvětluje MUDr. Marta Klementová, vedoucí lékařka diabetologického centra DIAvize v Praze.
  5. Nepodceňujte bolavé klouby Bolestivost kloubů často postihuje lidi s nadváhou, protože kila navíc pohybový aparát zatěžují, což vede k rychlejšímu opotřebování. Problémy může způsobit také nadměrná jednostranná zátěž, například při sportu. Bolestivostí se mohou ohlašovat choroby, jako je například degenerativní nemoc osteoartróza anebo revmatoidní artritida, což je chronické autoimunitní onemocnění. Ačkoliv jasný původ této nemoci dosud není zcela znám, pravděpodobnou predispozici lze najít v genetické výbavě. Ke spuštění pak může docházet například po proběhlé infekci, nejčastěji virové. Tak jako u jiných zdravotních neduhů platí, že v případě přetrvání problémů byste bolestivé klouby měli konzultovat s odborníkem, tedy ortopedem. „Ideální je věnovat se prevenci, klouby správně používat, nepřetěžovat a vyvarovat se úrazům. Pokud klouby zatěžujete výrazně, je vhodné myslet i na prevenci, a to obzvláště u lidí s nadváhou, cukrovkou, či u stavů po předešlých úrazech či operacích,“ nabádá ortoped MUDr. Róbert Pituch. Čas na návštěvu ortopedické ambulance nadchází v případě, že dojde k rozvoji bolestivosti, otoku či omezení rozsahu pohybu kloubu. Při vyšetření lékař zhodnotí stav kloubu a lze posoudit, jestli jsou potíže adekvátní věku či je potřeba nastavit terapii. Mezi vhodnou prevenci patří mimo jiné i doplňky stravy, jako je například přípravek GS Condro Diamant, obsahující extra silnou dávku glukosamin sulfátu v kombinaci s účinnou látkou aescin, který pomáhá zajišťovat správné prokrvení kloubu a jeho okolí, a vitamínu C. Ten podporuje tvorbu vlastního kolagenu. „Pokud nás začnou klouby trápit – objeví se pocit nestability v kloubu, bolest, klouby se takzvaně „ozývají“ – je dosti pravděpodobné, že naše chrupavka potřebuje právě tento glukosamin, jelikož ho má nedostatek. GS je základní stavební substrát, ze kterého si kloubní chrupavka za pomocí enzymatické výbavy vytváří další komplexnější látky pro správnou stavbu chrupavky,“ vysvětluje MUDr. Karel Metyš, MBA.
Oko, okno nejen do duše, ale i do těla

Oči jsou velmi důležitým orgánem nejen pro náš zrak, ale mohou se stát také ukazatelem nejrůznějších chorob. Primářka brněnské Oční kliniky NeoVize Doc. MUDr. Šárka Skorkovská, CSc. nám prozradila, co mohou signalizovat tyto projevy.

  • Pálení, řezání, pocit cizího tělíska v oku Jde s nevětší pravděpodobností o syndrom suchého oka, léčí se kapáním umělých slz.
  • Zarudnutí oka, svědění, hnisavý výtok K tomu se může přidat otok nebo pocit podráždění – jde o zánět spojivek.
  • Dvojité vidění nebo výpadek v zorném poli Problém postihuje obě oči. Přidávají se bolesti hlavy a závratě – jde o příznaky mozkové cévní příhody.
  • Zhoršené, deformované vidění Pacient mívá výpadek v centru vidění, vidí rozostřený nebo zprohýbaný obraz – jde o makulární degeneraci. Jeho závažnější forma je nejčastější příčina ztráty zraku.
  • Zhoršené vidění s brýlemi i bez brýlí Pocit vidění jako přes igelitový sáček, nejasné barvy, citlivost na světlo – jde o šedý zákal, který je snadno léčitelný jednoduchou operací.
  • Světloplachost a bolest očí Problém se zhoršuje při pohledu do blízka, oči jsou také zarudlé, mohou silně slzet – jde o příznaky zánětu duhovky, může být prvním projevem autoimunitních onemocnění, např. Bechtěrevovy nemoci.
  • Pokles víček a zhoršený pohyb oka Může se přidat dvojité vidění – kromě mozkové mrtvice může pokles způsobovat i rostoucí mozkový nádor.
  • Nažloutlé skvrny kolem očí Tento i esteticky nepříjemný projev bývá známkou vysoké hladiny cholesterolu.
  • Opuchlé nebo červené oči Jsou neklamným znamením alergie, kterou ještě obvykle doprovází pálení či slzení očí. Zčervenání očí může mít ale i jiné, pragmatičtější příčiny, a těmi jsou hlavně nedostatek spánku nebo několikahodinové sledování monitoru počítače.

