
Vlasy pod lupou
Příroda nás obdařila mnoha dary, mimo jiné i vlasy, jež zčásti patří k sekundárním pohlavním znakům člověka. Kromě toho ovšem slouží coby koruna krásy k tomu, aby se lidé nějak výrazně lišili – a to jak podle jejich zbarvení, tvaru či struktury, tak v neposlední řadě i podle jejich množství.
Chemie vlasu
Z hlediska odborníků, konkrétně chemiků, je vlas tvořen keratinem, což je vláknitá bílkovina lidského těla. Na složení keratinu se přitom podílejí především aminokyseliny, jakými jsou glycerin, serin a cystin, ovšem to stále ještě není vše. V našem vlasu, byť na první pohled máme pocit, že jde o jednolitou, nezajímavou „hmotu“, je zastoupeno i množství látek cukernaté povahy a rovněž tuky. Těm posledně jmenovaným vděčíme za fakt, že jsou naše vlasy elastické.
Každý vlas se skládá ze stvolu a vlasového kořínku. Ten je přitom uložen ve vlasovém míšku, tzv. folikulu, který zasahuje až do podkoží a k němuž ústí mazová žláza. Všechny tyto míšky jsou „ve spojení“ s hladkým svalem. Ten pak způsobí onen známý a nepříjemný efekt „husí kůže“ v případě mimořádného ochlazení či leknutí, neboť se smrští, čímž se vlasy (i chlupy) napřímí.
Složitá struktura
Pokud jde o strukturu vlasu, viděli bychom víc pod mikroskopem, ovšem museli bychom vlas rozříznout. A tak alespoň teoreticky – každičký vlas se skládá z dřeně, kůry a kutikuly. Kůra, která obklopuje dřeň, obsahuje vlasový pigment zvaný melanin. Na něm záleží, jakou barvu vlasů budeme mít.
Jak nám přibývají léta, melaninu bohužel ubývá a mezi dřeň a kůru se usadí vzduchové bublinky. A důsledek? Na naší hlavě se začnou objevovat první šediny. Nad kůrou vlasu se pak nachází poslední vrstva, kutikula. Ta je (spolu s příslušnými chemickými látkami) zodpovědná za pevnost a pružnost vlasů.
„Prenatální“ vlasy
Stejně jako se nám vyvíjí a mění tělo a mozek, mění se nám rovněž vlasy. Už v prenatálním stavu (v 9. týdnu nitroděložního vývoje) máme na hlavně tzv. embryonální porost. (Jako první zárodky se objevuje na horním rtu, na místě budoucího obočí, na bradě, pak nám naroste po celém těle, a to stejně.) Je hustý a rozšíří se po těle, teprve později se rozděluje podle genetických informací, hormonů a prostředí.
Když se narodí...
Koncem čtvrtého měsíce se změní v tzv. lanugo, což jsou jemné světlé chloupky pokrývající celé tělo budoucího miminka – po porodu však mizí, ovšem okamžitě je vystřídají velusové vlásky. Ty jsou stejné jako jejich předchůdci, bez dřeně, krátké a minimálně pigmentované.
A teprve nakonec, po několika měsících života, nám narostou tzv. terminální vlasy, tedy to, co zdobí naše hlavy většinou po celý život. A ty už mají vše, co mají vlasy mít.
I chlup je vlas
Ovšem aby nebyla mýlka! Mezi terminální vlasy, jež se označují jako dlouhé, patří nejen vlasový porost tak, jak ho běžně chápeme, ale rovněž ochlupení v podpaží, v ohanbí a po celém těle. Terminální vlasy řečené krátké jsou pak řasy, obočí, chloupky v nose a také v ušním boltci.
Když si zejména pánská část lidstva stěžuje, že přišla o vlasy, můžeme je uklidnit. Přijít o všechny zkrátka a dobře nejde☺!
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Další články z rubriky

Berberin: Nový hit na hubnutí působí přímo na buňky v těle
Autor: PharmDr. Kamila Horníčková, specialistka na zdraví a přírodní medicínu v Lékárna.cz, Datum: 3. 4. 2025 9:40Před rokem o něm téměř nikdo nevěděl, dnes patří mezi nejprodávanější doplňky stravy. Berberin,…

Strašák jménem stárnutí
Autor: Ondřej Spilka, denatura, Datum: 20. 3. 2025 10:08Ačkoliv je stárnutí přirozenou součástí lidského života, pro mnoho žen bývá obávaným strašákem.…

Dobré ráno! Jak začít den, aby bylo dobré nejen ráno? Nezaspěte na startovní čáře
Autor: Vendula Presserová, Datum: 14. 3. 2025 0:05Jaká jsou vaše rána? Hektická? V jedné ruce káva, která vám opaří rty, v druhé ruce školní svačina…

Jaké jsou příspěvky zdravotních pojišťoven v mateřství?
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 11. 3. 2025 0:05Říká se, že těhotenství a mateřství by měly být nejkrásnějšími obdobími v životě. Ale ruku na srdce…

Co je hlavním benefitem online lékáren?
Autor: -red-, Datum: 10. 3. 2025 9:00Na otázky čtenářů odpovídá PharmDr. Kamila Horníčková, odbornice na přírodní medicínu v Lékárna.cz

Obezita je nemoc, kterou je bez odborné pomoci prakticky nemožné vyléčit
Autor: MUDr. Kateřina Šédová, Loono, Datum: 4. 3. 2025 10:56Každoročně připadá na 4. března Světový den obezity. V Česku přibližně 25 % dospělých obyvatel…

7 rad, jak zvládat cukrovku
Autor: Jarmila Pohorná, bylinkářka, Naděje, Datum: 4. 3. 2025 0:05Počet diabetiků v Česku překročil jeden milion, a to je číslo, které nelze ignorovat. Cukrovka je…

Jak se zbavit lupů?
Autor: -mav-, Datum: 28. 2. 2025 16:40Zbavte se lupů jednou pro vždy! Důležitá je kvalitní péče, dostatečná hydratace a zdravý životní…