Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Průvodce světem meditace
Freepik, jcomp
Životní styl / Psychologie

Průvodce světem meditace

datum: 5. 9. 2022 10:00 autor: redakce ve spolupráci s Veronikou Navarro
Uspěchaná a rychlá doba, přehlcená mysl informacemi a pocity, nedostatek času a pocit, že nic nestíhám. Poznáváte se? Vzpomenete si, kdy naposledy jste měli chvíli klidu, zastavili se anebo třeba dokonce meditovali? Pokud ne, zpozorněte. Neustálý spěch a zahlcenost vede k únavě, vyčerpání jak psychickému tak i fyzickému. Najděte si každý den chvíli pro sebe, objevte kouzlo meditace a zklidnění mysli.

Proč začít meditovat?

Zpřítomnění a zastavení se, ale i obrácení pozornosti dovnitř sebe, to je meditace. Díky meditování se zlepšuje soustředěnost, psychická a fyzická kondice, ale i se zvyšuje kvalita spánku. Meditace pomáhá odbourávat stres a lépe řešit krizové situace a problémy. Slouží také k nalezení vnitřního klidu, ale to stále není všechno.

Meditace má pro mě obrovský přínos v tom, že při ní nastává propojení sama se sebou, se svou podstatou, ale i našim „zdrojem“, tím, co nás přesahuje. Je to stav, kde nalézáme cestu zpět k sobě, začínáme opět žít autenticky, bez podléhání naučeným vzorcům a teprve potom naše existence získává svůj směr a my můžeme pochopit a žít své poslání. Mezi dlouhodobé účinky patří zvýšení kvality života, lepší poznání sama sebe, propojení se s tělem a lepší komunikace s ním, ale hlavně pochopení toho, že to, co se odehrává před našima očima není jedinou a úplnou realitou. Tím náš život dostává zcela nový rozměr, novou dimenzi, a to doslova.


Naučte se říkat NE

Jak na to?

Zpřítomnění a zastavení se, ale i obrácení pozornosti dovnitř sebe, to je meditace. Meditace by měla probíhat následovně. Převlečete se do pohodlného oblečení, posadíte se anebo si lehnete, ideálně aby záda byla rovná.

Meditaci provádějte s jasným záměrem, například zklidnění, léčení, napojení se, získání informací či zbavení se stresu a napětí. Je při tom důležité otevřít se všemu, co může přijít. Naše vědomí nás meditací provede samo, pokud mu nebudeme bránit posuzováním a hodnocením rozumem. Meditujte postupně, nikdo neříká, že meditací musíte trávit několik hodin denně. Dávejte si kratší cíle, klidně jen pár minut. Vhodné jsou také řízené meditace, kde vás mentor provede celým procesem.


5 důvodů, proč si dělat radost

Zastav se a medituj!

Máte ale při meditaci pocit, že tok myšlenek nemůžete zastavit a sebemenší ruch či cokoliv jiného vás odvádí od záměru meditace?

„Když se budete soustředit na to nemít myšlenky, tvoříte odpor, který bude bránit i meditaci. Ze začátku je lepší myšlenky pozorovat, budou tu totiž vždy. Tím, že zjistíte, odkud která vychází, můžete už si snáz vybírat, které věnujete pozornost a energii. To je velmi důležité i v běžném životě, nejen ve stavu meditace. Myšlenky utváří naši realitu. Pokud se je naučíte poznávat a třídit, místo abyste na ně jen reagovali a nechali se jimi ovládat, stanete se díky tomu tvůrcem vlastní reality, a to je jeden ze smyslů meditace. Jsme totiž ne tvůrce myšlenek, ale jejich pozorovatel,“ radí mentorka Veronika Navarro z verunity.cz.

Skvělým pomocníkem v procesu meditace může být soustředění se na svůj dech a pozorování ho. Neberte meditaci jako nutnost, ale jako příjemný zážitek, kdy se můžete uvolnit, vypnout a odpočinout si. Zpříjemněte si tyto chvíle příjemnou hudbou či vonnými svíčkami.


Kdy přicházejí první varovné signály, že zamilovanost odchází?

Jak často meditaci provádět?

Není cílem sednout si do jeskyně či chrámu, opustit běžný život a strávit jej v meditaci, ale měli bychom být schopni účinky meditace přenést do života a žít je. K tomu je dobrá pravidelnost a odhodlání. Je vhodné meditovat každý den, i kdyby to mělo být jen pár minut, klidně před spaním anebo ráno po probuzení.

Meditace není jen o zklidnění, ale můžeme díky ní například i komunikovat se zvířaty nebo se sebou na dálku, můžeme „programovat“ vše kolem nás, co utváří naší realitu, proto nás sama povede k větší a větší rozmanitosti, čím déle ji praktikujeme a čím víc si všímáme skutečných změn, které se začnou dít. Zkuste si dnes večer najít chvíli pro sebe, jen vy a vaše já... Duše i tělo vám poděkují.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

9 snů o práci

9 snů o práci

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 3. 5. 2023 0:05

„Sny jsou způsob komunikace mysli s námi. Pokud je něco, co nás v našem bdělém životě znepokojuje,…

Jak dospívající vnímají téma smrti?

Jak dospívající vnímají téma smrti?

Autor: -an-, Datum: 20. 3. 2023 10:00

Na vaše otázky odpovídá Mgr. Tereza Olivová, terapeutka neziskové organizace Poradna Vigvam.

Syndrom vyhoření může potkat i vás

Syndrom vyhoření může potkat i vás

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 28. 2. 2023 0:05

Z neskutečné energie k absolutnímu vyhasnutí. Syndrom vyhoření může způsobit depresi i naprostou…

Máte deprese? Tvořte!

Máte deprese? Tvořte!

Autor: -rp-, Datum: 10. 2. 2023 10:00

Přelom ledna a února bývá pro mnoho lidí náročný. Na psychickém stavu se podepisuje dlouhodobý…

5 důvodů, proč lidé lžou

5 důvodů, proč lidé lžou

Autor: Hana Lorencová, Datum: 28. 1. 2023 0:05

Řekl jsi dnes nějakou lež? Podle americké studie většina lidí lže až dvakrát denně – někteří…

5 tipů pro lepší soustředění

5 tipů pro lepší soustředění

Autor: -mav-, Datum: 13. 1. 2023 10:00

Postupů a rad, jak se správně učit a soustředit (nejen na zkoušky), existuje nepřeberné množství,…

6 rad, jak pokročit ve studiu jazyků

6 rad, jak pokročit ve studiu jazyků

Autor: Hana Lorencová, Datum: 12. 1. 2023 0:05

K novému roku neodmyslitelně patří předsevzetí. Chceme za sebou zanechat staré zlozvyky a něco ve…

3 rady, jak tentokrát opravdu splnit novoroční předsevzetí

3 rady, jak tentokrát opravdu splnit novoroční předsevzetí

Autor: redakce ve spolupráci s Lucií Königovou, lifeacademy.cz, Datum: 31. 12. 2022 10:00

Úvodní nadšení střídají ke konci ledna výčitky z nesplněných plánů. V únoru si na ně už ani…

Tip šéfredaktorky

Příběh Ivany (55): Jak jsem málem naletěla „facebookovému“ příteli

14. 5. 2023 0:05 autor podle příběhu Ivany K. napsala Alžběta Morávková