Zpřítomnění a zastavení se, ale i obrácení pozornosti dovnitř sebe, to je meditace. Meditace by měla probíhat následovně. Převlečete se do pohodlného oblečení, posadíte se anebo si lehnete, ideálně aby záda byla rovná.
Meditaci provádějte s jasným záměrem, například zklidnění, léčení, napojení se, získání informací či zbavení se stresu a napětí. Je při tom důležité otevřít se všemu, co může přijít. Naše vědomí nás meditací provede samo, pokud mu nebudeme bránit posuzováním a hodnocením rozumem. Meditujte postupně, nikdo neříká, že meditací musíte trávit několik hodin denně. Dávejte si kratší cíle, klidně jen pár minut. Vhodné jsou také řízené meditace, kde vás mentor provede celým procesem.
Máte ale při meditaci pocit, že tok myšlenek nemůžete zastavit a sebemenší ruch či cokoliv jiného vás odvádí od záměru meditace?
„Když se budete soustředit na to nemít myšlenky, tvoříte odpor, který bude bránit i meditaci. Ze začátku je lepší myšlenky pozorovat, budou tu totiž vždy. Tím, že zjistíte, odkud která vychází, můžete už si snáz vybírat, které věnujete pozornost a energii. To je velmi důležité i v běžném životě, nejen ve stavu meditace. Myšlenky utváří naši realitu. Pokud se je naučíte poznávat a třídit, místo abyste na ně jen reagovali a nechali se jimi ovládat, stanete se díky tomu tvůrcem vlastní reality, a to je jeden ze smyslů meditace. Jsme totiž ne tvůrce myšlenek, ale jejich pozorovatel,“ radí mentorka Veronika Navarro z verunity.cz.
Skvělým pomocníkem v procesu meditace může být soustředění se na svůj dech a pozorování ho. Neberte meditaci jako nutnost, ale jako příjemný zážitek, kdy se můžete uvolnit, vypnout a odpočinout si. Zpříjemněte si tyto chvíle příjemnou hudbou či vonnými svíčkami.
Není cílem sednout si do jeskyně či chrámu, opustit běžný život a strávit jej v meditaci, ale měli bychom být schopni účinky meditace přenést do života a žít je. K tomu je dobrá pravidelnost a odhodlání. Je vhodné meditovat každý den, i kdyby to mělo být jen pár minut, klidně před spaním anebo ráno po probuzení.
Meditace není jen o zklidnění, ale můžeme díky ní například i komunikovat se zvířaty nebo se sebou na dálku, můžeme „programovat“ vše kolem nás, co utváří naší realitu, proto nás sama povede k větší a větší rozmanitosti, čím déle ji praktikujeme a čím víc si všímáme skutečných změn, které se začnou dít. Zkuste si dnes večer najít chvíli pro sebe, jen vy a vaše já... Duše i tělo vám poděkují.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
„Sny jsou způsob komunikace mysli s námi. Pokud je něco, co nás v našem bdělém životě znepokojuje,…
Na vaše otázky odpovídá Mgr. Tereza Olivová, terapeutka neziskové organizace Poradna Vigvam.
Z neskutečné energie k absolutnímu vyhasnutí. Syndrom vyhoření může způsobit depresi i naprostou…
Přelom ledna a února bývá pro mnoho lidí náročný. Na psychickém stavu se podepisuje dlouhodobý…
Řekl jsi dnes nějakou lež? Podle americké studie většina lidí lže až dvakrát denně – někteří…
Postupů a rad, jak se správně učit a soustředit (nejen na zkoušky), existuje nepřeberné množství,…
K novému roku neodmyslitelně patří předsevzetí. Chceme za sebou zanechat staré zlozvyky a něco ve…
Úvodní nadšení střídají ke konci ledna výčitky z nesplněných plánů. V únoru si na ně už ani…
Komentáře