
Nedávejte do svého vztahu představy z romantických filmů
Především je dobré si uvědomit, že krize přichází v každém partnerském vztahu. Když se však partneři naučí své krize zvládat, mohou tím svůj vztah posilovat i prohlubovat. Někdo si vztahovou krizi uvědomí více, někdo méně, vyhnout se jí ale v dlouhodobém soužití úplně nedá. V prvních okamžicích vztahu jsme zpravidla beznadějně zamilovaní, nemůžeme bez sebe být, jsme jedno tělo, jedna duše a naivně věříme, že na této vlně vášně a euforie spolu pojedeme navždy. Toto období však bohužel vydrží přibližně rok.
Po zamilovanosti dochází k vystřízlivění
Naše euforie se nám zdá nekonečná a vůbec si nepřipouštíme, že jednou vystřízlivíme. Ke krizi dochází nejčastěji právě po období bezhlavé zamilovanosti. Najednou si začínáme víc všímat rozdílů mezi námi, svých rozdílných postojů, názorů, návyků.
A tento kontrast našich ideálů o partnerovi a našeho střízlivého pozorování partnera po odeznění euforie, můžeme být dost šokující. Přibývá situací, kdy se nedokážeme shodnout. Najednou nejsme jedno tělo, jedna duše, ale dvě rozdílné bytosti.
Začínáme se prosazovat, snažíme si ve vztahu nastavit svá vlastní pravidla a vybojovat své potřeby. Ty však mohou být zcela odlišné od potřeb našeho partnera. Vzniká napětí, konflikty, hádky, boj o to moje.
Někteří to nezvládnou
Toto je naprosto nevyhnutelná fáze ve vývoji vztahu. Je důležité s touto fází počítat a přistupovat s „nadhledem“ a realisticky k tomu, že vášnivá zamilovanost musí jednou skončit.
Některé páry tuto fázi nedokážou projít úspěšně a rozcházejí se. Taková krize nemusí mít žádnou zjevnou příčinu. Mnozí však nechápou, že jde o nevyhnutelnou a zákonitou fázi ve vývoji vztahu, a propadnou panice, že je něco špatně.
Stereotyp zabijákem vášně
Krizi po letech má často na starosti i stereotyp. Známe se navzájem příliš dobře, dokážeme předpokládat své vzájemné reakce, jsme zacykleni v nějakém svém po léta budovaném komunikačním schématu a může se tak dostavit pocit, že stagnujeme, nevyvíjíme se, vztah se vyčerpal a neumíme si vzájemně nic nového nabídnout.
Bohužel ani příliš velké bezpečí ve vztahu neprospívá touze a vášni. Proto je důležité o vztah i vzájemnou intimitu neustále pečovat, nenechat vše jen plynout bez úsilí a péče. Je dobré si také ponechat něco svého, kousek svého světa, kam partnera nepouštíme. Vzájemnou přitažlivost tím rozhodně posílíme.
Život není romantický film
Častým důvodem krize bývají také nereálná očekávání, romantické představy posbírané z filmových pláten a očekávání, že za naše štěstí je odpovědný partner. Sledováním romantických filmů mnohdy získáváme pocit, že když nemáme denně romantickou večeři při svíčkách, či náš muž pro nás pravidelně nevykoupí celé květinářství, nebo naše žena nepobíhá po bytě neustále v podpatcích a krajkové noční košilce, není něco v pořádku.
Často neumíme žít tady a teď, být realističtí, vážit si pohodového vztahu. Stále přemýšlíme, že by náš partner měl být větší romantik a odpovědnost házíme na stranu svého partnera. Život ale není film, a i my můžeme přispět k tomu, aby to občas bylo doma pohádkové.
Přiznejte svůj díl viny
Dobrou zprávou každopádně je, že když se pár naučí s krizemi vypořádávat, může být krize milníkem ke zlepšení vztahu a pár může být po krizi dokonce i šťastnější.
Pokud procházíte partnerskou krizí, pokuste se zjistit, v čem je problém. Co potřebujete vy osobně? Co vám chybí? Kdy vznikají spory? Co nefunguje a co naopak funguje dobře. Jakmile zjistíte, co chcete změnit, promluvte o tom se svým partnerem. Ptejte se také na jeho potřeby a přání.
A víte vlastně, jak se cítí váš partner po vašem boku, ve vztahu s vámi? Svého partnera v žádném případě nekritizujte, nic mu nevyčítejte, jinak nebude ochoten poslouchat a začne se bránit. Zkuste vyslovit své potřeby a přání bez útoku a kritiky. Ponechte si svůj spravedlivý díl odpovědnosti za vaši společnou partnerskou krizi.
„Pokud se chcete přiblížit ke svému partnerovi, zůstat s ním a manželskou krizi vyřešit, budete muset obnovit vzájemnou důvěru, otevřít se jeden druhému a také si odpustit vaše vzájemná zranění. To platí pro vás oba. Své problémy řešte, když se objeví, nenechte je se ve vašem vztahu usadit. Povídejte si o budoucnosti vašeho vztahu, co si přejete, jaké máte plány, o čem sníte. Možná se vám tak vaše sny skutečně vyplní,“ vysvětluje párová terapeutka Lenka Matoušová ze Servisu vztahů.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Další články z rubriky

Kdy přicházejí první varovné signály, že zamilovanost odchází?
Autor: -red-, Datum: 25. 7. 2022 15:00Na otázky čtenářů odpovídá Veronika Navarro, mentorka z verunity.cz.

Jak se vyrovnat s prvním výročím úmrtí blízkého člověka?
Autor: -an-, Datum: 5. 7. 2022 15:00Na otázky čtenářů odpovídá Mgr. Barbora Racková, terapeutka neziskové organizace Poradna Vigvam.

Není váš partner náhodou v „přechodu“?
Autor: redakce ve spolupráci s MUDr. Pavlem Turčanem, gynekologem a sexuologem, Datum: 14. 6. 2022 15:00Přechod se netýká jen žen. Dnešní medicína již totiž zná i pojem mužského přechodu, takzvané…

5 zlozvyků, které škodí zdraví. Dělá je téměř každý
Autor: -ava-, Datum: 26. 5. 2022 15:00Životní styl má bezesporu značný vliv na zdraví. Nepatří do něj jen to, zda máte vyváženou stravu a…

Jak překonat strach z létání
Autor: -vls-, Datum: 22. 5. 2022 11:00Začíná období dovolených a ačkoliv je letecká doprava považována za jednu z nejbezpečnějších,…

Jak poznám, že moje menstruace je normální?
Autor: -an-, Datum: 30. 3. 2022 15:00Na otázky čtenářů odpovídá gynekolog a sexuolog MUDr. Pavel Turčan.

Pomáháte uprchlíkům? Buďte připraveni na střídání emocí
Autor: redakce ve spolupráci s Mgr. Sylvií Stretti, Poradna Vigvam, Datum: 24. 3. 2022 10:00Podat pomocnou ruku v extrémně psychicky i fyzicky náročné situaci, si zaslouží poklonu. Mnoho…

Nepodlehněte jarní depresi a únavě
Autor: -an-, Datum: 23. 3. 2022 10:03Jaro je tady. Pro mnohé lidi konečně, neboť chladné dny a dlouhé noci se zdají bez konce a touha po…
Komentáře