 


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

7 každodenních drobností, kterými nevědomky škodíte svým očím

7 každodenních drobností, kterými nevědomky škodíte svým očím

Autor: Petra Průchová, oprometristka Lentiamo, Datum: 30. 10. 2024 0:05

Mnutí očí, prošlá kosmetika, špatné osvětlení a další na první pohled neškodné návyky mohou škodit…

Co nevíme o žloutence C aneb 7 mýtů, které mohou škodit její diagnostice

Co nevíme o žloutence C aneb 7 mýtů, které mohou škodit její diagnostice

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 23. 10. 2024 0:05

Hepatitida C (HCV) je obklopena řadou polopravd. Není to totiž jenom nemoc narkomanů, většina…

Jak poradenská linka pomáhá v situaci, kdy nám odchází blízký člověk? A pro koho je tato linka určena?

Jak poradenská linka pomáhá v situaci, kdy nám odchází blízký člověk? A pro koho je tato linka určena?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 17. 10. 2024 0:05

Na otázky čtenářů odpovídá Hana Haráková, zakladatelka a předsedkyně správní rady Nadačního fondu…

Světový den zraku se letos zaměřuje na zdraví očí u dětí a dospívajících: Ohrožuje je nedostatečná péče i digitální zařízení

Světový den zraku se letos zaměřuje na zdraví očí u dětí a dospívajících: Ohrožuje je nedostatečná péče i digitální zařízení

Autor: redakce ve spolupráci s oční klinikou NeoVize, Datum: 10. 10. 2024 0:05

Každoročně si v říjnu připomínáme Světový den zraku, jehož cílem je upozornit, jak stěžejní vliv na…

Ostrý zrak umožňuje aktivní život i po sedmdesátce

Ostrý zrak umožňuje aktivní život i po sedmdesátce

Autor: redakce ve spolupráci s MUDr. Šárkou Skorkovskou, primářkou Oční kliniky NeoVize Brno, Datum: 1. 10. 2024 12:00

Každoročně si 1. října připomínáme Mezinárodní den seniorů. Aby mohli lidé žít aktivně i v…

Lékárnice Pavla Horáková: Být online není handicap, ale výhoda

Lékárnice Pavla Horáková: Být online není handicap, ale výhoda

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 26. 9. 2024 0:05

S rozvojem e-shopů se tak postupně a nenápadně zrodila profese e-lékárníka, který jako odborník na…

Jak předcházet demenci a jak ji rozpoznat?

Jak předcházet demenci a jak ji rozpoznat?

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 21. 9. 2024 0:05

V Česku trpí demencí více než 165 tisíc lidí a do roku 2050 se toto číslo může vyšplhat až na 280…

Jak pomáhá prevence i zdravotní pojišťovny v odhalení onkogynekologických diagnóz?

Jak pomáhá prevence i zdravotní pojišťovny v odhalení onkogynekologických diagnóz?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 20. 9. 2024 0:05

Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Jitka Vojtová, MBA, zdravotní ředitelka OZP.

Tip šéfredaktorky

Připravte si svatomartinskou husu s Velkou knedlíkovou kuchařkou

23. 10. 2024 15:39 autor -mav-