„Pro většinu je největším problémem ztráta kontroly nad situací. Okamžikem, kdy se zavřou dveře od letadla, člověk nemůže jen tak odejít a situaci opustit. S tím úzce souvisí fakt, že pokud se dostaví nepříjemné projevy aviofobie, dotyčný se s nimi musí vypořádat rovněž na palubě letadla a přečkat z jeho pohledu několik dlouhých hodin letu,” dodává.
Většina Čechů, která s podobnými obavami bojuje, se je dle průzkumu snaží během letu rozptýlit. Činí tak například sledováním filmů či poslechem hudby (44 %), někteří se ho pokouší zaspat (24%), jiní ho zahání sklenkou vína (19 %) či za pomocí prášků na uklidnění (14 %), což je i případ cca 10 % žen. Ženám také často pomáhá si s někým povídat, třeba s letuškou.
Alkohol a léky jsou častým pomocníkem cestovatelů během jejich cest, ale ne vždy je to ten nejvhodnější způsob, jak strachu z létání čelit.
„Požití alkoholu či léků má obvykle uklidňující účinky, cestující se po nich mohou cítit ospalejší a uvolněnější, což jim může pomoci lépe se vyrovnat s nezvyklou situací. Sedativní účinky však přináší i zhoršenou schopnost soustředit se, reagovat a být plně při vědomí, navíc mohou přetrvávat i po samotném letu,” dodává Kata Mráz.
Pro zvládnutí strachu z létání existuje celá řada praktických rad. Většina odborníků se shoduje, že tím nejdůležitějším krokem je především nevyhýbat se létání úplně. Není náhodou, že létání se nejvíc obávají ti, kdo letadlem ještě necestovali.
Opakovanou pozitivní zkušeností lze strach zmírnit, byť nemusí vymizet úplně. Na druhou stranu lehké obavy či nervozita před cestou nejsou nic nenormálního. Odborníci doporučují naplánovat si cestu s dostatečným předstihem, nechat si dostatek času na cestu na letiště a vyhnout se tak zbytečnému stresu navíc.
Pokud je ta možnost, sedadlo by se v ideálním případě mělo nacházet nad křídlem letadla, kde jsou případné otřesy způsobené turbulencí, které mohou pasažéry zneklidnit, nejslabší.
Pro zklidnění jsou vhodné relaxační techniky a dechová cvičení, které bychom však měli praktikovat průběžně a ne až ve chvíli, kdy nastupujeme do letadla.
Stále však platí, že většina lidí cestu letadlem považuje za normální součást dovolené, pro některé je dokonce nenahraditelným rituálem.
Přes 80 % Čechů létá bez problémů. Nepřekvapí také, že čím častěji lidé létají, tím méně se bojí. Zjistili jsme mimo jiné, že létání jsou více nakloněni lidé, kteří cestují za dobrodružstvím,” dodává Eliška Řezníček Dočkalová, ředitelka zákaznické péče Kiwi.com.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Náhlé a neočekávané úmrtí přináší pozůstalým nejen hluboký zármutek, ale také řadu psychických a…
Mozek nám umožňuje dýchat, přemýšlet i prožívat různé momenty života. Aby však fungoval na své…
Když jsme zamilovaní, vidíme partnera v ideálním světle. Rozdíly mezi námi přehlížíme, nebo je…
Vše se zahaluje do motivu květin a srdcí, restaurace zvou na speciální párová menu a v obchodě…
Blíží se den, kdy děti přinesou domů vysvědčení. „Kdybys nebyl tolik na mobilu a raději se učil.“…
Děsivé titulky vyvolávající emoce prodávají. To je také případ termínu Blue Monday. Pojem, který se…
Pořídit dárky, napéct cukroví, stihnout vánoční úklid a dohnat pracovní resty. Účinnou prevencí…
Pokud jde o Vánoce a jejich vliv na naše zdraví, jsou statistiky nemilosrdné. Průměrný Čech během…