Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Umění komplimentu: 5 rad, jak na to
pexels.com
Životní styl / Psychologie

Umění komplimentu: 5 rad, jak na to

datum: 3. 7. 2019 10:00 autor: -dab-
„Ten účes vám dneska sluší!“ Ale prosím vás, to se vám zdá, vždyť je pořád stejný.“ Modelový příklad toho, jak neumíme přijímat komplimenty. Přitom kompliment je důležitou součástí našich vzájemných kontaktů.

Psychologové mají zato, že pokud někdo neumí přijímat komplimenty, pramení to z jeho nejistoty a komplexů vzniklých kdysi v dětství. Většinou za to mohou rodiče, kteří dítě nepřetržitě kritizovali a přivykali ho tak na myšlenku, že si pochvalu prostě nikdy za nic nezaslouží – je přece zlobivé, hloupé a neschopné.

  1. Vhodný čas je kdykoli Přijímat a skládat vhodné komplimenty se můžeme naučit v každém věku. Vzpomeňte si, jak blaženě jste se usmívala, když vás třeba ve škole pochválila učitelka. Jakou jste měla radost, když vám váš partner řekl, že se mu líbíte. Úsměv a projev radosti je normální reakcí na pochvalu. Oboje byste měla dát najevo.
  2. Naučte se přijímat komplimenty Když vám někdo udělá kompliment, nikdy se neomlouvejte, neříkejte, že si jej nezasloužíte. Mnoho lidí neumí pochvalu důstojně přijmout a tím své okolí odrazuje. Nepřesvědčujte svého kolegu, že mu jen zdá, že vám ty nové šaty sluší. Pokud budete tvrdit, že vám nikdy žádné šaty nesluší, protože máte křivé nohy nebo příliš silný pas, bude se cítit trapně. Navíc tomu nesmyslu možná i uvěří…
  3. Naslouchejte Nikdy nepřerušujte člověka, který vám skládá kompliment. Je to nevychované. Ani když velice spěcháte. Zastavte se, vyslechněte si pochvalu, usmějte se a poděkujte.
  4. Pochvalte se Občas složte kompliment sama sobě. Vzpomeňte si na staré úsloví, že když vás nikdo nepochválí, musíte se pochválit sami. A proto se častěji pochvalte za to, čeho jste dosáhla, a objevujte na sobě vlastnosti, kterými se můžete pochlubit. To jsem ale šikovná, řekněte si, když absolvujete nepříjemné jednání.
  5. Radujte se Nepátrejte po skrytém významu komplimentu a nehloubejte nad chválou, již se vám dostalo. Prostě mějte radost, že někdo ocenil váš nový účes nebo oblečení. A k poděkování si klidně kompliment pěkně nahlas zopakujte: Opravdu mám dneska pěkné vlasy? Zvýšíte si sebevědomí, a pokud to řekl váš manžel či přítel, určitě mu dělá radost, že má hezkou partnerku.

Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

5 základních signálů řeči těla

5 základních signálů řeči těla

Autor: Hana Lorencová, Datum: 13. 11. 2019 15:00
Vyhořet může každý

Vyhořet může každý

Autor: -red-, Datum: 17. 10. 2019 15:00
5 rad, jak efektivněji číst a zapamatovat si informace

5 rad, jak efektivněji číst a zapamatovat si informace

Autor: -ket-, Datum: 16. 10. 2019 10:00
Jak poznat úzkost a zabránit útoku paniky?

Jak poznat úzkost a zabránit útoku paniky?

Autor: Hana Lorencová, Datum: 18. 9. 2019 10:00